Čína ohlásila vojenskou pomoc Kambodži. Poskytne 100 milionů dolarů | info.cz

Články odjinud

Čína ohlásila vojenskou pomoc Kambodži. Poskytne 100 milionů dolarů

Čína poskytne Kambodži vojenskou pomoc ve výši 100 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč). Oznámilo to dnes kambodžské ministerstvo obrany. Agentura Reuters napsala, že Čína upevňuje vztahy s Kambodžou, i když podle kritiků si vláda v Phnompenhu před blížícími se volbami počíná v rozporu s demokracií.

Očekává se, že volby vypsané na 29. červenec, vyhraje Strana kambodžského lidu (CPP) premiéra Hun Sena. Loni nejvyšší soud na žádost vlády rozpustil hlavní opoziční formaci Kambodžskou národní stranu záchrany (CNRP), připomněl Reuters. 

Vojenskou pomoc Kambodži nabídl čínský ministr obrany Wej Feng-che, který je od 16. června v Phnompenhu a kromě jiného se zúčastní společné přehlídky čínské a kambodžské armády. 

Mluvčí kambodžského ministerstva obrany řekl, že ministr Wej přislíbil pomoc ve výši více než 100 milionů dolarů a že armády obou zemí příští rok znovu uspořádají společné manévry. Podle mluvčího má být čínská pomoc využita na „cokoli, co je nezbytně potřeba“.

 

Čínská podpora Kambodže je podle Reuters povzbuzením pro Hun Sena, který zemi vládne 33 let. Zákaz CNRP vyvolal kritiku v USA, Evropské unii i jiných zemích. Hun Sen viní Spojené státy, že svou podporou CNRP chtějí vyvolat revoluci a svrhnout jeho vládu. Kambodža vypověděla účast na společných vojenských cvičeních s USA a od roku 2016 se zúčastnila dvakrát společných manévrů s Čínou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud