Brusel si láme hlavu, jak zkrotit čínské investice. Bojí se ofenzivy proti strategickým firmám | info.cz

Články odjinud

Brusel si láme hlavu, jak zkrotit čínské investice. Bojí se ofenzivy proti strategickým firmám

Migrace, terorismus zakořeněný v blízkovýchodních konfliktech nebo vztahy s Donaldem Trumpem? Pokud si myslíte, že právě některé z těch ožehavých témat dominuje unijní politice, jste dost možná na omylu. Ne že by nebyla důležitá, ale Brusel upíná pozornost jinam. Jak píše Politico, obavy v kancelářích unijních úředníků vyvolávají čínské „investiční útoky“ na strategické podniky. Obavy jsou slyšet zejména z Francie a Německa a šéf Evropské komise Jean-claude Juncker si láme hlavu, jak čínskou nákupní horečku zkrotit.

Podle pěti vysokých unijních diplomatů, kteří pod podmínkou anonymity mluvili s webem Politico, připravuje komise nové nařízení ohledně prověřování investic. Její šéf Juncker by měl návrh přednést 13. září během projevu o stavu Evropské unie. Jeho první verze by mohla být známá už koncem srpna.

Tvorbu návrhu zatím provází rozpačitá debata o rozdělení kompetencí. Není stále jasné, jaké pravomoci mají připadnout komisi, a jaké by měly mít čistě ve svých rukou členské státy. Německý státní tajemník pro ekonomiku Matthias Machnig, který dle zmíněného webu patří mezi nejhlasitější zastánce rázné akce, se domnívá, že by právní předpisy EU měly vytvořit rámec pro národní státy. Blokovat by do budoucna chtěl obchody s čínskými firmami financovanými skrze dotace nebo s podniky, jejichž nákupy jsou prostředkem pro naplnění politických cílů Pekingu.

Německo je spolu s Francií zemí, která se nejvíce obává přílivu čínských investic. Téma eskalovalo poté, co firma Midea, která vyrábí například pračky, koupila důležitého výrobce robotů Kuka. „V takových případech chceme mít právní základ pro hlubší investiční sondu. Chceme odmítnout investici, pokud bude řízená státem, nikoli trhem,“ vysvětluje Machnig.

Berlín by rád předložil vlastní právní úpravu. Pro návrh hledá spojence ve Francii a Itálii. Obchodní diplomaté však uvedli, že plán má jít do větší hloubky, než jak ho popsal Machnig. Komise podle nich zvažuje povinné kontroly fúzí a akvizic. Členské státy by navíc pro prověrky musely zřídit speciální oddělení.

Nařízení by mělo cílit na nákupy více než 25procentního podílu ve strategických společnostech. Společným právním rámcem pro celou unii chce komise zabránit, aby čínské firmy vstoupily na evropský trh pomyslnými zadními vrátky – pomocí země s benevolentnějšími pravidly. V praxi to tedy znamená, že si nebudou moci koupit například portugalský podnik, skrze který by se v budoucnu pokusily ovládnout třeba francouzskou strategickou společnost. 

V této souvislosti není od věci zmínit, že se Čína stala v posledních letech oblastí, kde rádi vyhlížejí investory a příležitosti i čeští politici. Tamní firmy ochotné utrácet v Česku Praha láká přímo pod „záštitou“ prezidenta Zemana, který je velkým zastáncem hospodářské spolupráce s Pekingem. Slibované investice v tuzemsku mají ale do velké míry charakter soukromých nákupů a sny českých politiků o tom, jak právě naše metropole bude pro Číňany vstupní branou do EU a jejich centrálou zatím nemají očividné výsledky. Pokud by je měly, nabízí se rovnou otázka, zda Česko nepůjde přímo proti aktuálnímu úsilí Bruselu o zkrocení čínských aktivit.

Podle průzkumu poradenské společnosti EY utratily čínské společnosti v Evropě jen za loňský rok 75 miliard eur (téměř 2 biliony korun). Podle Machniga se to vyrovná součtu peněz vynaložených v předchozích deseti letech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud