Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chová se jako Hitler." Politici stále častěji používají nacistická přirovnání, fungují?

„Chová se jako Hitler." Politici stále častěji používají nacistická přirovnání, fungují?

Napětí mezi Tureckem a Evropskou unií roste. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Nizozemsko a Německo z nacistických manýrů. Vytáhnout „hitlerovskou“ kartu nebo nacistické Německo není nic nového. Podobná srovnání byla slyšet už během amerických prezidentských voleb. Proč to slýcháme čím dál častěji?

Podle Americké ligy proti pomluvám je doba druhé světové války a nacismus historické období, které nejvýrazněji ukazuje dobro a zlo. Z podstaty je tedy tento argument logický. „Nemístné srovnání ovšem zlehčuje tuto nevídanou tragédii v historii lidstva,“ myslí si Jonathan Greenblatt, ředitelorganizace. A to především pokud má takové srovnání za cíl nasbírat politické body, píše BBC

To tvrdil Greenblatt už v době, kdy Donalda Trumpa během předvolební kampaně nazývali Hitlerem kvůli některým jeho návrhům. Trump udělal nicméně následně úplně to samé, když americké tajné služby nazval nacistickým Německem.

Britský zastánce brexitu Boris Johnson se nezdráhal k nacistům přirovnat Evropskou unii a vyšetřovatelé OSN použili podobné označení pro aktivity Izraelců v Gaze. Ruská televize pak stejnou nálepku použila při komentování přístupu Západu během krize v Aleppu. Toto srovnání je tak populární, že dostalo i svůj falešný latinský název – reductio ad Hitlerum, který je parafrází na reductio ad absurdum, neboli důkaz sporem. Podle odborníků se totiž dopouští hrubého zjednodušení celé věci a argumentačního klamu.

Nejvíce se to objevuje právě na internetu.  Už v roce 1990 americký právník Mike Godwin zaznamenal, že na tehdy ještě jednoduchých internetových fórech běžně uživatelé nadávají druhým do nacistů. A tak Godwinův zákon zní, že pokud necháte nějakou diskuze běžet dostatečně dlouho, dříve nebo později tam někdo někoho bude srovnávat s Hitlerem. Původně ovšem jeho myšlenka měla spíše poukazovat na absurdnost tohoto přirovnání. „Chtěl jsem upozornit na to, že lidí, kteří vytahují v diskuzi nacisty nejsou nezávislí a přemýšliví. Místo toho se chovají předvídatelně a dělají to nevědomky jako kláda valící se z kopce,“ napsal ve svém sloupku v deníku Washington Post.

Když turecký prezident srovnal kroky Německa a Holandska s praktikami nacistů, dostal se na přední titulky novin. Pro Němce to ovšem znamená ostudnou část historie. Mají tvrdé zákony proti popírání holocaustu a oslavování nacismu. „Nemyslím si, že by toto srovnání většinu Němců vystrašilo,“ myslí si historik Christoph Mick z University of Warwicku.

„Jsou na to zvyklí a připadá jim bizarní, že nejdemokratičtější a nejliberálnější stát v německé historii někdo přirovnává ke Třetí říši. Tato srovnání vypovídají více o těch, kteří je říkají, než o dnešním Německu a jeho politicích,“ dodává.  

To, že by nacistická karta měla velkou moc v získávání politických bodů, odmítá i Unie anglicky mluvících,  vzdělávací charitativní organizace bojující za jasnou komunikaci a kritické myšlení.

 „Vytáhnout obviňování z fašismu jakožto urážky vám nepomůže získat posluchače na svou stranu, místo toho to vyhrocuje debatu a polarizuje strany mezi „dobrem a zlem“, přestože by jinak diskuze mohla ukázat rozumná stanoviska obou stran,“ říká Amanda Moorghenová, badatelka z Unie anglicky mluvících.

„Většinou lidé označují jiné nacisty, protože si myslí, že tím získají pozornost,“ domnívá se. „Což je velká chyba, protože většina pozornosti se obrátí na použití daného slova místo, aby se řešil reálný problém,“  dodává. Co je tedy klíčem k úspěchu?

„Mnohem lepší je šetřit silná slova pro argumentaci, než útočit na lidi, se kterými se člověk hádá,“ dodává. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1