Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská vláda představila první dokumenty k brexitu. Toto žádá po Bruselu

Britská vláda představila první dokumenty k brexitu. Toto žádá po Bruselu

Britská vláda dnes zveřejnila první tři dokumenty, které se týkají plánů na dohodu s Bruselem o klíčových otázkách odchodu země z Evropské unie. Dokumenty se věnují budoucí spolupráci s Evropským společenstvím pro atomovou energii (Euratom), přechodným obdobím pro finanční a majetkové operace a hladkému ukončení jurisdikce Soudního dvora Evropské unie, informoval server DigitalLook. Ten také poznamenal, že unie už vydala podobných dokumentů devět, na které nyní žádá od Londýna odpověď.

Britská vláda předpokládá, že kvůli co nejpoklidnějšímu odchodu z EU budou nutná přechodná období. „Rozsah a trvání takových brexitových přechodných období může být odlišný pro různé druhy majetkových (operací) a agentur,“ citovala agentura Reuters postoj britské vlády. Kabinet premiérky Theresy Mayové je také připraven náležitě zvážit práva Evropské investiční banky, aby jí co nejvíce ulehčil její aktivity v zemi.

Spojené království chce zachovat širokou úroveň spolupráce s Euratomem, který podle doporučení Bruselu bude muset opustit, neboť smlouvy o tomto společenství a EU jsou právně provázané. „Je jasné, že Británie a Euratom mají značný zájem na zajištění budoucí blízké spolupráce,“ uvádí dokument.

Pokud jde o ukončení pravomocí unijního soudu v Británii, Londýn chce, aby soudní dvůr již neřešil případy, které nedostal k posouzení před datem odchodu. A to i tehdy, když se dotčená záležitost týká členského nebo výstupového období Británie.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1