Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý diktátor Malediv je obviněný z terorismu. Ostrov sužují nepokoje, platí tam výjimečný stav

Bývalý diktátor Malediv je obviněný z terorismu. Ostrov sužují nepokoje, platí tam výjimečný stav

Zatčený bývalý dlouholetý autoritářský vládce Malediv Maumún Abdal Gajúm byl obviněn z terorismu, informovala dnes agentura AP. Jako spoluobviněný předseda nejvyššího soudu zůstane ve vazbě, než skončí jejich proces. Rozhodl o tom soud v tomto ostrovním státě v Indickém oceánu, kde kvůli politické krizi platí výjimečný stav.

Gajúm byl spolu s dalšími činiteli zatčen minulý měsíc. Obvinění z terorismu si vyslechl spolu se dvěma členy nejvyššího soudu, čtyřmi zákonodárci a představitelem policie. Prokuratura neupřesnila, čeho se podezření z terorismu týká. Gajúmovi i ostatním ale v případě usvědčení hrozí deset i více let ve vězení.

Maledivy sužují nepokoje poté, co nejvyšší soud na začátku února nařídil, aby se z vězení propustila skupina odpůrců současného prezidenta Jamína Abdala Gajúma. Vláda ale následně dva ze soudců zatkla a zbývající tři členové tribunálu původní rozhodnutí zvrátili. Prezident osvobozující verdikt označil za spiknutí a pokus o převrat.

Jamín a Maumún jsou nevlastními bratry, politicky ale nyní stojí proti sobě. Maumún vládl v letech 1978 až 2008. Poté po prohraných svobodných volbách předal moc Muhammadu Našídovi, kterého před tím opakovaně věznil. Našíd později dostal 13letý trest za údajné zneužití prezidentského úřadu. Nejvyšší soud ale v únoru jeho trest zrušil. Našíd se nyní nachází v exilu.

Výjimečný stav vyhlásila vláda 5. února a po prodloužení má skončit ve čtvrtek. Mezitím jej kritizovalo několik zahraničních zemí a konaly se proti němu demonstrace, při nichž utrpěly zranění desítky lidí.

Maledivy jsou známou turistickou destinací, podle AP se ale začaly odklánět od demokracie poté, co byl Jamín Abdal Gajúm v roce 2013 zvolen prezidentem.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867