Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České stopy Donalda Trumpa

České stopy Donalda Trumpa

Čerstvě zvolený americký prezident má k Česku stále blízko. Ve Zlíně žije jeho bývalá tchýně Marie Zelníčková. Pravidelně sem jezdí i republikánovy děti z prvního manželství - dcera Ivanka a synové Donald a Eric.

Amerika podle Zelníčkové Trumpa potřebuje. Jeho vítězné tažení na Bílý dům sledovala se svou dcerou Ivanou Trumpovou přímo na Manhattanu. S Trumpem má prý stále dobrý vztah. Říká o něm, že je „nejhodnější člověk na světě", Trump ji naopak oslovuje údajně jedinými českými slovy, která zná: "babi" nebo "bábrle".

„Pokud Donald vyhraje, tak se tam do toho pořádně pustí, Amerika to potřebuje," řekla Zelníčková v březnovém rozhovoru pro iDnes.cz.

„Pořád se celá rodina vídáme. Navštěvuju vnoučata, hrajeme golf na jeho hřištích."

Manželství s Ivanou Trumpovou

Ivana Zelníčková se s Donaldem Trumpem seznámila v roce 1976. V té době žila v emigraci v Kanadě a modelingová agentura, pro kterou pracovala, ji vyslala za prací do New Yorku. 

„Moderovala jsem v New Yorku módní přehlídku. Holky mě pak přemluvily, abych šla s nimi do restaurace. U stolu tam nikde nebylo místo, a tak jsme seděly na baru, což nemám ráda. No a někdo mi poklepal na rameno - což taky nemám ráda! - a povídá: Já jsem Donald Trump. Pojďte k mému stolu. Tak jsme se poznali,“ popisovala své seznámení s magnátem v minulosti Trumpová.

Necelý rok po seznámení se vzali. Krátce poté se jim narodil syn Donald a v následujících pěti letech dcera Ivanka a syn Eric. Na konci 80. let se ale nad jejich manželstvím začalo smrákat. V roce 1992 se „zlatý pár" oficiálně rozvedl. Trumpová pak exmanžela obvinila ze znásilnění.

Trumpovy děti a Česko 

Vztah k Česku si zachovaly i děti z Trumpova prvního manželství. Nejvíc se k matčině rodné zemi hlasí nejstarší Donald. Americkým médiím se v minulosti svěřil, že mluví plynně česky. Pravidelně sem taky jezdí za svými prarodičemi rybařit a lovit. 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1