Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chystá se první obvinění v Trumpově ruské kauze. Pracuje na ní i vyšetřovatel Watergate

Chystá se první obvinění v Trumpově ruské kauze. Pracuje na ní i vyšetřovatel Watergate

O kauze ruských zásahů do loňské americké předvolební kampaně se často mluví jako o Trumpově Watergate. Se skandálem, který smetl jiného šéfa Bílého domu, Richarda Nixona, má skutečně něco společného. V týmu vyšetřovatelů je i zkušený James Quarles, jehož prověřila právě Watergate.

Že je Quarels součástí týmu speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera potvrdily serveru Daily Beast zdroje obeznámené s průběhem šetření. Podle jednoho z nich má za úkol odlehčit zaneprázdněnému Muellerovi tím, že zařizuje každodenní komunikaci s Bílým domem. Ta postupem času narůstá.

Experti srovnávají Trumpovu kauzu s Watergate velice často. Nyní mají bod, o který se mohou opřít. Quarles mezi lety 1973 a 1975 skutečně na případu pracoval. Soustředil se na financování kampaní. Nyní patří k hlavním postavám další aféry dotýkající se nejvyšších pater americké politiky.

„Během Watergate se naučil, jak vyšetřovat a zkoumat, zda existují důkazy o právních teoriích,“ prozradila webu osoba, která s Quarlesem spolupracovala. A pochvalně se o jeho práci vyjadřuje i Richard Ben-Veniste, který byl jedním z hlavních speciálních vyšetřovatelů v kauze, která v 70. letech připravila Richarda Nixona o prezidentské křeslo.

Quarles se dobře zná i s Muellerem. Pracovali spolu pro společnost WilmerHale, která se tehdy jmenovala Hale and Dorr. Mueller zakrátkou soukromou sféru opustil, přátelství mezi oběma ale přetrvalo. I proto Quarels znovu vstoupil do státních služeb, byť jeho finanční odměna je nesrovnatelně menší než v privátním sektoru.

„Je to jeden z těch moudrých starých mužů, kteří poskytují svou škálu zkušeností. Je dobrá kontrola toho, jestli se věci dělají tak, jak mají,“ prohlašuje o něm další z jeho někdejších spolupracovníků.

Kromě něj hraje klíčovou roli také bývalý federální prokurátor Andrew Weissmann, který je známý svým buldočím stylem, s jakým proti obžalovaným vystupuje.

To může hrát roli, pokud se Muellerův tým skutečně někoho rozhodne stíhat. Podle informací listu New York Times to přitom vypadá, že už se rýsuje první obvinění. To Mueller nejspíše vznese proti bývalému manažerovi Trumpovi kampaně Paulovi Manafortovi.

Jak upozorňuje CNN, Manafort byl také v hledáčku americké vlády. A to dlouho před samotnými volbami. FBI ho začala vyšetřovat kvůli jeho kontaktům s tehdejším ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Odposlechy na něj nasadila před hlasováním a pokračovala v něm i krátce po Trumpově zvolení.

Zřejmě ho ale neodposlouchávala během června 2016, kde se po boku Trumpova syna Donalda juniora a prezidentova zetě Jareda Kushnera sešel s ruskou právničkou Natalií Veselnickou ve snaze získat kompromitující materiály na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Kdo je kdo v ruské kauze Donalda Trumpa si můžete přečíst zde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744