Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chtěli vraždit fotbalisty Dortmundu. Policie kvůli tomu vyšetřuje dva podezřelé islamisty

Chtěli vraždit fotbalisty Dortmundu. Policie kvůli tomu vyšetřuje dva podezřelé islamisty

Německé státní zastupitelství vychází z toho, že útok na fotbalisty Dortmundu byl teroristický čin. Bomby, které se našly u silnice, podle vyšetřovatelů obsahovaly kovové součástky. Vyšetřovatelé identifikovali dva podezřelé s napojením na islamisty. Jednoho z nich zadržely. V psaní, které se našlo poblíž místa činu, se podle nich připomíná předvánoční teroristický útok v Berlíně. Vyšetřování útoku na fotbalisty převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které je běžně zodpovědné za stíhání závažných teroristických činů. Němci se obávají dalších útoků.

„Vyšetřování se zaměřilo na dva podezřelé z islamistických kruhů. Oba jejich byty jsme prohledali, jednoho z nich jsme zadrželi," řekla hlavní vyšetřovatelka Frauke Köhlerová

Spolkový kriminální úřad v Dortmundu se podle informací deníku Tagespiel obává dalších útoků. V prognóze označil současnou situaci na druhé nejvyšší úrovni.  

„Přesný motiv činu je zatím nejasný," uvedla Köhlerová, podle níž se u místa útoku našly tři shodné vzkazy. „Z nich se zdá, že útok mohl mít islamistické pozadí.“

Podle Německé tiskové agentury dopisy přímo zmiňují kancléřku Angelu Merkelovou. „Ale očividně se nezajímáš o své malé špinavé poddané, Merkelová. Tvá tornáda (stíhací bombardéry pozn. redakce) dolétají na půdu chalífátu, aby zabíjela muslimy,“ píše se v dopise. Touto větou odkazuje útočník nebo útočníci na teroristický útok na berlínské vánoční trhy, při kterém zahynulo 12 lidí. Dopisy jsou psané na počítači, pravost stále vyšetřovatelé ověřují. Bezpečnostní složky zdůraznily, že vzkazy můžou být i snahou zavést vyšetřovatele na falešnou stopu. 

Na veřejnost se dostávají nové informace o atentátu. Útok byl velmi profesionálně provedený. Podle informací Bildu byly výbušniny umístěny mimo obraz bezpečnostních kamer hotelu a pak je útočníci dálkově odpálili. To značí o dobře plánované akci. Výbušniny byly velmi silné a mohly zabít kolemjdoucí, kteří se nacházeli mimo autobus. K většímu neštěstí nedošlo jen díky tomu, že byl autobus nadstandardně zajištěn a měl mnoho bezpečnostních prvků, což útočníci podcenili. Policisté pátrají v souvislosti s útokem po autě s belgickou poznávací značkou.

List, který byl nalezen nedaleko místa trojice explozí, podle deníku Süddeutsche Zeitung začíná slovy o Alláhovi. Dále se v něm píše o berlínském útoku, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných, a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu. Proto, stojí dále v textu, jsou nyní sportovci a další prominenti v Německu i v jiných „křižáckých zemích“ na „listině smrti“ Islámského státu.

Neznámý autor dopisu požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti IS a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu.

Vyšetřovatelé pokračují v analýze listu a na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.

Policie prověřovala také druhý dopis. Ten měl pocházet od levicové Antify. Vyšetřovatelé ale pravost dopisu vyvrátili. Jedná se o podvrh. Dopis, který se šířil na internetu, vysvětloval, že se útok odehrál kvůli politice klubu, která dostatečně nepostupuje proti rasistům, nacistům a pravicovým populistům.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744