Čína oboduje obyvatele. Poslušné ocení, potížisty připraví o výhody – golf, letenky nebo levné úvěry | info.cz

Články odjinud

Čína oboduje obyvatele. Poslušné ocení, potížisty připraví o výhody – golf, letenky nebo levné úvěry

Obří experiment naprosté sociální kontroly. To je čínský vládní program, který bude na národní úrovni uvedený do praxe už za dva roky. Už nyní však běží jeho testovací provoz v mnoha městech, a lze proto odhadnout, jak bude celý program vypadat. Číňané budou mít bodové skóre, ke kterému se budou přičítat či odečítat body podle jejich chování. Růst mohou očekávat ti, kdo třídí odpadky, navštěvují staré rodiče nebo nemají problémy s dopravní policií. Kdo ale bude mít skóre příliš nízké, nebude mít přístup k některým službám. Třeba ke koupi letenky, využívání golfových klubů či soukromým školkám pro potomka. Bude z něj pomyslný občan druhé kategorie.

Experiment, který vyvolává extrémní emoce. To je čínská vize programu sociální kontroly, která už během pár let bude realitou pro 1,4 miliardy Číňanů. Zatímco jedni vidí příležitost, jak zlepšit sociální soudržnost a udělat společnost o něco hezčí, kritici se obávají přeměny Číny podle hlavních zásad orwelismu.

„Čínská vláda chce využít technologií k tomu, aby monitorovala běžné lidi. Jde jen o další krok k přeměně Číny na obří vězení,“ tvrdí pro server Foreign Policy sociolog Čang Li-fan. 

Testovací fáze programu už nyní běží v mnoha oblastech napříč Čínou, nejúspěšnější výsledky podle výzkumníků zatím hlásí Žung-čcheng, město ve východním cípu země s asi 700 tisíci obyvateli. 

Podle tamní verze programu má každý občan města stejnou výchozí pozici – rovnou tisícovku bodů sociálního skóre, které se za dobré skutky zvyšuje, za ty špatné pak redukuje. Například za běžnou dopravní pokutu se odečte pět bodů. Stejný vývoj skóre nabere ve chvíli, kdy jeho majitel netřídí odpad nebo pokud zanedbává návštěvy svých starých rodičů. Některé přestupky pak pro výši skóre znamenají přímo pohromu, velký pokles lze očekávat například při opileckém řízení. 

Stejně tak ale může sociální kredit i růst. To se děje v případě, že se člověku podaří vykonat nějaký hrdinský skutek, například když z hořícího domu zachrání jeho obyvatele. Nebo pokud uskuteční nějaký pro město přínosný obchod, když věnuje peníze na charitu či pokud vykonává dobrovolnické práce.

„Přijde mi, že za posledních šest měsíců se všichni k sobě začali chovat lépe,“ komentuje vliv programu na město jeho obyvatel Čchen, který ale nechce odhalit celou svoji identitu. „Například když řídíme, tak nyní všichni automaticky zastavujeme před přechodem pro chodce. Pokud nezastavíte, přijdete o body. Nejdřív jsme to dělali jen kvůli sociálnímu kreditu, nyní už jsme si na to zvykli.“

Proces dokumentace započitatelných skutků není nic jednoduchého a za vším je mnoho lejster a razítek – na čínský způsob, podotýká server Foreign Policy. Na druhé straně však tento přístup omezuje možnosti, jak systém zneužít. 

Pro jednotlivé bodové úrovně sociálního skóre jsou přiřazené kategorie A+++ až D, těm pak odpovídá seznam služeb, na které rezident má či nemá nárok. Ti nejlépe hodnocení například nemusejí skládat zálohu při výpůjčce sdílených kol a často je mohou využívat zcela zdarma. Mají rovněž příznivější podmínky, když žádají banku o úvěr a dostávají od města více finančních příspěvků.

Na druhé straně občané s nízkým sociálním ratingem mají život o mnoho těžší. Nemohou si například kupovat letenky a jízdenky na vysokorychlostní vlaky, posílat děti do soukromých škol nebo navštěvovat kluby, luxusní hotely a golfová odpaliště.

Podobný přístup jako pro jednotlivce platí i pro firmy. I ony mohou získat dobrý sociální rating v případě, že včas platí daně a chovají se odpovědně vůči zákazníkům. V takovém případě mají lepší přístup k úvěrům od bank a podstatnou výhodu při veřejných tendrech.

„Komunistická strana tento systém zavádí proto, aby se Čína stala lepším místem. Aby lidé, kteří tam žijí, nebyli naštvaní. Udržovat lidi šťastné je totiž méně nákladné, než využívat silový přístup,“ věří Rogier Creemers, expert na Čínu nizozemské univerzity v Leidenu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud