Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chaos a izolace v Bílém domě. Trump údajně přemýšlí o změně stylu vládnutí

Chaos a izolace v Bílém domě. Trump údajně přemýšlí o změně stylu vládnutí

Průzkumy jsou lež, pravdu znám jen já, křičí nejnověji na twitteru americký prezident Donald Trump. Smršť exekutivních příkazů, kterými během dvou dnů proměnil a rozbouřil Ameriku se odráží i v aktuálním šetření, které zveřejnila CNN. Podle ní konkretně s kontroverzním zákazem vstupu lidem ze sedmi muslimských zemí většina lidí nesouhlasí. Trump přesto píše: všechny nepříznivé výsledky výzkumů jsou lež, lidé taková opatření žádají. Někteří ale míní, že na Trumpa už dopadá chaos a izolace v Bílém domě.

Podle posledního průzkumu CNN nesouhlasí s Trumpovým příkazem, podle kterého nesmí do Spojených států přicestovat občané sedmi většinou muslimských zemí, 53 procent Američanů. 60 procent dotázaných nepodporuje ani výstavbu zdi na hranici s Mexikem.

Prezident výsledky zpochybnil. Na svém twitteru napsal, že podobné zprávy jsou jednoduše falešné. On má prý dostatek informací k tomu, aby vše posoudil a správně vyhodnotil, a svoje postavení prý vnímá jinak.

Přestože nový prezident bojoval s médii už během svojí kandidatury, někteří soudí, že nyní je ještě víc odtržený od reality, protože žije bez zbytku rodiny ve své „věži ze slonoviny“ – v Bílém domě, kde tráví část dne sám u televize a twitteru nebo obklopený jen svými poradci. A právě ti – konkrétně vlivný muž v pozadí Steve Bannon – budí obavy. „Nejsme tu kvůli malým věcem,“ uvedl před časem Bannon považovaný za hlavního strůjce kontroverzních opatření. Mezitím z Trumpova okolí přicházejí signály, že nejmocnější muž planety postupuje trochu stylem pokus-omyl a po vlně nevole, kterou vybudil, zvažuje se svým týmem změnu taktiky.

Trump má za sebou dva týdny v úřadu a na kontě rozporuplné hodnocení. Počet vydaných exekutivních příkazů je rekordní. Kromě kontroverzního zákazu vstupu některých cizinců, který nejspíš nakonec bude předmětem dlouhé právní bitvy, už prezident stihl nařídit výstavbu sporných ropovodů, odstoupil od paktu TPP nebo podepsal výstavbu zdi na hranici s Mexikem.

Nejde přitom jen o samotný obsah těchto dokumentů. Pozornost budí i unikající útržkovité informace vypovídající o tom, v jakých podmínkách a v jak nepřehledné situaci tato zásadní rozhodnutí s nedozírným dopadem vznikají. 

Úniky informací z Bílého domu navíc ukazují Trumpův nekonvenční přístup k zahraniční politice, který někteří označují za čistý výraz politické nezkušenosti Do médií se například dostaly podrobnosti z prazvláštních rozhovorů s australským premiérem a prezidentem Mexika nebo informace o dalších plánovaných příkazech, například o Trumpově návrhu obnovit utajené věznice pro teroristy, kde by vyšetřovatelé mohli jako jeden z výslechových postupů používat mučení.

Podle některých novinářů je s ohledem na chaos, který dosavadní úniky signalizují, evidentní, že zatím není jasné, kdo má jaké pravomoci. Prezident se obklopil do určité míry i lidmi, kteří stejně jako on s podobným typem funkce nemají zkušenosti. Jiní – opět zmíněný Steve Bannon – jsou považováni za zkušené a vypočítavé stratégy nebo za dlouholeté politiky, kteří přes prezidenta prosazují vlastní agendu. To je případ viceprezidenta Pence a jeho boje proti potratům. V každém případě můžou tyto postavy mít na prezidenta větší vliv, než by bylo zdrávo.

Postupy jeho okolí přesto někdy vzbuzují rozpaky. Začalo to malicherným sporem o údajně rekordní účast na inauguraci, která očividně rekordní nebyla. Pokračovalo volně navazujícím prohlášením Trumpovy rádkyně Kellyanne Conwayové o „alternativních faktech“ a celou sérií dalších podobných případů.

V úvahu přichází ještě jeden úhel pohledu, který je v současné debatě zmiňovaný: Uniklé informace můžou být opatrným pokusem o whistleblowing (upozorňování na nekalé praktiky). Mohlo by se v některých případech jednat o snahu upozornit na sporné kroky v předstihu a obrátit k problematice zájem veřejnosti, případně odradit Trumpa od zavedení některých zákonů.

To se možná částečně povedlo u pokusu o opětovnou legalizaci waterboardingu, o kterém byl Trump přesvědčený, že „má smysl“. Po úniku informace se na prezidenta snesla vlna kritiky západních lídrů, kteří mučení odmítli jako akt proti lidským právům. Trump nakonec dal na svého ministra obrany a na rady generálů a postoj zmírnil.

Snad i to může být důvod, proč místo toho vyhlásil válku respektovaným médiím, která opakovaně nařkl ze lži, manipulace a spolčení proti němu. V jednoduché situaci přitom není ani jedna strana, všechny se jednoduše ocitly v nové vypjaté situaci s mnoha neznámými – ať už jde o novináře, prezidentovo okolí i jeho samotného.

„Kvalitní mediální organizace by neměly jen přebírat uniklé informace a v touze po senzaci je pouštět do světa. Je potřeba mít na paměti, že ten, kdo zprávy vynáší, má své zájmy a můžou být jakékoli. Pokud se tedy novináři dostanou k podobným zprávám od tajných zdrojů, měli by se ptát: Kdo mi to posílá a co tím vlastně sleduje,“ upozorňuje zkušený reportér David Sanger v textu pro The Washington Post.

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744