Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chtěli pomoct chudým dětem. Teď školy zakladatelů Facebooku a Microsoftu končí

Chtěli pomoct chudým dětem. Teď školy zakladatelů Facebooku a Microsoftu končí

Největší síti soukromých škol na světě, projektu Bridge International Academies (BIA) založenému Billem Gatesem a Markem Zuckerbergem, odzvonilo. Přinejmenším v Ugandě, kde budou muset akademie zavřít do osmého prosince. Rozhodnutí soudu se dotkne asi 12 tisíc žáků.

Soud v ugandském hlavním městě Kampale rozhodl, že se musejí všechny pobočky škol v zemi od 8. prosince zavřít. Svůj verdikt odůvodnil nevyhovujícími hygienickými podmínkami a nekvalifikovaností vyučujících.

Síť škol BIA, která působí v Africe a chystá se otevírat první pobočky i v Asii, založili Mark Zuckerberg s Billem Gatesem, kteří poukazují na to, že vzdělání je jedinou možností, jak se mohou děti z nemajetných rodin vymanit z kruhu chudoby. Primárně jsou školy určené dětem, jejichž rodiče mají příjem jen dva dolary na den. Tomu odpovídá také školné, které činí šest dolarů měsíčně, na státních školách v zemi bývá většinou vyšší.

Právě zaměření BIA na sociálně slabé je ale terčem kritiky. Ředitelka Iniciativy pro sociální a ekonomická práva (ISER) Salima Namusobyaová neschvaluje odtržení dětí od ostatních. „Chudé děti se v rámci akademií setkávají pouze mezi sebou navzájem. Kdy přijde čas, kdy se budou moct setkat s ostatními dětmi? (…) Je to jako bychom říkali, že si tyto děti, protože jsou chudé, zaslouží být v nevyhovujících podmínkách, sedět ve třídě pouze samy mezi sebou, a pak možná jednou v budoucnosti se budou moct setkat s bohatými dětmi,“ zlobí se ředitelka ISER.

Své výhrady má také Camilla Crosová z nevládní organizace Globální kampaň za rozvoj vzdělanosti. Školy obviňuje, že kupčí s chudobou. „Kvalita jejich školských zařízení je naprosto neadekvátní a neakceptovatelná. Mají enormní zisky. Jejich přístup je ale sprostý, pohlížejí na chudé lidi jako na segment trhu, na kterém se dá zbohatnout. Touha po zisku a lidská práva se neslučují. V obou případech vychází vaše motivace jednat určitým způsobem ze zcela jiných pohnutek,“ říká Crosová.

Proti slovům kritiky se BIA ostře ohrazuje. Poukazuje na nízké školné a na fakt, že škola nabízí na svých internetových stránkách veřejnosti možnost sponzorovat jednotlivé žáky. „Chudí jsou také aktéři společenského života, kteří mají právo jako každý jiný, aby rozhodli o tom, za co utratí své těžce vydělané peníze. Během krátké doby od chvíle, co začaly děti BIA navštěvovat, si jejich rodiče všimli, že je škola snad poprvé zajímá, že skutečně svědomitě plní zadané úkoly,“ tvrdí ředitel BIA v Ugandě Andrew White.

Strana, kterou zastupuje, má ale smůlu. Od osmého prosince se školy BIA zavřou a dvanáct tisíc dětí si bude muset najednou najít jiný vzdělávací institut, který budou navštěvovat. V okolních státech se zatím žádné změny nechystají a akademie tam fungují i nadále.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1