Chilští biskupové ničili důkazy o sexuálním zneužívání. „Za své činy se ale dočkali minimálního postihu,“ míní papež | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chilští biskupové ničili důkazy o sexuálním zneužívání. „Za své činy se ale dočkali minimálního postihu,“ míní papež

Chilští biskupové ničili důkazy o sexuálním zneužívání. „Za své činy se ale dočkali minimálního postihu,“ míní papež

Papež František obvinil chilské biskupy z toho, že ničili důkazy o sexuálním zneužívání, tlačili na právníky, aby obvinění z něj bagatelizovali a z "vážného pochybení", protože nechránili děti před pedofilními kněžími. Informovala o tom dnes agentura AP. Ve čtvrtek skončilo ve Vatikánu třídenní neveřejné jednání papeže s 34 chilskými biskupy kvůli skandálu, jejž vyvolalo zneužívání nezletilých vlivným chilským knězem a jeho krytí nadřízenými.

V dokumentu o deseti stranách, který chilští biskupové v úterý od papeže obdrželi, František uvádí, že chilská církevní hierarchie při řešení případů zneužívání udělala 'vážné chyby' a nese kolektivní vinu za to, že katolická církev kvůli skandálu ztratila na důvěryhodnosti.

Dokument zveřejnila chilská televize T13 a Vatikán dnes potvrdil, že je pravý. František v něm podle agentury AP vyvíjí tlak na biskupy, aby na své posty rezignovali. Ti dnes ve Vatikánu vystoupí na tiskové konferenci. František je do Vatikánu svolal poté, co přiznal, že 'vážně pochybil' při posuzování případu chilského biskupa Juana Barrose, který údajně zneužívání nezletilých kněžími kryl.

Barros byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých. František při lednové návštěvě v Chile šokoval tím, že se biskupa Barrose zastal.

Na konci ledna papež do Chile vyslal nejuznávanějšího odborníka Vatikánu na sexuální zločiny, maltského arcibiskupa Charlese Scicluna, aby případ prošetřil. Ten ve spolupráci s dalším kolegou dodal papeži vyšetřovací spis o 2300 stranách. Spis dosud nebyl zveřejněn, ale klíčová zjištění citoval v poznámkách dokumentu, který předal biskupům v úterý.

František v něm uvedl, že kauzy podepřené jasnými důkazy církev vyšetřovala povrchně, anebo vůbec. V jiných případech biskupové a nadřízení nechránili děti před pedofily - zde papež narážel na nárůst sexuálního zneužívání v chilských církevních řádech, k němuž došlo v posledních letech.

Někteří z podezřelých, napsal František, museli sice pro 'nemorální chování' z dané kongregace odejít, ale za své trestné činy se dočkali jen minimálního postihu, a navíc skončili v jiné diecézí, kde mohli znovu pracovat s dětmi a nezletilými. Z vyšetřování také vyplývá, že na církevní představitelé, kteří zneužívání vyšetřovali, byl vyvíjen tlak shora, aby mimo jiné ničili kompromitující dokumenty v církevních archivech.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.