Články odjinud

Čína loni popravila víc lidí než celý zbytek světa. Tisíce mrtvých jsou státní tajemství

Čína loni popravila víc lidí než celý zbytek světa. Tisíce mrtvých jsou státní tajemství

Počet poprav ve světě loni proti roku 2015 klesl o bezmála 40 procent. Vyplývá to z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), podle níž bylo v loňském roce z rozhodnutí státních orgánů popraveno 993 lidí v celkem 23 zemích světa. Nejčastěji se k popravám i nadále uchyluje Čína, která ovšem ve statistice AI zanesena není. Dle analýzy komunistický stát popraví víc lidí než celý zbytek světa dohromady.

Počet poprav provedených v Číně je nezjistitelný. Podle zprávy AI jich je ale víc, než je součet poprav provedených ve zbytku světa. Amnesty je přesvědčená, že v Číně jde o tisíce případů ročně. Stát ovšem tyto informace utajuje.

Podle statistik AI se počet poprav loni snížil i oproti roku 2016, kdy byl popravou ukončen život 1032 lidem, pokles je tak o čtyři procenta.

O 84 procent z oficiálně uvedeného celkového počtu 993 poprav se stejně jako v roce předešlém dělí Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. Nejvíce trestů smrti, zachycených ve statistice, provedl opět Írán, kde bylo vykonáno až 60 procent poprav z celého Blízkého východu. Naproti tomu výrazný pokles oproti roku předešlému zaznamenal Pákistán, kde počet vykonaných poprav klesl až o třetinu.

Podruhé za sebou nejsou podle zprávy AI v první pětici nelichotivého pořadí Spojené státy, kde počet poprav (23) i nově odsouzených k smrti (41) loni proti roku předešlému vzrostl, z dlouhodobého hlediska však počet odsouzenců zůstává nízký. Vykonávání trestů smrti po krátkém přerušení loni obnovily americké státy Arkansas, Ohio a Virginia.

AI si všímá zejména pozitivního vývoje v subsaharské Africe, která podle zprávy organizace jen potvrzuje celosvětový trend poklesu této praktiky. Trest smrti v loňském roce zrušila například západoafrická Guinea a kroky ke zrušení poprav učinily také Burkina Faso a Čad. Nařízené tresty smrti pro odsouzené za vraždu pak zrušila Keňa.

"Pokrok v subsaharské Africe posiluje její pozici jakožto majáku naděje pro úplné zrušení (trestu smrti). Lídři regionu nám dávají naději, že odstranění tohoto krutého, nelidského a ponižujícího trestu je nadosah," uvedl v tiskovém prohlášení generální tajemník organizace Salil Shetty.

Mezi evropskými zeměmi provádí popravy jako jediné Bělorusko, kde byl loni vykonán trest smrti u dvou odsouzenců. To je o dva méně než v roce předešlém.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud