Články odjinud

Chapmanová, Butinová, Guryjevovi. Éra ruských špiónů neustává, agentka byla i na ambasádě USA

Chapmanová, Butinová, Guryjevovi. Éra ruských špiónů neustává, agentka byla i na ambasádě USA

Nejen hackerskými útoky a šířením dezinformací se snaží Rusko ovlivňovat dění ve Spojených státech. Nejnovější případ ruské špionky, která údajně deset let pracovala na americké ambasádě v Moskvě, ukazuje, že se Kreml nevzdal ani tradičních metod z dob studené války. Jaké nejslavnější novodobé agenty Rusko do USA vyslalo?

Na americké ambasádě v Moskvě zřejmě deset let pracovala ruská špiónka. S odkazem na zdroj z okolí zpravodajských služeb o tom informoval britský list The Guardian. Ruska měla přístup do interního systému Tajné služby Spojených států, federální agentury spadající pod Ministerstvo vnitřní bezpečnosti. To jí umožnilo potenciálně získávat důvěrné materiály včetně naplánovaného programu prezidentů a viceprezidentů.

Ruska, jejíž jméno deník nezveřejnil, se pravidelně scházela s členy zpravodajské služby FSB, na což se přišlo při rutinní kontrole. „Pouze intenzivní vyšetřování zvnějšku může určit, jakou škodu napáchala,“ cituje Guardian svůj nejmenovaný zdroj s tím, že takovým vyšetřovatelem by mohl být například Robert Mueller, jenž prověřuje zásahy Ruska do amerických voleb.

Ten připustil, že z ambasády mohla přijít informace vedoucí k úspěšnému napadení serverů Demokratického národního výboru, orgánu Demokratické strany, před prezidentskými volbami 2016. Tajná služba takovou zprávu popřela.

Odhalení „krtka“, jak se říká podobným infiltrovaným špiónům, výrazně poškodí pověst amerického velvyslanectví a může mít dopad na bezpečnost dalších zaměstnanců Tajné služby a těch, které by měla chránit. Tajná služba má za úkol dohlížet na ochranu vedoucích představitelů Spojených států.

Případ je důležitou stopou nejen v Muellerově vyšetřování, ale také signálem, že Rusko nepolevuje ve snaze sbírat citlivé informace o dění v nejvyšších patrech americké politiky. Navázalo tak na tradici z dob studené války, během níž sovětští i američtí špióni pracovali na plné obrátky.

Mladá dívka se zálibou ve zbraních

V posledních dvou dekádách se přitom množí případy odhalených ruských agentů ve Spojených státech. Krátce před kauzou kolem ambasády přinesla americká média příběh mladé dívky Marie Butinové, jež se s pomocí kontaktů v Národní asociaci držitelů zbraní (NRA) snažila neúspěšně infiltrovat do okolí prezidenta Donalda Trumpa.

Butinová se snažila tvářit jako běžná zahraniční studentka se zájmem o politiku. V Rusku se proslavila jako aktivistka za volnější přístup ke zbraním. S odkazem na svojí kariéru se stýkala se špičkami NRA a pokoušela se dostat k politikům. V jejím úsilí jí pomáhal někdejší místopředseda ruského parlamentu Alexander Toršin, jenž tvrdí, že se zná i s prezidentem.

„Měla neobvyklou povahu – asertivní, až agresivní a byla rozhodnuta udělat ze sebe střed pozornosti. Věděla, jak využívat svoji mladickost a krásu, aby se ujistila, že je součástí konverzace,“ citoval Guardian aktivistu za práva držitelů zbraní Alana Gottlieba, který spolu s manželkou absolvoval v roce 2013 v Moskvě večeři s Butinovou a Toršinem.

K Trumpovi se ale Butinová nikdy přímo nedostala. Nejbližším kontaktem mezi nimi byla otázka, kterou budoucímu prezidentovi položila na konferenci krátce poté, co oznámil kandidaturu do Bílého domu. Účastnila se ale Trumpovy inaugurace, ani tam ale s pokusem o kontakt neuspěla. USA ji nyní viní z konspirace, což ona sama popírá.

Chapmanová nic nevynesla, přesto se stala celebritou

Vůbec nejslavnější novodobou ruskou špiónku USA vyhostily v roce 2010. Anna Chapmanová sice podle všech dostupných informací nevynesla žádné citlivé informace, po odhalení se ale stala celebritou a slávu zužitkovala i v Rusku, kam ji Spojené státy poslaly v rámci velké špionážní výměny zahrnující 14 agentů obou stran.

Chapmanová v Americe oficiálně pracovala jako výkonná ředitelka realitní společnosti PropertyFinder. Kromě toho se ale skrze šifrovanou komunikaci předávala informace ruským tajným službám. USA o ní věděly. Její identitu Američanům vyzradil plukovník ruské rozvědky SVR Alexander Potejev ještě před jejím příjezdem do Spojených států.

Američané na Chapmanovou nastražili past, když ji kontaktoval informátor FBI, jenž se vydával za ruského konzulárního úředníka. Chapmanová sice pojala podezření, její chování, které FBI monitorovala, ji však dovedlo až k zatčení.

Ve vězení se obávala deportace do Ruska a chtěla raději odjet zpět do Velké Británie, jejíž občanství získala sňatkem se synem britského byznysmena Alexem Chapmanem. Londýn jí ale pas odebral. Moskva však Chapmanovou nepotrestala ani neohrozila na životě. Naopak. Po příjezdu do Ruska pracovala v modelingu a nafotila akty pro pánský časopis Maxim.

„Kdybyste mi řekli, že to byli marťani, byla bych méně překvapená“

Spolu s Chapmanovou se v rámci největší výměny špionů od konce studené války do Ruska vrátila i manželská dvojice Guryjevových. Ti žili na předměstí New Jersey a místní je považovali za běžnou americkou rodinu. „Mohli byste mi říct, že to byli marťani a byla bych méně překvapená,“ prohlásila po zásahu FBI v jejich domě sousedka Elizabeth Lapinová.

V rámci krytí spolu Vladimir a Lydia, kteří si říkali Richard a Cynthia Murphyovi, raději nemluvili rusky, a to ani doma před dětmi. Zatímco Vladimir byl oficiálně mužem v domácnosti, Lydia pracovala v jedné účetní firmě poblíž Manhattanu. Ve skutečnosti však od 90. let sbírali informace pro SVR.

Američanům se podařilo prolomit tajnou komunikaci Guryjevových s Moskvou ještě před koncem první dekády 21. století. FBI v roce 2009 natočila video, na němž zdokumentovala schůzku Vladimira s ruským vládním úředníkem. Několikrát dokonce tajně prohledala jejich dům v okamžiku, kdy se pohybovali mimo něj.

O kremelských špiónech často oficiálně zaměstnaných na ruských ambasádách ve světě se ve velkém začalo znovu mluvit letos na jaře, kdy řada států vyhostila některé diplomaty v reakci na pokus o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery látkou novičok v britském Salisbury. Z ní Velká Británie viní právě Moskvu.

Rusko odpovědělo stejnou mincí. Například pro Česko to znamenalo, že z Moskvy museli odcestovat tři lidé, stejný počet, který krátce předtím vyhostila Praha. Na aktivitu agentů s diplomatickým krytím upozorňuje řadu let ve svých zprávách i Bezpečnostní informační služba.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818