Britští poslanci opět nenašli cestu z brexitového patu. Celní unie s EU těsně neprošla | info.cz

Články odjinud

Britští poslanci opět nenašli cestu z brexitového patu. Celní unie s EU těsně neprošla

Britští poslanci ani dnes nenašli cestu z brexitového patu. Žádný ze čtyř alternativních poslaneckých návrhů nezískal v Dolní sněmovně většinu. Hlasování o celní unií s EU ale neprošlo jen velmi těsně – o pouhé tři hlasy. Vysoký činitel Konzervativní strany Nick Boles, který dohlíží na stranickou disciplínu při hlasování, podal bezprostředně po ohlášení výsledků rezignaci. „Selhal jsem, zejména kvůli tomu, že moje strana odmítá kompromisy,“ prohlásil. 

Ze všech čtyř návrhů, o nichž dnes poslanci hlasovali, dávali pozorovatelé největší šance na schválení návrhu konzervativního poslance Kena Clarka, aby britská vláda vyjednala trvalou celní unii s EU. Návrh ale těsně neprošel. Hlasovalo pro něj 273 poslanců, proti jich bylo 276.

Druhý návrh z pera konzervativce Nicka Bolese šel ještě dál – navrhoval, aby Británie zůstala nejen v celní unii, ale i na jednotném trhu. Ani tato varianta „měkčího“ brexitu však v Dolní sněmovně nenalezla dostatečnou podporu a Boles bezprostředně po oznámení výsledků rezignoval na funkci tzv. chief whipa. 

Poslanci rovněž odmítli návrh na konání referenda, v němž by občané mohli schválit či odmítnout brexitovou dohodu Británie s EU, který předložili labourističtí poslanci Peter Kyle a Phil Wilson. Neúspěchem skončil i návrh Joany Cherryové ze Skotské národní strany, jehož cílem bylo vyhnout se brexitu bez dohody i za cenu zrušení brexitu.

Ministr pro brexit Stephen Barclay oznámil, že kabinet se sejde v úterý ráno, aby projednal další postup. Barclay zároveň zdůraznil, že vláda se bude dál snažit prosadit brexit s dohodou, kterou dojednala s Evropskou unií premiérka Theresa Mayová. Dohodu ale britští poslanci už třikrát odmítli. 

Dolní sněmovna má na nalezení východiska z brexitového patu pouhých jedenáct dní. Pokud se poslanci nedohodnou a Evropská unie Británii nepovolí odklad brexitu, odejde Spojené království z unie 12. dubna bez dohody. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud