Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chilští biskupové ničili důkazy o sexuálním zneužívání. „Za své činy se ale dočkali minimálního postihu,“ míní papež

Chilští biskupové ničili důkazy o sexuálním zneužívání. „Za své činy se ale dočkali minimálního postihu,“ míní papež

Papež František obvinil chilské biskupy z toho, že ničili důkazy o sexuálním zneužívání, tlačili na právníky, aby obvinění z něj bagatelizovali a z "vážného pochybení", protože nechránili děti před pedofilními kněžími. Informovala o tom dnes agentura AP. Ve čtvrtek skončilo ve Vatikánu třídenní neveřejné jednání papeže s 34 chilskými biskupy kvůli skandálu, jejž vyvolalo zneužívání nezletilých vlivným chilským knězem a jeho krytí nadřízenými.

V dokumentu o deseti stranách, který chilští biskupové v úterý od papeže obdrželi, František uvádí, že chilská církevní hierarchie při řešení případů zneužívání udělala 'vážné chyby' a nese kolektivní vinu za to, že katolická církev kvůli skandálu ztratila na důvěryhodnosti.

Dokument zveřejnila chilská televize T13 a Vatikán dnes potvrdil, že je pravý. František v něm podle agentury AP vyvíjí tlak na biskupy, aby na své posty rezignovali. Ti dnes ve Vatikánu vystoupí na tiskové konferenci. František je do Vatikánu svolal poté, co přiznal, že 'vážně pochybil' při posuzování případu chilského biskupa Juana Barrose, který údajně zneužívání nezletilých kněžími kryl.

Barros byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých. František při lednové návštěvě v Chile šokoval tím, že se biskupa Barrose zastal.

Na konci ledna papež do Chile vyslal nejuznávanějšího odborníka Vatikánu na sexuální zločiny, maltského arcibiskupa Charlese Scicluna, aby případ prošetřil. Ten ve spolupráci s dalším kolegou dodal papeži vyšetřovací spis o 2300 stranách. Spis dosud nebyl zveřejněn, ale klíčová zjištění citoval v poznámkách dokumentu, který předal biskupům v úterý.

František v něm uvedl, že kauzy podepřené jasnými důkazy církev vyšetřovala povrchně, anebo vůbec. V jiných případech biskupové a nadřízení nechránili děti před pedofily - zde papež narážel na nárůst sexuálního zneužívání v chilských církevních řádech, k němuž došlo v posledních letech.

Někteří z podezřelých, napsal František, museli sice pro 'nemorální chování' z dané kongregace odejít, ale za své trestné činy se dočkali jen minimálního postihu, a navíc skončili v jiné diecézí, kde mohli znovu pracovat s dětmi a nezletilými. Z vyšetřování také vyplývá, že na církevní představitelé, kteří zneužívání vyšetřovali, byl vyvíjen tlak shora, aby mimo jiné ničili kompromitující dokumenty v církevních archivech.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1