Bývalý šéf severokorejské tajné služby odletěl do USA, projedná setkání Kima s Trumpem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý šéf severokorejské tajné služby odletěl do USA, projedná setkání Kima s Trumpem

Bývalý šéf severokorejské tajné služby odletěl do USA, projedná setkání Kima s Trumpem

Bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který má nyní v Pchjongjangu na starosti vztahy s Jižní Koreou, dnes zamířil z Pekingu do Spojených států. Cesta by se měla týkat přípravy možného setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

Chystanou návštěvu Kim Jong-čchola v USA potvrdil v úterý na twitteru sám Trump. Severokorejský představitel se má setkat s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Doposud nejvyšší kontakt mezi oběma zeměmi se uskutečnil v roce 2000, kdy tehdejší muž číslo dvě Severní Koreje Čo Mjong-rok na historické návštěvě Spojených států jednal s prezidentem Billem Clintonem.

Čtyřhvězdičkový generál Kim Jong-čchol je místopředsedou ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce a je považován za jednoho z nejmocnějších severokorejských politiků. V posledních měsících hrál klíčovou roli při zlepšování vztahů mezi Jižní a Severní Koreou, které vyústilo ve dva summity vůdců Mun Če-ina a Kim Čong-una. Generál a Kim Čong-unova sestra byli jedinými dvěma severokorejskými představiteli, kteří vůdce na vrcholných schůzkách doprovázeli. Kim Jong-čchol rovněž koordinoval obě setkání Kim Čong-una s Mikem Pompeem v Pchjongjangu.

Kim Jong-čchol působil v minulosti jako šéf vojenské rozvědky, kterou Soul viní z toho, že v roce 2010 nechala torpédovat jihokorejskou korvetu Čchonan, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků. KLDR svůj podíl na tragédii popírá. V témže roce údajně Kim Jong-čchol naplánoval také ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong, které si vyžádalo čtyři jihokorejské oběti.

Spojené státy a Jižní Korea generála v minulých letech zařadily na černou listinu za jeho podporu severokorejského jaderného a raketového zbrojního programu.

„Je to expert na mezikorejské rozhovory, do letošního roku byl ale považován spíš za jestřába než za politika, který usiluje o harmonii a usmíření,“ prohlásil bývalý představitel jihokorejské obrany Mun Sang-kjon.

Kim Jong-čchol za své kariéry rovněž sloužil u vojenské policie v demilitarizované zóně oddělující obě Koreje. Podle některých zdrojů byl také osobním strážcem otce stávající vůdce a jeho předchůdce ve vrcholné funkci Kim Čong-ila.

Podle jihokorejské agentury Jonhap doprovází Kim Jong-čchola na cestě do USA pět severokorejských činitelů. Jihokorejská média spekulují, že generál možná veze osobní dopis od Kim Čong-una a že by se kromě šéfa diplomacie Pompea mohl sejít i s Trumpem.

Americký prezident sice minulý týden konání summitu s Kim Čong-unem zrušil, ale takřka ihned opět připustil, že by se schůzka 12. června v Singapuru přece jen mohla uskutečnit.

Kim Jong-čchol bude za posledních 18 let nejvyšším severokorejským představitelem, který bude jednat s americkými činiteli na půdě Spojených států.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.