Čečenci hromadně zatýkají homosexuály. Posílají je někam, odkud není návratu | info.cz

Články odjinud

Čečenci hromadně zatýkají homosexuály. Posílají je někam, odkud není návratu

Čečenské úřady začaly zatýkat lidi, které podezírá z homosexuality.  Podle ruského listu Novaja Gazeta přišli při zatýkání tři lidé o život a zadrženi byli také známé osobnosti z médií či náboženští představitelé. Vláda nařčení odmítá, prý v zemi homosexuálové nejsou. 

 Mluvčí tamního prezidenta Ramzana Kadyrova informace popřel a označil je za lži. „Nemůžete zadržet a pronásledovat lidi, kteří v zemi jednoduše neexistují,“ uvedl. „Kdyby takoví lidé v Čečensku žili, orgány práva by nemusely dělat vůbec nic, protože jejich příbuzní by je poslali někam, odkud není návratu,“ řekl. Mluvčí ministerstva vnitra reagoval podobně a nazval zprávu aprílovým hloupým vtipem.

Jenže Ekaterina Sokirianskaja, ruská projektová ředitelka pro Mezinárodní krizovou skupinu potvrdila Guardianu, že obdržela za posledních deset dní znepokojivé informace z několika zdrojů. „Slyšela jsem, že se to děje v Grozném i mimo něj lidem různého věku i profese,“ upozornila.

Protože se jedná v Čečně o velmi tabuizované téma, informace má z druhé či třetí ruky a nelze je tedy zcela potvrdit. „Je takřka nemožné dozvědět se něco od obětí či jejich rodin, ale podle množství informací, které jsem obdržela, není těžké uvěřit tomu, že zatýkání a násilí se opravdu děje,“ popsala. Podle listu bylo zatčeno na sto lidí, tři lidé byli zabiti a je možné, že další podezřelé policie předala rodinám, které tyto muže ze cti zavraždí.

Čečensko je formálně ruské území, ale funguje jako částečně nezávislý stát, kde jsou Kadyrova slova silnější než ruské zákony. Kadyrov schvaluje polygamii, přikazuje ženám nošení hidžábu na veřejných místech a kolektivní tresty pro příbuzné těch, kteří se zapojují do islamistického ilegálního hnutí.

Čečenská společnost je velmi konzervativní. To znamená, že stejně jako v podobných případech, kdy příbuzní a aktivisté za lidská práva tlačí na úřady v případech zmizení homosexuálů, rodiny podeřelých z homosexuality je pravděpodobně zavrhnou. Místní potvrzují, že pokud má někdo v rodině gaye, ostatní příbuzní mají problém najít si manžela či manželku kvůli „hanbě“.

V Rusku sice vláda práva homosexuálů potlačuje,  známý je například zákon, který zakazuje homosexuální propagandu u dětí v knížkách, ve velkých městech i přesto vzkvétá gay scéna. V Čečensku či na Severním Kavkazu ale o něčem podobném nemůže být ani řeč. Toto téma tam vůbec neexistuje a gayové o své orientaci neřeknou často ani těm nejbližším.

Organizace pro gaye a lesby v Petrohradě zřídila už anonymní linku, na niž se mohou obrátit gayové z Čečenska, kteří chtějí ze země uprchnout. Po letech výhružek a represí v zemi nepracují takřka žádní nezávislí novináři či aktivisté za lidská práva.

Ti, kteří se tam za lidská práva zasazují, zprávu novin rozporují. „Neobdržela jsem jedinou žádost ohledně této záležitosti, ale kdyby se tak stalo, vůbec bych nad ní neuvažovala,“ řekla pro ruské rádio Kheda Saratova, čečenská aktivistka pracující v Kadyrově radě pro lidská práva. „V naší čečenské společnosti by totiž každá osoba, která respektuje naše tradice a kulturu, takovéto lidi stíhala bez pomoci úřadů a udělala vše proto, aby takový typ lidí v naší společnosti neexistoval,“ prohlásila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud