Čína a Vatikán dosáhly historické dohody. Je to zrada věřících, prodali je komunistům, tvrdí kritici | info.cz

Články odjinud

Čína a Vatikán dosáhly historické dohody. Je to zrada věřících, prodali je komunistům, tvrdí kritici

Vatikán dosáhl prozatímní dohody s komunistickou vládou v Pekingu. Zpráva o tom byla zveřejněna v sobotu. Papež bude mít slovo při jmenování čínských biskupů, postupně splyne komunisty uznaná a podzemní katolická církve v Číně. Není ale jasné, co komunisté katolíkům vlastně povolí.

Podle papeže Františka dohoda „umožní zacelit rány minulosti“ a sjednotit katolickou církev v Číně. Základní otázkou, kterou má „prozatímní dohoda“ podepsaná v Pekingu vyřešit, je jmenování biskupů. I když zatím nebylo zveřejněno jak. Podle mluvčího Vatikánu Grega Burkeho je cílem dohody, aby věřící měli biskupy, kteří jsou zároveň ve spojení s Římem a zároveň uznáváni čínskými úřady.

Biskupy obvykle jmenuje papež a ti pak mohou světit nové kněze. Většinou světí nového biskupa aspoň tři biskupové, kteří jsou právoplatně vysvěcení a jsou ve spojení s papežem. V Číně ovšem existují i biskupové jmenovaní komunistickými úřady, kteří nejsou ve spojení s Římem. Na druhé straně tu jsou biskupové věrní Vatikánu, kteří ale nejsou uznáváni komunistickými úřady a jsou občas pronásledováni. Stejně jako jejich věřící. Dohoda má tento stav, který trvá fakticky od padesátých let minulého století, odstranit.

Zatím ale není jasné, kdo bude mít při výběru biskupů hlavní slovo, kolik prostoru dostanou katolíci v Číně a kolik bude moci být vůbec v Číně biskupů. Hlavní Vatikánský vyjednavač s Čínou, arcibiskup Claudio Maria Celli, prohlásil, že papež bude moci do výběru biskupů „zasahovat“. Otázkou je jak. „Není to konec procesu. Je to jeho začátek,“ řekl o jednání s Pekingem mluvčí Vatikánu Burke.

Proces to ale bude velmi těžký. Současný čínský prezident a šéf komunistické strany Si Ťin-pching požaduje tak zvanou „sinizaci“ církve, což v pojetí komunistických úřadů není její přizpůsobení čínské kultuře, jak by se zdálo, ale její přizpůsobení ideologii komunistické strany. Navíc dal Peking několikrát najevo, že nedovolí kontrolu jakékoliv církve ze zahraničí a tak je otázkou zda doopravdy uzná, že katolickou církev v náboženských záležitostech řídí papež.

Kritici dohody, například hongkongský arcibiskup Joseph Zen, který je nyní v důchodu, ji proto označují za zradu katolíků věrných Římu. Podle nich to zasadí těžkou ránu podzemní katolické církvi i jejím věřícím. Zen upozornil na to, že Řím už donutil některé čínské biskupy jmenované papežem, aby se vzdali svých funkcí ve prospěch biskupů jmenovaných původně komunistickými úřady a teprve dodatečně schválených papežem.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud