Čína loni popravila víc lidí než celý zbytek světa. Tisíce mrtvých jsou státní tajemství | info.cz

Články odjinud

Čína loni popravila víc lidí než celý zbytek světa. Tisíce mrtvých jsou státní tajemství

Počet poprav ve světě loni proti roku 2015 klesl o bezmála 40 procent. Vyplývá to z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), podle níž bylo v loňském roce z rozhodnutí státních orgánů popraveno 993 lidí v celkem 23 zemích světa. Nejčastěji se k popravám i nadále uchyluje Čína, která ovšem ve statistice AI zanesena není. Dle analýzy komunistický stát popraví víc lidí než celý zbytek světa dohromady.

Počet poprav provedených v Číně je nezjistitelný. Podle zprávy AI jich je ale víc, než je součet poprav provedených ve zbytku světa. Amnesty je přesvědčená, že v Číně jde o tisíce případů ročně. Stát ovšem tyto informace utajuje.

Podle statistik AI se počet poprav loni snížil i oproti roku 2016, kdy byl popravou ukončen život 1032 lidem, pokles je tak o čtyři procenta.

O 84 procent z oficiálně uvedeného celkového počtu 993 poprav se stejně jako v roce předešlém dělí Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. Nejvíce trestů smrti, zachycených ve statistice, provedl opět Írán, kde bylo vykonáno až 60 procent poprav z celého Blízkého východu. Naproti tomu výrazný pokles oproti roku předešlému zaznamenal Pákistán, kde počet vykonaných poprav klesl až o třetinu.

Podruhé za sebou nejsou podle zprávy AI v první pětici nelichotivého pořadí Spojené státy, kde počet poprav (23) i nově odsouzených k smrti (41) loni proti roku předešlému vzrostl, z dlouhodobého hlediska však počet odsouzenců zůstává nízký. Vykonávání trestů smrti po krátkém přerušení loni obnovily americké státy Arkansas, Ohio a Virginia.

AI si všímá zejména pozitivního vývoje v subsaharské Africe, která podle zprávy organizace jen potvrzuje celosvětový trend poklesu této praktiky. Trest smrti v loňském roce zrušila například západoafrická Guinea a kroky ke zrušení poprav učinily také Burkina Faso a Čad. Nařízené tresty smrti pro odsouzené za vraždu pak zrušila Keňa.

"Pokrok v subsaharské Africe posiluje její pozici jakožto majáku naděje pro úplné zrušení (trestu smrti). Lídři regionu nám dávají naději, že odstranění tohoto krutého, nelidského a ponižujícího trestu je nadosah," uvedl v tiskovém prohlášení generální tajemník organizace Salil Shetty.

Mezi evropskými zeměmi provádí popravy jako jediné Bělorusko, kde byl loni vykonán trest smrti u dvou odsouzenců. To je o dva méně než v roce předešlém.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud