Články odjinud

Chtěl být Clinton věrný? A proč vybral za záporáka Čecha? Pohřešuje se prezident není jen brak

Chtěl být Clinton věrný? A proč vybral za záporáka Čecha? Pohřešuje se prezident není jen brak

Bývalý americký prezident Bill Clinton napsal společně s betselleristou Jamesem Pattersonem román Pohřešuje se prezident. Před pár dny vyšel i v českém překladu. Čtenář se při eskapádách superhrdinského prezidenta, jenž zvládne vyřešit jakoukoliv situaci, nezbaví dojmu, že Clinton hodlá napravit svůj pošramocený obraz, na kterém ulpěla především Monika Lewinská. Mezi řádky se vymezuje i proti současnému prezidentství Donalda Trumpa a jeho rozdělování společnosti. A v knize zanechal i zřetelnou českou stopu.

Americký prezident Jonathan Duncan, veterán a hrdina z Perského zálivu, jehož navíc trápí závažné krevní onemocnění, čelí největšímu kyberútoku, které kdy USA, ale vlastně i celý svět, zažily. Víc se nehodí prozrazovat a pro analýzu Clintonova románu, na němž spolupracoval se známým spisovatelem Jamesem Pattersonem, jenž sám o sobě prodal stamiliony knih, ani není další příběh tolik podstatný.

Klíčové jsou zejména detaily, drobné náznaky vzkazů někdejšího výrazného amerického prezidenta, za jehož úřadováním zbyla do dneška především pachuť spojená se sexuálním skandálem s Monikou Lewinskou.

Brak? Jen kdyby ho nenapsal bývalý prezident

Clinton již dříve vydal životopisnou knihu Můj život. Nový román je ale samozřejmě daleko dostupnější širšímu čtenářstvu, a tak je vlastně i důležitější. Autobiografické prvky obsahuje bez debat, každý zájemce se může snažit je identifikovat. A bývalý prezident k tomu přímo navádí, když prozrazuje zajímavé detaily z Bílého domu. Třeba o tom, kteří prezidenti nechali instalovat, odstranit či zase umístit tu kterou tapetu.

Jednotlivé odbočky knihy nás samozřejmě mohou svést na scestí. Ne všechno, o čem si myslíme, že nám Clinton chtěl knihou o sobě sdělit, se skutečně musí vázat k němu osobně. Je to však podobné jako s jakoukoliv terapií. Všechno, co člověk říká, zaznívá z nějaké důvodu, byť může být jiný, než se na první pohled zdá. A stejně tak je to i s knihou Pohřešuje se prezident.

Kdyby jejím hlavním autorem nebyl bývalý americký prezident, patrně by jen zapadla do skupiny podobných thrillerů, kterých ročně vznikají minimálně tisíce. Dobře se čtou, vzbuzují napětí, ale to je tak všechno. Žádnou vysokou a povznášející literaturu v nich nenajdeme. Clintonův příběh je ale vzhledem k jeho minulosti zcela jedinečný. Pozor i na to, že jistě ne všechno, co by třeba bývalý prezident chtěl, mohl ze zákulisí Bílého domu z bezpečnostních důvodů prozradit. I tady nás může vést při interpretaci do slepých uliček. Ale alespoň lehce se o rozbor pokusme.

Prezidenta žene touha po dobru, opozici vlastní ega

Pojďme si identifikovat jen několik vedlejších témat románu Pohřešuje se prezident. Politiku líčí na jednu stranu jako vlastenecké poslání, naplňování těch nejvyšších cílů, obecného dobra a velkorysosti. Tak se chová prezident.

Na druhou stranu však jde o špinavý souboj jednotlivých eg, sváry osobních ambicí, prospěchářství a touhu po vlastním zviditelnění se. Ale rovněž o komplexy a pocity vlastního nenaplnění. Tak jedná zejména opozice, ale rovněž někteří z prezidentových nejbližších. Ti si pak zaslouží přísný trest, nebo alespoň morální zostuzení a vykoupání ve vlastní pýše.

Prezident poměřuje důležitost jednotlivých politiků úspěchem u voličů. Kolik lidí volilo předsedu Sněmovny reprezentantů a kolik hlavu Bílého domu? Tak kdo pak má komu co říkat? Duncan se zcela nepokrytě vyžívá v pocitu vlastní důležitosti. Zejména u sebe, ale i u jiných. Sám se označuje za „vůdce svobodného světa”. Je osamělý, nese tíhu vlastních rozhodnutí a vlastně i celé zeměkoule.

Obklopují ho poradci i právníci, rozhodovat ale musí sám, podle vlastního uvážení. Ještě že je tak dokonalý, že vždy na všechno přijde. A co nezvládne rozumem, dožene silou a vojenským výcvikem. Poklonu skládá také tajným službám a agentům.

I prezident si ale uvědomuje reálie a realitu politiky. Když mu jde opozice po krku, zvažuje, že by mohl agendu sám nastolovat a začít řešit třeba minimální mzdu nebo odzbrojení, velká témata s nimiž sám kandidoval a jež jsou pro něj klíčová. Kongres sice kontroluje po dvou letech prezidentovy vlády opozice, Duncan ale má od začátku svého úřadování kolem sebe lidi, kteří se starají hlavně o jeho znovuzvolení a chystají související kroky.

Přemýšlet dopředu je zkrátka v politice naprostou nutností a i když se tomu Duncan mnohdy brání, i v tom je realistou. O úřad ale neusiluje kvůli vlastním ambicím, ale jen pro dobro amerického lidu. Prchlivější čtenáře přece jen může tento leitmotiv poměrně vytáčet.

Američané jsou ti hodní, Rusové ti zlí

Jasná je rovněž geopolitická situace: Američané jsou ti největší klaďáci, kterým intenzivně pomáhají Izraelci a také Němci, ti ale každopádně hrají až druhé housle. Záporáci jsou Rusové, jak jinak. A Saúdové? Jak kdo.

Clinton se vypisuje i ze svého zjevného traumata souvisejícího s občanskou válkou v bývalé Jugoslávii, když popisuje utrpení, které tam prožila jedna z hlavních postava přitom celkem zbytečných postav knihy, nájemná vražedkyně. Zapojuje ale rovněž nedávné dění v Gruzii.

Výraznou roli hraje válka v Perském zálivu, v náznacích, retrospektivách, při setkání s nemocným veteránem, o kterého se prezident postará, i když má na práci úplně něco jiného. I tohle je Clintonovo velké téma.

To všechno ale tak, aby čtenáře současnými mezinárodními vztahy příliš nezatěžoval. Kdo se orientuje, má o čem přemýšlet, kdo ne, nemusí se těmito peripetiemi při běhu příběhu příliš zatěžovat. Otázkou je, co Clintonovi vadí na České republice, když šéf zabijáků zvaný Lojzík pochází právě odtud. Nebo je to ve světě pořád jen zjednodušená identifikační značka pro východní mafii?

Rodina, nemoc i falšování voleb

Prezident Duncan je věrný své ženě až za hrob, na rozdíl od skutečného prezidenta Clintona. Miluje svou dceru, rodinu klade evidentně na první místo. Stejně jako přátele z dětství, které bylo dosti těžké a chudé. Otec mu totiž brzy zemřel a starala se o něj jen milující matka. Prezident je svým způsobem nesnesitelně pokorný a skromný. I když ho v zajetí mučili a několikrát simulovali jeho popravu, nechce o tom mluvit, protože se to nehodí.

Zajímavějším rozměrem knihy však možná je prezidentova těžká nemoc. Chybí mu krvinky, potřeboval by pořádnou péči lékařů, ale kvůli krizi vše odmítá a přežívá jen díky steroidům. Bere léky, u nichž si uvědomuje, že mohou ovlivňovat jeho rozhodování. Přesto ale myslí čistě, nedopustí se žádné chyby, jeho zdravotní stav je limitací jen pro něj samého, nikoliv pro zemi a ani pro její hodnoty, které i vlastním tělem brání. Nemoc je pro něj až druhotná, stejně jako léky. Pořád zůstává prezidentem, prvním mezi všemi, tím vyvoleným, který musí své lidi vyvést z temnoty.

Je to náhoda? V souvislosti s kandidaturou Hillary Clintové se přece zdravotní stav prezidentů a uchazečů řešil opravdu intenzivně. Podobně jako možné cizí zásahy do voleb. Prezident v knize ostatně varuje Rusy, aby americké volby nechali být, protože budou mít dost práce se zfalšováním těch vlastních.

Jsme skvělí aneb apel a motivace

Duncana vytáčí zjednodušování. Témata jsou složitější, než jak je pojímá opozice, nebo dokonce média. Ta spekulují bez zjevného důvodu, lži vydávají za pravdu. I tady si Clinton zjevně vyřizuje účty, přiznává ale, že jsou ta serióznější a méně seriózní a rovněž ta k Bílému dobu přátelštější a nepřátelštější. Světu sociálních sítí, virálních kampaní a počítačů sice moc nerozumí, ale respektuje jej a podle svých možností jej i využívá.

Prezident Duncan je zkrátka takovým prezidentem, kterým by chtěl být každý, Clintona jistě nevyjímaje. A hlavně by ho kdokoliv chtěl v čele vlastní země. Takový gentleman ze staré školy, který spojuje.

A to je vlastně záměr celé knihy. Apelační a motivační. Román chce připomenout skvělému národu, jak je skvělý a nabádá jej, aby se dal dohromady. Chcete ještě více důkazů o tom, jak je tato kniha protitrumpovská?

Knihu vydalo v překladu Ondřeje Duhy nakladatelství Kalibr.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818