Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češka v Pákistánu má šanci na propuštění, tvrdí její právník. Věří, že jí pomůže

Češka v Pákistánu má šanci na propuštění, tvrdí její právník. Věří, že jí pomůže

Tereza sedí v pákistánském vězení už tři týdny a asi si tam ještě dlouho pobude. Soud o trestu a vině ji čeká patrně až za půl roku. Její právník Čaudhrí Džavád Zafar je ovšem optimistický - pokud se mu podaří soudce přesvědčit, že Tereza o drogách nevěděla, osvobodí ji. Zafar o sobě navíc tvrdí, že je nejlepší v Láhauru, a má tak velkou šanci na úspěch.

BLESK: Jak si vás Tereza vybrala? Nebo jste jí byl přidělen ex offo?
„Jsem jeden z nejlepších právníků v Láhauru. Má firma Jawad Zafar & Associates pracovala na více než 700 podobných případech, takže mě Tereza kontaktovala sama.“

BLESK: Kolik ji vlastně stojí právní služby a kdo vám za její zastupování platí?
„To je předmětem obchodního tajemství, o tom se nemohu bavit.“

BLESK: Jaký si myslíte, že dostane trest? 
„Spekulovat o výši trestu je velmi předčasné. Za pašování drog hrozí až trest smrti, ten ale Tereza určitě nedostane. V Pákistánu velmi záleží na schopnostech právníka. Pokud uspěji s obhajobou a podaří se mi prokázat, že o drogách nevěděla a neměla zájem je pašovat, tak by Terezu mohli osvobodit. To ale nebude samozřejmě snadné dokázat.“

BLESK: Kdy myslíte, že padne rozsudek?
„To závisí na řadě faktorů. Velmi záleží, jak bude celé vyšetřování probíhat a kolik ještě zatknou lidí. V Pákistánu se chystají volby, to může vyšetřování zpomalit. Navíc tu v létě probíhá ramadán, takže neočekávám, že by výsledek padl před létem. Určitě se ale rozhodne v tomto kalendářním roce.“

BLESK: Může si trest odpykat v ČR?
„To si nemyslím. Mezi Českou republikou a Pákistánem neexistuje žádná smlouva o vydávání občanů k výkonu trestu ve vlasti.“

Pokračování na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1