Články odjinud

Bývalý šéf Trumpovy kampaně má další problém. Vyšetřují ho kvůli pofidérním půjčkám

Bývalý šéf Trumpovy kampaně má další problém. Vyšetřují ho kvůli pofidérním půjčkám

Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera prověřuje podezření, že bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort sliboval chicagskému bankéři post v Bílém domě výměnou za tři půjčky dojednané s pomocí falešných údajů. Oznámila to ve středu televize NBC News.

Manafort dostal v letech 2016 a 2017 tři půjčky od odboček finančního ústavu Federal Savings Bank, jehož šéfem byl bankéř Stephen Calk. Dohodu o půjčkách bankovní experti zpochybňují, protože při podání žádosti prý Manafort uváděl nepravdivá fakta o svých příjmech.

Muellerův tým vyšetřuje, zda poskytnutí půjčky nebylo odměnou za slib lukrativního postu v Bílém domě pro Calka. Bankéř byl v srpnu 2016 zařazen mezi kandidáty do týmu ekonomických poradců Donalda Trumpa pro případ, že vyhraje prezidentské volby.

Manafort působil v Trumpově volebním štábu pět měsíců a po jistou dobu ho i vedl. Vyhozen byl v srpnu 2016 po zprávách amerického tisku, že vydělal miliony dolarů jako poradce bývalého proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Calk nakonec žádnou funkci v Bílém domě nedostal.

Mueller už dříve Manaforta obvinil z několika trestných činů, mimo jiné i z toho, že se navzdory spolupráci s Janukovyčem nezaregistroval v USA jako "zahraniční agent," jak to zákon nařizuje. Manafort obvinění odmítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud