Britská policie tají jméno londýnského teroristy. Zabil čtyři lidi a 40 dalších zranil | info.cz

Články odjinud

Britská policie tají jméno londýnského teroristy. Zabil čtyři lidi a 40 dalších zranil

Den po útoku, který otřásl Brtiánií, stále není jasno, kdo je jeho pachatel. Policie sice uvádí, že se domnívá, že identitu útočníka zná, jméno ale dosud nezaznělo. Ví se jen, že jde o muže středního věku a snědé pleti s bradkou. Včera najel do lidí na Westminsterském mostě a další zranil při nárazu do zdi u parlamentu, kde rovněž ubodal policistu, než sám podlehl střelným zraněním. Celkem zavraždil čtyři lidi a 40 dalších zranil.

Policie krátce po činu oznámila, že událost vyšetřuje jako teroristický útok a to do doby, než bude případně znám jiný důvod činu. Média již zveřejnila na internetu fotografii podezřelého, který byl po střelbě v péči záchranářů. Šlo o muže středního věku a snědé pleti s bradkou. Policie uvedla, že se domnívá, že identitu útočníka zná, zatím však odmítla poskytnout další informace.

Britská premiérka Theresa Mayová ve svém projevu před sídlem předsedů britské vlády v Downing Street odsoudila útok jako "chorobný a zvrácený". Místo, kde k němu došlo, podle ní nebylo vybráno náhodně. Život v Británii půjde podle premiérky dál svým tempem, parlament ve čtvrtek zasedne jako obvykle. Úroveň varování před hrozbou terorismu se v zemi nemění a zůstává na čtvrtém z pěti stupňů.

Mezi zraněnými jsou také tři policisté. Jednu vážně zraněnou vytáhli záchranáři z řeky Temže. Francouzský premiér Bernard Cazeneuve potvrdil, že zranění utrpěli také tři francouzští studenti.

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by při útoku byli zraněni čeští občané. Ministerstvo zahraničí je v kontaktu s českým velvyslanectvím ve Spojeném království, které komunikuje s londýnskou policií. "Čekáme na informace, zda mezi zraněnými nejsou i čeští občané. Zatím to nemůžeme stoprocentně vyloučit," řekla ČTK Irena Valentová z českého ministerstva zahraničí.

V době incidentu zasedala právě Dolní sněmovna. Policie areál kolem budovy parlamentu uzavřela, nikdo ji nesměl opustit a nikdo do ní nemohl vstoupit. Poslanci přerušili své zasedání. Podle agentury AP začali zhruba dvě hodiny po incidentu budovu opouštět první lidé. Kromě parlamentu uzavřela policie také stanici metra v jeho blízkosti. Řada turistů uvízla na nedalekém oblíbeném obřím kole.

V parlamentu byla v době incidentu kvůli středečním poslaneckým interpelacím také britská premiérka. Podle svého mluvčího ji ale ochranka odvedla do bezpečí. Mayová svolala zasedání vládního výboru pro mimořádné události, kterému bude předsedat. Členy výboru jsou mimo jiné šéfové bezpečnostních složek. Premiérka i všichni ministři jsou v myšlenkách se zabitými a zraněnými a s jejich rodinami, uvedl vládní mluvčí.

Británii vyjádřila podporu a solidaritu řada světových politiků včetně německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Françoise Hollandea či předsedy Evropské rady Donalda Tuska. S britskou premiérkou už telefonicky hovořil i americký prezident Donald Trump, který ji nabídl pomoc Spojených států při vyšetřování útoku. Sounáležitost s Británií vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud