Bývalý Macronův bodyguard se stal lobbistou v Africe. Elysejský palác se od něj distancuje | info.cz

Články odjinud

Bývalý Macronův bodyguard se stal lobbistou v Africe. Elysejský palác se od něj distancuje

Alexandre Benalla, bývalý šéf ochranky Emmanuela Macrona, odstartoval svoji aférou pád popularity francouzského prezidenta. Nyní se vyhozený bodyguard vrhnul do diplomacie a setkává se s africkými vůdci. Francouzi se ptají, kdo jeho cesty platí, a zda mají něco společného s Elysejským palácem.

Když přiletěl 22. prosince Emmanuel Macron do Čadu, čekal ho jeho tamní protějšek Idsiss Déby už na letišti. Na programu jednání měly obě hlavy státu boj proti teroristickým skupinám působících v čadské poušti, zdravotnictví, francouzskou pomoc nebo ženská práva. Kromě toho se ale také bavili o misi 27letého Alexandra Benally, bývalého Macronova bodyguarda, jenž navštívil africkou zemi na začátku prosince.

„Emmanuel Macron dal Idrissu Débymu najevo, že tato osoba nebyla v žádném případě oficiálním prostředníkem,“ citoval list Le Monde stanovisko Elysejského paláce k byznysově-politické cestě svého bývalého zaměstnance. Benalla nyní čelí soudnímu procesu kvůli napadení demonstrantů během provomájových oslav v Paříži, kdy se navíc vydával za policistu. Macron svého spolupracovníka v červenci vyhodil, aféra ho ale provázela celé prázdniny a zahájila prezidentův strmý sestup v žebříčcích popularity.

V čadské metropoli N'Djamena se Benalla dočkal přijetí rovněž od prezidenta Débyho i od jeho bratra Oumara, který šéfuje tamním tajným službám. Do země přiletěl z kamerunského hlavního města Yaoundé soukromým letadlem, po několika dnech odletěl do Istanbulu. Pobyt v hotelu Hilton uhradil za Benallu 63letý francouzsko-izraelský byznysmen Philippe Hababou Solomon, který se specializuje na soukromou diplomacii v Africe.

O cestě byla informována francouzská ambasáda v zemi a po zveřejnění článku v časopise La Lettre du continent se o ní 12. prosince dozvěděla i veřejnost. „Jel jsem do Čadu doprovázet zahraniční ekonomickou delegaci v rámci investicí, které zde chtějí uskutečnit. Náklady cesty hradil šéf této delegace,“ řekl Benalla televizi BFMTV.

Veřejnost i francouzskou opozici pochopitelně zajímalo, zda měla Benallova cesta něco společného s pozdější návštěvou Macrona. Elysejský palác ale ujišťuje, že ne, a sám Benalla tvrdí, že jde o náhodu: „Nevěděl jsem, že se prezident republiky vydá do Čadu o několik dní později,“ dušoval se s tím, že ho někteří lidé z Macronova okolí chtějí pošpinit.

On sám prý nedělá nic nelegálního, podle svých vlastních slov se věnuje poradentství. V Kamerunu i Čadu byl podle Le Mondu součástí delegace, v níž byli kromě něj čtyři Turci a vedl ji výše zmíněný byznysmen Solomon. Delegace zastupovala zájmy súdánské textilky Sur International a také turecko-katarské společnosti Barer Holding. Cílem cesty bylo vyjednat prodej uniforem kamerunským a čadským ozbrojeným složkám a projednat budoucí katarské investice v obou afrických státech.

Philippe Hababou Solomon dříve pracoval jako poradce jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, nyní využívají jeho služeb katarská ministerstva zahraničí a obrany. Lobbista novinářům řekl, že vzal Benallu do učení, protože je „skvělý“ a „zná soukolí státu“. Oba muži se spolu už v říjnu vydali do Konžské republiky, kde je přijal autokratický vládce Denis Sassou-Nguesso.

Někdejší bodyguard se podle informací francouzského tisku umí v prostředí lobbistů velmi dobře pohybovat. Mezi jeho další kontakty patří například v Londýně žijící alžírsko-francouzský byznysmen Alexandre Djouhri, který měl hrát roli v údajném libyjském financování prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho. Francie nyní žádá Brity o jeho vydání, aby ho mohli pařížští soudci v této věci vyslechnout.

Letošní letní dovolenou pak Benalla trávil v luxusním marockém sídle 180. nejbohatšího Francouze Vincenta Micleta, jenž vlastní diplomatický pas Beninu a živí se byznysem v Africe. Třiapadesátiletý podnikatel odmítá, že by Benallu, s nímž se seznámil před rokem, zaměstnával proto, aby se dostal blíže k Macronovi. I kolem něj ale krouží justice – angolské úřady ho podezřívají z toho, že ze země vyvedl 400 milionů dolarů do společnosti na Kajmanských ostrovech.

Elysejský palác oznámil, že zahájil vnitřní vyšetřování, zda nemohl Benalla zneužívat své někdejší postavení Macronova poradce ke svým vlastním zájmům. Jak Macronovo okolí, tak i Benalla shodně tvrdí, že od červencové výpovědi nejsou nadále v kontaktu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud