Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína a Vatikán dosáhly historické dohody. Je to zrada věřících, prodali je komunistům, tvrdí kritici

Čína a Vatikán dosáhly historické dohody. Je to zrada věřících, prodali je komunistům, tvrdí kritici

Vatikán dosáhl prozatímní dohody s komunistickou vládou v Pekingu. Zpráva o tom byla zveřejněna v sobotu. Papež bude mít slovo při jmenování čínských biskupů, postupně splyne komunisty uznaná a podzemní katolická církve v Číně. Není ale jasné, co komunisté katolíkům vlastně povolí.

Podle papeže Františka dohoda „umožní zacelit rány minulosti“ a sjednotit katolickou církev v Číně. Základní otázkou, kterou má „prozatímní dohoda“ podepsaná v Pekingu vyřešit, je jmenování biskupů. I když zatím nebylo zveřejněno jak. Podle mluvčího Vatikánu Grega Burkeho je cílem dohody, aby věřící měli biskupy, kteří jsou zároveň ve spojení s Římem a zároveň uznáváni čínskými úřady.

Biskupy obvykle jmenuje papež a ti pak mohou světit nové kněze. Většinou světí nového biskupa aspoň tři biskupové, kteří jsou právoplatně vysvěcení a jsou ve spojení s papežem. V Číně ovšem existují i biskupové jmenovaní komunistickými úřady, kteří nejsou ve spojení s Římem. Na druhé straně tu jsou biskupové věrní Vatikánu, kteří ale nejsou uznáváni komunistickými úřady a jsou občas pronásledováni. Stejně jako jejich věřící. Dohoda má tento stav, který trvá fakticky od padesátých let minulého století, odstranit.

Zatím ale není jasné, kdo bude mít při výběru biskupů hlavní slovo, kolik prostoru dostanou katolíci v Číně a kolik bude moci být vůbec v Číně biskupů. Hlavní Vatikánský vyjednavač s Čínou, arcibiskup Claudio Maria Celli, prohlásil, že papež bude moci do výběru biskupů „zasahovat“. Otázkou je jak. „Není to konec procesu. Je to jeho začátek,“ řekl o jednání s Pekingem mluvčí Vatikánu Burke.

Proces to ale bude velmi těžký. Současný čínský prezident a šéf komunistické strany Si Ťin-pching požaduje tak zvanou „sinizaci“ církve, což v pojetí komunistických úřadů není její přizpůsobení čínské kultuře, jak by se zdálo, ale její přizpůsobení ideologii komunistické strany. Navíc dal Peking několikrát najevo, že nedovolí kontrolu jakékoliv církve ze zahraničí a tak je otázkou zda doopravdy uzná, že katolickou církev v náboženských záležitostech řídí papež.

Kritici dohody, například hongkongský arcibiskup Joseph Zen, který je nyní v důchodu, ji proto označují za zradu katolíků věrných Římu. Podle nich to zasadí těžkou ránu podzemní katolické církvi i jejím věřícím. Zen upozornil na to, že Řím už donutil některé čínské biskupy jmenované papežem, aby se vzdali svých funkcí ve prospěch biskupů jmenovaných původně komunistickými úřady a teprve dodatečně schválených papežem.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1