Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chlapce po třech letech osvobodili ze zajetí islamistů, teď se v Kanadě znovu setkal s rodinou

Chlapce po třech letech osvobodili ze zajetí islamistů, teď se v Kanadě znovu setkal s rodinou

Konec války proti Islámskému státu přináší spoustu příběhů. Některé i se šťastným koncem. Irácká žena, která před šesti měsíci přicestovala jako uprchlík do Kanady, se nyní znovu setkala se svým synem. Neviděla ho přitom celé tři roky.

Rodina se rozdělila v srpnu 2014 poté, co ji dopadli bojovníci Islámského státu. Dvanáctiletého Emada Mishka Tamoa zachránily jednotky irácké vlády letos v červenci. Od té doby jezídský spolek v Manitobě vyzýval kanadské úřady, aby zajistily, že se rodina znovu shledá.

„Jsme nadšeni, že nám vláda skutečně naslouchala a za měsíc přivedla chlapce do Kanady,“ prohlásil ředitel sdružení Hadji Hesso. Členové rodiny ho přijeli přivítat na letiště ve Winnipegu, kam přiletěl ve čtvrtek.

Ačkoli byl Hesso s Tamoem od jeho nalezení v kontaktu, mnoho se toho nedozvěděl. Chlapec nechtěl mluvit o zážitcích z islamistického zajetí. Vyjádřil jen vděčnost, že už je na cestě do Kanady. „Jeho první otázka byla, jestli až se zase setká s maminkou, bude mít kolo. Tak jsme mu ho připravili,“ doplňuje Hesso.

Kromě Matky potká Tamo v Kanadě také čtyři sourozence a svého strýce. Jezídská komunita připravuje na počest jeho příletu oslavu. Hesso však upozorňuje, že chlapcovo utrpení stěhováním rozhodně nekončí. Bude potřebovat lékařskou pomoc, neboť utrpěl psychické trauma.

Ačkoli má tento příběh šťastný konec, existuje stále řada podobných rodin, která se zatím neshledala. „Tohle je snad začátek, abychom sem mohli přivést více jezídů, pomoci jim a podpořit je,“ doufá Hesso.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1