Chlapec, dívka, ani jedno. Kanadská provincie chce zavést rodný list pro neutrální pohlaví | info.cz

Články odjinud

Chlapec, dívka, ani jedno. Kanadská provincie chce zavést rodný list pro neutrální pohlaví

Před šesti lety světem oblétl příběh kanadské rodiny, která se rozhodla okolnímu světu tajit pohlaví svého čerstvě narozeného dítěte. Novorozeně tehdy Kathy Wittericková a David Stocker pojmenovali Storm a to, jestli je dívka, nebo chlapec, tehdy věděla jen nejbližší rodina. Rodiče chtěli dát Storm možnost rozhodnout se o genderové identitě podle vlastních pocitů a ne stereotypů. Teď provincie Ontario zvažuje, že lidem, kteří se nehlásí ani k jednomu pohlaví, dá možnost rodného listu vystaveného na neutrální pohlaví.

Zájem médií částečně opadl, rodina se po letech útoků a výhrůžek vyzbrojila hroší kůží. Kvůli neobvyklé výchově Storm si toho vyslechla hodně, mnozí na ně chtěli povolat sociální služby, pravidelně jim chodily vulgární zprávy, lidé je uráželi na ulici i u vlastního domu. Kathy a David si za svým rozhodnutím stáli tehdy a nezměnili by ho ani dnes. Podobný přístup totiž měli i k dvěma starším dětem. Dnes 11letá Jazz postupně prochází změnou pohlaví na dívku. Rozhodla se k tomu v 7 letech.

„Pohlaví je to, co máte mezi nohami, gender je to, jak sami sebe vnímáte jako člověka,“ řekla Jazz v loňském rozhovoru pro deník Toronto Star.

Šestiletá Storm se považuje za dívku, přestože se stále veřejně nemluví o tom, jaké pohlaví jí při narození určili lékaři. O rok starší bratr Kio o sobě říká, že má neutrální pohlaví.

Právě pro lidi, jako je Kio, teď chce kanadská provincie Ontario zavést možnost neutrálního pohlaví i oficiálně. Do rodného listu by si ho mohli zapsat obyvatelé, kteří se necítí ani jako muž, ani jako žena. Jedním z nich je také filmař Joshua M. Furguson, který už požádal lékaře, aby mu potvrdil, že pohlaví, které má v současnosti uvedené v rodném listu, nekoresponduje s jeho sexuální identitou.

Pokud se představitelům provinční vlády podaři i na základě těchto příběhů možnost neutrálního pohlaví zavést, měla by být k dispozici už příští rok. Podle ministryně pro záležitosti vlády a konzumentů už probíhají konzultace, které mají zajistit, aby neutrální pohlaví bylo legálně uznáno i v dalších provinciích. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud