Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britský student vymyslel aplikaci pro uprchlíky. Vyplní za ně žádost o azyl

Britský student vymyslel aplikaci pro uprchlíky. Vyplní za ně žádost o azyl

Žádat o azyl ve Spojených státech nebo Velké Británii je nyní pro některé lidi jednodušší než v minulosti. Nemůže za to žádný nový zákon nebo prezidentský výnos, nýbrž projekt 20letého britského studenta Joshuy Browdera. Ten vymyslel bezplatnou aplikaci, která lidem pomůže s vyplněním potřebných dokumentů.

Jak připomíná The Guardian, není to první zajímavý projekt, který má Joshua na svědomí. Podobného „virtuálního právníka“ stvořil už pro řidiče, jimž radil s pokutami. Za prvních 21 měsíců se s jeho pomocí lidem podařilo úspěšně odvolat proti 160 tisícům pokut v Londýně a New Yorku.

Nyní se Browder zaměřil na jinou oblast. Chatovacím robotem chce tentokrát pomoci žadatelům o azyl. Ti se často zaplétají do změti předpisů a vyplňování příslušných formulářů. Novinka jim má ve složité situaci ulehčit život. Funguje ve Spojených státech, Velké Británii a v Kanadě.

Při tvorbě DoNotPay, jak se aplikace jmenuje, spolupracoval autor s právníky a úspěšnými žadateli z těchto třech zemí. Uživatel postupně odpovídá na jednotlivé otázky, které jsou důležité pro vyplnění formuláře. Po jeho odeslání se následně všechna sdělená data do 10 minut ze serveru smažou.

„Zásadní bylo aplikaci vytvořit v jednoduché angličtině. Jazyk formulářů totiž může být docela komplikovaný,“ popisuje Browder, jehož robot funguje na technologii Messengeru. Ten zvolil kvůli kompatibilitě. Využít ho může až miliarda lidí na celém světě. Do budoucna by však rád vyvinul alternativu i pro WhatsApp.

Právníci, kteří se imigrací dlouhodobě zabývají, novinku oceňují. „Pro uprchlíky bude jednodušší žádost předložit a advokátním kancelářím to umožní odbavit více klientů. Žadatelé o azyl chtějí dodržovat zákony a tohle jim může pomoci,“ chválí projekt právnička Sophie Alcornová.

Vytvořit bezplatného asistenta trvalo Browderovi šest měsíců. Nápad tedy nijak nesouvisel se zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem. Byť student tvrdí, že nyní je ještě důležitější než dříve. Úplně stranou ale Trump, který migraci do USA rázně omezuje, přeci jen nezůstal. Po jeho triumfu ve volbách se autor rozhodl přidat do nabídky možnost žádat o azyl v Kanadě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744