Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel drží Damoklův meč nad neposlušným Polskem. Navrhne trest, nebo mu dnes dá poslední šanci?

Brusel drží Damoklův meč nad neposlušným Polskem. Navrhne trest, nebo mu dnes dá poslední šanci?

Evropská komise by dnes mohla navrhnout členským zemím EU hlasování o tom, zda v Polsku existuje trvající riziko vážného porušování základních hodnot unie.

Postup podle sedmého článku lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí by byl mimořádně třaskavým řešením už řadu měsíců se vlekoucího sporu mezi komisí a Polskem o stav právního státu v zemi. 

Podle informací ČTK ale dosud není vyloučena ani varianta, že komise s tímto řešením počká a dá Polsku, kde nedávno do čela vlády nastoupil nový premiér Mateusz Morawiecki, ještě určitou dobu k případné změně postoje.

Pokud by se komise skutečně rozhodla aktivovat příslušný článek lisabonské smlouvy z roku 2009, sáhla by k podobnému kroku vůbec poprvé v historii. Zemi, u které nyní její partneři v EU konstatují riziko porušování evropských hodnot, na konci celého procesu teoreticky a po dalších hlasováních hrozí až pozastavení hlasovacích práv v Radě EU.

K tomu by ale bylo třeba - kromě jiného - další jednomyslné rozhodnutí ostatních 27 členských zemí, že v Polsku jsou základní hodnoty skutečně porušovány. A Maďarsko už dopředu avizuje, že v tomto případě Polsku pomůže a pro podobný krok hlasovat nebude.

Varšava, která se s komisí dostala do ostrého sporu především kvůli podobě reformy justičního systému, se na poslední chvíli zřejmě snaží krok unijní exekutivy odvrátit. O věci například minulý týden na okraj unijního summitu s šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem nový polský premiér Mateusz Morawiecki, který postup komise vnímá vůči své zemi jako nespravedlivý.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek