Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chapmanová, Butinová, Guryjevovi. Éra ruských špiónů neustává, agentka byla i na ambasádě USA

Chapmanová, Butinová, Guryjevovi. Éra ruských špiónů neustává, agentka byla i na ambasádě USA

Nejen hackerskými útoky a šířením dezinformací se snaží Rusko ovlivňovat dění ve Spojených státech. Nejnovější případ ruské špionky, která údajně deset let pracovala na americké ambasádě v Moskvě, ukazuje, že se Kreml nevzdal ani tradičních metod z dob studené války. Jaké nejslavnější novodobé agenty Rusko do USA vyslalo?

Na americké ambasádě v Moskvě zřejmě deset let pracovala ruská špiónka. S odkazem na zdroj z okolí zpravodajských služeb o tom informoval britský list The Guardian. Ruska měla přístup do interního systému Tajné služby Spojených států, federální agentury spadající pod Ministerstvo vnitřní bezpečnosti. To jí umožnilo potenciálně získávat důvěrné materiály včetně naplánovaného programu prezidentů a viceprezidentů.

Ruska, jejíž jméno deník nezveřejnil, se pravidelně scházela s členy zpravodajské služby FSB, na což se přišlo při rutinní kontrole. „Pouze intenzivní vyšetřování zvnějšku může určit, jakou škodu napáchala,“ cituje Guardian svůj nejmenovaný zdroj s tím, že takovým vyšetřovatelem by mohl být například Robert Mueller, jenž prověřuje zásahy Ruska do amerických voleb.

Ten připustil, že z ambasády mohla přijít informace vedoucí k úspěšnému napadení serverů Demokratického národního výboru, orgánu Demokratické strany, před prezidentskými volbami 2016. Tajná služba takovou zprávu popřela.

Odhalení „krtka“, jak se říká podobným infiltrovaným špiónům, výrazně poškodí pověst amerického velvyslanectví a může mít dopad na bezpečnost dalších zaměstnanců Tajné služby a těch, které by měla chránit. Tajná služba má za úkol dohlížet na ochranu vedoucích představitelů Spojených států.

Případ je důležitou stopou nejen v Muellerově vyšetřování, ale také signálem, že Rusko nepolevuje ve snaze sbírat citlivé informace o dění v nejvyšších patrech americké politiky. Navázalo tak na tradici z dob studené války, během níž sovětští i američtí špióni pracovali na plné obrátky.

Mladá dívka se zálibou ve zbraních

V posledních dvou dekádách se přitom množí případy odhalených ruských agentů ve Spojených státech. Krátce před kauzou kolem ambasády přinesla americká média příběh mladé dívky Marie Butinové, jež se s pomocí kontaktů v Národní asociaci držitelů zbraní (NRA) snažila neúspěšně infiltrovat do okolí prezidenta Donalda Trumpa.

Butinová se snažila tvářit jako běžná zahraniční studentka se zájmem o politiku. V Rusku se proslavila jako aktivistka za volnější přístup ke zbraním. S odkazem na svojí kariéru se stýkala se špičkami NRA a pokoušela se dostat k politikům. V jejím úsilí jí pomáhal někdejší místopředseda ruského parlamentu Alexander Toršin, jenž tvrdí, že se zná i s prezidentem.

„Měla neobvyklou povahu – asertivní, až agresivní a byla rozhodnuta udělat ze sebe střed pozornosti. Věděla, jak využívat svoji mladickost a krásu, aby se ujistila, že je součástí konverzace,“ citoval Guardian aktivistu za práva držitelů zbraní Alana Gottlieba, který spolu s manželkou absolvoval v roce 2013 v Moskvě večeři s Butinovou a Toršinem.

K Trumpovi se ale Butinová nikdy přímo nedostala. Nejbližším kontaktem mezi nimi byla otázka, kterou budoucímu prezidentovi položila na konferenci krátce poté, co oznámil kandidaturu do Bílého domu. Účastnila se ale Trumpovy inaugurace, ani tam ale s pokusem o kontakt neuspěla. USA ji nyní viní z konspirace, což ona sama popírá.

Chapmanová nic nevynesla, přesto se stala celebritou

Vůbec nejslavnější novodobou ruskou špiónku USA vyhostily v roce 2010. Anna Chapmanová sice podle všech dostupných informací nevynesla žádné citlivé informace, po odhalení se ale stala celebritou a slávu zužitkovala i v Rusku, kam ji Spojené státy poslaly v rámci velké špionážní výměny zahrnující 14 agentů obou stran.

Chapmanová v Americe oficiálně pracovala jako výkonná ředitelka realitní společnosti PropertyFinder. Kromě toho se ale skrze šifrovanou komunikaci předávala informace ruským tajným službám. USA o ní věděly. Její identitu Američanům vyzradil plukovník ruské rozvědky SVR Alexander Potejev ještě před jejím příjezdem do Spojených států.

Američané na Chapmanovou nastražili past, když ji kontaktoval informátor FBI, jenž se vydával za ruského konzulárního úředníka. Chapmanová sice pojala podezření, její chování, které FBI monitorovala, ji však dovedlo až k zatčení.

Ve vězení se obávala deportace do Ruska a chtěla raději odjet zpět do Velké Británie, jejíž občanství získala sňatkem se synem britského byznysmena Alexem Chapmanem. Londýn jí ale pas odebral. Moskva však Chapmanovou nepotrestala ani neohrozila na životě. Naopak. Po příjezdu do Ruska pracovala v modelingu a nafotila akty pro pánský časopis Maxim.

„Kdybyste mi řekli, že to byli marťani, byla bych méně překvapená“

Spolu s Chapmanovou se v rámci největší výměny špionů od konce studené války do Ruska vrátila i manželská dvojice Guryjevových. Ti žili na předměstí New Jersey a místní je považovali za běžnou americkou rodinu. „Mohli byste mi říct, že to byli marťani a byla bych méně překvapená,“ prohlásila po zásahu FBI v jejich domě sousedka Elizabeth Lapinová.

V rámci krytí spolu Vladimir a Lydia, kteří si říkali Richard a Cynthia Murphyovi, raději nemluvili rusky, a to ani doma před dětmi. Zatímco Vladimir byl oficiálně mužem v domácnosti, Lydia pracovala v jedné účetní firmě poblíž Manhattanu. Ve skutečnosti však od 90. let sbírali informace pro SVR.

Američanům se podařilo prolomit tajnou komunikaci Guryjevových s Moskvou ještě před koncem první dekády 21. století. FBI v roce 2009 natočila video, na němž zdokumentovala schůzku Vladimira s ruským vládním úředníkem. Několikrát dokonce tajně prohledala jejich dům v okamžiku, kdy se pohybovali mimo něj.

O kremelských špiónech často oficiálně zaměstnaných na ruských ambasádách ve světě se ve velkém začalo znovu mluvit letos na jaře, kdy řada států vyhostila některé diplomaty v reakci na pokus o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery látkou novičok v britském Salisbury. Z ní Velká Británie viní právě Moskvu.

Rusko odpovědělo stejnou mincí. Například pro Česko to znamenalo, že z Moskvy museli odcestovat tři lidé, stejný počet, který krátce předtím vyhostila Praha. Na aktivitu agentů s diplomatickým krytím upozorňuje řadu let ve svých zprávách i Bezpečnostní informační služba.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1