Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý diktátor Malediv je obviněný z terorismu. Ostrov sužují nepokoje, platí tam výjimečný stav

Bývalý diktátor Malediv je obviněný z terorismu. Ostrov sužují nepokoje, platí tam výjimečný stav

Zatčený bývalý dlouholetý autoritářský vládce Malediv Maumún Abdal Gajúm byl obviněn z terorismu, informovala dnes agentura AP. Jako spoluobviněný předseda nejvyššího soudu zůstane ve vazbě, než skončí jejich proces. Rozhodl o tom soud v tomto ostrovním státě v Indickém oceánu, kde kvůli politické krizi platí výjimečný stav.

Gajúm byl spolu s dalšími činiteli zatčen minulý měsíc. Obvinění z terorismu si vyslechl spolu se dvěma členy nejvyššího soudu, čtyřmi zákonodárci a představitelem policie. Prokuratura neupřesnila, čeho se podezření z terorismu týká. Gajúmovi i ostatním ale v případě usvědčení hrozí deset i více let ve vězení.

Maledivy sužují nepokoje poté, co nejvyšší soud na začátku února nařídil, aby se z vězení propustila skupina odpůrců současného prezidenta Jamína Abdala Gajúma. Vláda ale následně dva ze soudců zatkla a zbývající tři členové tribunálu původní rozhodnutí zvrátili. Prezident osvobozující verdikt označil za spiknutí a pokus o převrat.

Jamín a Maumún jsou nevlastními bratry, politicky ale nyní stojí proti sobě. Maumún vládl v letech 1978 až 2008. Poté po prohraných svobodných volbách předal moc Muhammadu Našídovi, kterého před tím opakovaně věznil. Našíd později dostal 13letý trest za údajné zneužití prezidentského úřadu. Nejvyšší soud ale v únoru jeho trest zrušil. Našíd se nyní nachází v exilu.

Výjimečný stav vyhlásila vláda 5. února a po prodloužení má skončit ve čtvrtek. Mezitím jej kritizovalo několik zahraničních zemí a konaly se proti němu demonstrace, při nichž utrpěly zranění desítky lidí.

Maledivy jsou známou turistickou destinací, podle AP se ale začaly odklánět od demokracie poté, co byl Jamín Abdal Gajúm v roce 2013 zvolen prezidentem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1