Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Činitel OSN po návštěvě KLDR: Je vidět velký pokrok, ale problémy přetrvávají. Pětina dětí trpí podvýživou

Činitel OSN po návštěvě KLDR: Je vidět velký pokrok, ale problémy přetrvávají. Pětina dětí trpí podvýživou

Zhruba pětina severokorejských dětí je postižena podvýživou a polovina dětí ve venkovských oblastech KLDR nemá přístup k bezpečnému zdroji pitné vody. Podle dnešní zprávy agentury AP to uvedl náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock, který je v Severní Koreji od pondělí na návštěvě. Jedná se o první takovou návštěvu představitele OSN v KLDR od roku 2011.

V porovnání se situací před 20 lety je v KLDR vidět velký pokrok, „velké problémy v humanitární oblasti“ ale stále přetrvávají, prohlásil Lowcock na středeční tiskové konferenci v severokorejské metropoli Pchjongjangu.

OSN se snaží shromáždit 111 milionů dolarů na pomoc pro šest milionů lidí v KLDR. Peníze by měly být investovány do zdravotní a potravinové pomoci a zajištění pitné vody. Zatím se podařilo vybrat deset procent z této částky, díky darům švédské, švýcarské a kanadské vlády.

Zbrzděný růst, který je hlavním ukazatelem podvýživy, byl zaznamenán u 20 procent severokorejských dětí, zatímco v roce 2011 bylo takto postiženo 28 procent dětí, sdělil Lowcock. Zdůraznil přitom, že 20 procent je stále velmi vysoké číslo.

„Příliš mnoho vody je znečištěné. To způsobuje nemoci a ohrožuje vývoj řady dětí,“ konstatoval dále Lowcock. Upozornil také na nedostatek léků a lékařského zařízení v KLDR. Jedna z nemocnic, kterou tento týden navštívil, měla léky pouze pro 40 ze 140 lidí, kteří se tam léčí s tuberkulózou. Lékaři v nemocnici tak stojí před těžkým rozhodováním, dodal Lowcock.

Podle OSN potřebuje humanitární pomoc v Severní Koreji 40 procent obyvatel, tedy více než deset milionů lidí.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232