Brusel udeřil na Polsko. Poprvé sáhl po obávaném článku sedm, Varšava může přijít o některá práva | info.cz

Články odjinud

Brusel udeřil na Polsko. Poprvé sáhl po obávaném článku sedm, Varšava může přijít o některá práva

Evropská komise si došlápla na Polsko a poprvé v historii aktivovala článek sedm Smlouvy o EU. Místopředseda komise Frans Timmermans uvedl, že unijní exekutiva došla k závěru, že v zemi existuje riziko porušení vlády práva. Opakovaná snaha o konstruktivní dialog podle něj neměla úspěch. Komise se proto obrátila na ostatní členské země EU, aby v souladu s článkem sedm posoudily, zda v Polsku je skutečně právní stát v ohrožení. Varšava rozhodnutí EK ostře kritizuje a odmítá se mu podřídit.

Timmermans před novináři upozorňoval především na kontroverzní reformu polské justice, která podle kritiků dostává soudce pod vliv politiků. „Věřím, že každý obyvatel EU má právo na nezávislou justici,“ zdůraznil Timmermans. Právo podle něj musí být uplatňováno stejně napříč unií. „Soudci jsou garantem, musejí operovat nezávisle na politické reprezentaci,“ zdůraznil místopředseda komise.

O podobě Polska se nebude rozhodovat v Bruselu, ale v Polsku, uvedl mimo jiné Timmermans, který si je podle svých slov vědom, že radikální krok komise bude kritiky vnímaný jako útok na polskou suverenitu. Nejedná se podle něj o Polsko samotné, ale o evropské společenství jako celek.

Co bude dál?
Státy EU nyní musejí vyslechnout polský pohled na věc a získat souhlas Evropského parlamentu. Poté by v hlasování měly potvrdit, zda je pohled komise oprávněný. K tomu bude stačit 22 z 27 hlasů členských států. Případné odebrání hlasovacích práv je až závěrečnou částí celého procesu a vyžadovalo by jednomyslné rozhodnutí všech ostatních 27 zemí. Maďarsko dopředu avizuje, že tento postup odmítá.

Timmermans připomněl, že v posledních dvou letech Varšava, kde vládne konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), přijala více než 13 zákonů ovlivňujících celou strukturu právního systému v Polsku, od Ústavního soudu přes Nejvyšší soud po soudy řadové, polskou Národní soudcovskou radu, prokuraturu až po odborné školství. "Společným prvkem je, že exekutivní a zákonodárná moc dostává systematickou možnost politicky zasahovat do složení, pravomocí, řízení a fungování moci soudní," míní Evropská komise.

Varšava kritiku odmítá

Mluvčí polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost uvedla, že rozhodnutí Bruselu je politicky motivované.

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro podle agentury AP reagoval konstatováním, že Polsko bude v reformě soudního systému pokračovat přes odmítavé stanovisko Evropské komise.

Komise dnes kromě toho, že se v této záležitosti obrátila na členské země, také Varšavě nabídla v pořadí už čtvrté doporučení, jakými kroky může situaci napravit. Kvůli polskému zákonu o obecných soudech se komise dnes také obrátila na Soudní dvůr EU.

„Je to další pokus začít dialog k vyřešení situace,“ upozornil Timmermans. Polsko nyní dostalo tři měsíce, aby věc ještě vyřešilo, a pokud se tak stane, je komise připravena postup zastavit.

Dva roky debat a sporů

Bezprecedentní krok Bruselu je vyvrcholením vzájemných sporů s konzervativní polskou vládou a další fází pře o takzvaný stav právního státu v zemi. Polsku na konci celého procesu a po dalších hlasováních hrozí sankce a v krajním případě až pozastavení hlasovacích práv v Radě EU.

Varšava, která se s komisí dostala do ostrého sporu, se na poslední chvíli snažila krok unijní exekutivy odvrátit. O věci například minulý týden na okraj unijního summitu s šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem nový polský premiér Mateusz Morawiecki, který postup komise vnímá vůči své zemi jako nespravedlivý.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud