Články odjinud

Brzezinski: Trump toho udělal pro Evropu víc než Obama, není tak černý, jak ho někteří vykreslují

Brzezinski: Trump toho udělal pro Evropu víc než Obama, není tak černý, jak ho někteří vykreslují

Americký prezident Barack Obama obhajoval sympatické hodnoty, ale jeho snaha vyhnout se konfliktu byla pro Rusko povzbuzením v agresivní politice, řekl v rozhovoru pro INFO.CZ analytik Ian Brzezinski, syn slavného poradce amerických prezidentů Zbigniewa Brzezinského. Naopak Trump, i když je jeho rétorika přinejmenším matoucí a není tak sympatický, se postavil Rusku a ukazuje na rozdíl od Obamy připravenost před ním bránit země NATO a Evropu, konstatuje Brzezinski.

Tvrdíte, že současný americký prezident Donald Trump toho udělal pro bezpečnost Evropy více než jeho předchůdce Barack Obama. Proč? V médiích se přece stále objevují zprávy, že se Trump chce dohodnout s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což by pro Evropu nevěštilo nic dobrého.

Donald Trump je pro Evropu mnohem lepší než Barack Obama. Souhlasím s tím, že Trumpova rétorika je problém a vydává matoucí signály, pokud jde o závazky Spojených států vůči Evropě. Nebo že jeho politika pokud jde o zamezení klimatické změně, kde odstoupil od smlouvy omezující emise, je nesympatická. Ale pokud jde o transatlantické vztahy, mohu s jistotou říci, že Trump je prezident, jehož tým oživil americký bezpečnostní závazek vůči Evropě.

Barack Obama věřil v důležité hodnoty, byl to intelektuál, dobrý komunikátor. Ale za jeho prezidentování byl z Evropy stažen tehdy poslední americký tank a odcházely celé jednotky. Snažil se o nápravu vztahů s Ruskem a oslabil vazby s Evropou. Obama byl prezident, jehož politiku definovala jeho snaha vyhnout se konfliktu.

Je něco špatného na snaze vyhnout se konfliktu?

Vůbec ne, není to v jádru špatný cíl. Ale záleží také na vašich protivnících. U Obamy to vnímali, jako že jim tím dává příležitost chovat se tak, jak oni chtějí. Podívejte se na tehdejší odpověď Spojených států na ruskou invazi na Ukrajinu. Někteří lidé ji popisují jako uvážlivou, já bych ji označil za váhavou. Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, nepřišly žádné dramatické manévry vojenských sil USA či velká mobilizace.

Ian Brzezinski (54 let)
Odborník na vojenství a mezinárodní bezpečnost, analytik pracující v americkém think-tanku Atlantic Council. Byl mimo jiné v letech 2001–2005 náměstkem amerického ministra obrany pro NATO a Evropu. Je synem známého poradce amerických prezidentů Zbigniewa Brzezinského a Emílie Benešové, příbuzné českého prezidenta Edvarda Beneše. Ian Brzezinsky přednášel v Praze na konferenci pořádané Asociací pro mezinárodní otázky a českým ministerstvem zahraničních věcí.

Zavedli jsme strategii postupné odpovědi ekonomickými a politickými opatřeními. Postupovali jsme krok po kroku. Místo abychom poslali prapory vojáků, poslali jsme na Ukrajinu firmy s pomocí a přesunuli do střední Evropy pár letadel. S ekonomickými sankcemi vůči Rusku jsme začali jako s takovým popíchnutím a pak jsme sankce pomalu zvyšovali. Tato váhavá strategie přesvědčila ruského prezidenta Vladimira Putina, že Spojené státy jsou zastrašeny nebo že se dokonce vážně obávají širšího konfliktu. Výsledkem bylo, že Rusové se nestáhli, naopak zaujali tvrdý postoj.

Čím se to liší do postupu Donalda Trumpa? Rusové jsou přece stále na Ukrajině.

Donald Trump sice mluví o přátelství s Ruskem, ale jde o rétoriku, která je určena části jeho voličů. Ostatně stále mění to, co říká, podle toho, ke komu mluví. Jiné to ale je s jeho činy, zejména pokud jde o utrácení peněz nebo vojenské akce. Trumpův obraz není tak černý, jak ho mnozí lidé v Evropě dychtivě kreslí.

Prezident Trump dramaticky rozšířil takzvanou Evropskou odstrašující iniciativu, která rozšiřuje americkou přítomnost v Evropě a je reakcí na obsazení a anexi Krymu Ruskou federací. Mluví o vyslání další bojové brigády do střední Evropy. Jeho administrativa je pro větší angažovanost vůči Rusku. Trump je jediný americký prezident, který schválil případné užití vojenské síly proti Rusku a to v Sýrii. Prodal americké protitankové rakety Gruzii a Ukrajině, schválil vytvoření nového atlantického velení NATO a zvyšuje celkovou připravenost NATO na konflikt. Nedělal by to, kdyby jeho administrativa nevěřila v transatlantické spojenectví a jeho základní kámen, Severoatlantickou alianci.

Někteří kritici tohoto postupu ovšem říkají, že Rusko není takovou hrozbou. Že už dávno nejde o agresivní supervelmoc, jakou byl Sovětský svaz a že už nejsme ve studené válce.

Rusko skutečně není supervelmocí. Když se podíváme na jeho ekonomiku, má HDP přes jeden bilion dolarů. Odpovídá to řekněme středně velkému státu v Evropě. Evropa má dohromady HDP okolo 17 bilionů dolarů (tuto částku přibližně uvádí Mezinárodní měnový fond pro EU a rok 2017 – pozn. redakce) a podobné je to s USA či Čínou. Rusko má ale jaderné zbraně a je nebezpečnou zemí, protože pod vedením svého prezidenta Vladimira Putina provádí agresivní politiku. Rusko napadlo Gruzii a Ukrajinu a užívá všechny možné prostředky, aby zastrašovalo své sousedy. Narušuje námořní a vzdušné hranice spojenců NATO, vyhrožuje některým zemím svými jadernými zbraněmi.

INFOGRAFIKA DNE:

Severoatlantická aliance je ale vojensky mnohem silnější než Rusko, tak kde je problém?

Nejde jen o to, jak velké jsou vojenské síly, ale také o to, kde a jak jsou soustředěny a jak jsou používány. V ruském Západním vojenském okruhu je soustředěno 300 tisíc ruských vojáků, kteří často cvičí a při těchto cvičeních trénují ofenzivní manévry. Provádějí i rychlá neočekávaná cvičení. Naproti tomu koncentrace vojsk Severoatlantické aliance je ve střední Evropě nepatrná. Většina vojáků NATO je příliš daleko na západě. Kvůli tomu se například Polsko nebo Pobaltské země cítí velmi zranitelně. Stálé americké základny s tanky jsou příliš daleko. Být třicet dní přesunu od potenciálního bojiště prostě nestačí.

Západ má nad Ruskem vojenskou i ekonomickou převahu a když se podíváte na možný konflikt mezi Ruskem a NATO jako na klasický konflikt, je zcela jasné, kdo by vyhrál. Západ. Obávám se ale toho, co se může stát v případě nepředvídatelných událostí způsobených nestabilitou v Rusku anebo kvůli imperialistickým ambicím Putinova režimu. Může to vést k rychlému obsazení území u hranic Ruskem, Západ zůstane překvapen. Náklady na obranu nebo znovudobytí tohoto území pak budou vysoké. Dosud přijatá opatření, která tomu mají zabránit, jsou nedostatečná.

Co by to mohlo změnit?

Měla by se zvýšit vojenská přítomnost NATO ve střední Evropě. Vybudovat stálé vojenské základny s technikou, tanky. Je to proveditelné a neporušuje to smlouvy NATO s Ruskem. Mohlo by jít o stálou přítomnost amerických vojáků. Ale mnohem lepší by bylo, kdyby šlo o západoevropské jednotky. Pokud Evropané dodrží své sliby navyšování vojenských rozpočtů, budou k tomu mít i prostředky.

Evropané by neměli brát americké zajišťování jejich bezpečnosti jako něco daného. Musí se odpovídajícím způsobem podílet na společných nákladech na obranu a v tomto ohledu je mi prezident Trump, který tvrdě požaduje, aby všichni členové NATO dávali na obranu dvě procenta HDP, sympatický.

Infografika: výdaje na obranu zemí NATO

To se dá mimo jiné ale pochopit také tak, že Spojené státy slábnou. Například jejich podíl na světovém HDP postupně klesl ze 40 na 25 procent. Jsou stále ještě supervelmocí, která dokáže vynucovat světový řád?

Pokles ekonomické síly Spojených států je součástí vyrovnávání světových sil a vzniku nového složitějšího světa. Dobrou zprávou je, že Spojené státy jsou stále hlavní velmocí. Nemají soupeře, pokud jde o vojenskou sílu, ekonomickou sílu a co je nejdůležitější, politickou legitimitu, kterou zajišťuje demokracie. USA nejsou autoritativní státem jako Rusko či diktaturou jako Čína, jsou demokracií, která prosazuje demokratické hodnoty a vládu práva.

Ale s tím, jak se vyrovnávají světové síly, USA stále více potřebují pomoc spojenců a tím i svého největšího spojence, Evropy. Dohromady mají USA a Evropa ohromnou vojenskou a ekonomickou sílu, ale pouze pokud budou postupovat společně, mohou prosazovat prosazovat svoji vůli a hodnoty demokracie. Zejména proti Rusku.

S Čínou nemáme tak konfrontační vztahy, i když se vynořuje jako soupeř a Trumpova administrativa se snaží o tvrdou odpověď na čínské agresivní postoje v Jihočínském moři. Podle mě se ale Čína jednou může stát konstruktivní velmocí v mezinárodním řádu. Čína se vyvíjí, zatímco Rusko příliš ne. Je to agresivní stát.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818