Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čechy v Turecku drží už dva měsíce, obvinění ale stále nepadlo

Čechy v Turecku drží už dva měsíce, obvinění ale stále nepadlo

Ministerstvo zahraniční poslalo Turecku diplomatickou nótu. Chce vědět, kdy začne soud s dvojici zadržovaných Čechů. Turecké úřady považují Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase za spolupracovníky teroristů, dosud je ale neobvinily. Uvedla to Česká televize.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podle ČT věří, že vyjednávání povede k vyhoštění Čechů a k jejich návratu domů. Neznamená to, že by pro ně všechny problémy rázem skončily, je to pro ně ale příznivější varianta, než dlouhé tresty a pobyt v tureckém vězení.

Oba Češi se do problémů dostali kvůli podpoře Kurdů na severu Sýrie, kterou se sami nijak netajili. Ankara je ale považuje za teroristy a turecká média v tomto duchu o zadržené dvojici od začátku referují.

„Markéta s Mirkem u sebe rozhodně neměli zbraně ani různé předměty, na kterých by bylo logo YPG,“ upozornil koordinátor pomoci pro oba Čechy Janusz Konieczny.

„Jsme přesvědčení, že naši občané nejsou žádní teroristé a že účely jejich cesty byly humanitární,“ prohlásil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Šéf tuzemské diplomacie věří, že jednání povede k vyhoštění dvojice. Může to podle něj ale trvat ještě několik měsíců.

Česká televize přinesla svědectví rodičů zadrženého muže. Otec Miroslava Farkase popsal první telefonát se synem. „To jsem rozuměl každé druhé, třetí slovo, musel to několikrát opakovat a byl z toho de facto v šoku.“ Desetiminutový hovor údajně proběhl zhruba tři týdny po zatčení dvojice. „Nechtěl tomu vůbec věřit, že je tam v nějakém vězení zadržený za něco, co není pravda,“ dodal otec muže.

Muže prý vězní blízko u syrské hranice a ve špatných podmínkách. To ale v ČT rozporuje vedoucí konzulárního oddělení v Turecku Mária Opělová. Podle ní se věznice nijak neliší od známého standardu, cely jsou normálně vybavené a péče lékaře je v případě potřeby dostupná.

Rodiče Markéty Všelichové kauzu v médiích komentovat nechtějí. Na začátku ledna jen písemně uvedli, že jejich dcera je v rámci možností v pořádku. Podmínky prý považuje za únosné. „Náš zastupitelský úřad se jim věnuje neustále, takže víme, jak se jim vede. Snad si mohu dovolit říci, že podmínky jsou slušné, přiměřené,“ potvrzuje ministr Zaorálek.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1