Češi chtějí obchodovat s Ruskem a odmítají euro, cituje ruská agentura exprezidenta Klause | info.cz

Články odjinud

Češi chtějí obchodovat s Ruskem a odmítají euro, cituje ruská agentura exprezidenta Klause

Obyvatelé Česka jsou podle Václava Klause pro zrušení protiruských sankcí. Dodal, že opatření – přijaté Západem vůči Moskvě po anexi Krymu – ničeho nedosáhlo. Bývalý prezident zároveň v rozhovoru pro ruskou státní agenturu Sputnik řekl, že lidé v Česku jsou nadále proti přijetí společné evropské měny euro. 

Klaus řekl, že sankce oslabily ruskou ekonomiku. Kromě pohybu zboží podle něj omezily i zahraniční investice v Rusku. Bývalý prezident dodal, že na ně doplatil i české firmy a označil je za hloupé.

„Myslím, že by bylo rozumné je zrušit. Těmito sankcemi se ničeho nedosáhlo. Česká republika, myslím, není fanatickým stoupencem těchto sankcí,“ citoval Sputnik Klause.  Ruská agentura uvedla, že pro zrušení sankcí se z českých politiků vyjádřil i současný prezident Miloš Zeman či předseda Senátu Milan Štěch.

Klaus také v rozhovoru zopakoval, že je proti přijetí eura. „Nevidím důvod, proč by Česká republika měla vstupovat do eurozóny,“ uvedl. Dodal, že stejný názor podle průzkumů veřejného mínění zastává i většina Čechů. „Myslím, že to je nejsilnější ‚ne‘ v Evropě,“ podotkl.

Co se týče členství v samotné Evropské unii, nebude podle něj nikdo následovat Británii v tom, že by z bloku vystoupil. „Britové byli jediní, kdo to (nesouhlas s integrací – pozn. Info.cz) mohli říct nahlas. Proto se už žádné další referendum konat nebude. Bruselští politici vysvětlili všem zemí, že to takto dělat nemá cenu,“ řekl exprezident. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud