Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Činitel OSN po návštěvě KLDR: Je vidět velký pokrok, ale problémy přetrvávají. Pětina dětí trpí podvýživou

Činitel OSN po návštěvě KLDR: Je vidět velký pokrok, ale problémy přetrvávají. Pětina dětí trpí podvýživou

Zhruba pětina severokorejských dětí je postižena podvýživou a polovina dětí ve venkovských oblastech KLDR nemá přístup k bezpečnému zdroji pitné vody. Podle dnešní zprávy agentury AP to uvedl náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock, který je v Severní Koreji od pondělí na návštěvě. Jedná se o první takovou návštěvu představitele OSN v KLDR od roku 2011.

V porovnání se situací před 20 lety je v KLDR vidět velký pokrok, „velké problémy v humanitární oblasti“ ale stále přetrvávají, prohlásil Lowcock na středeční tiskové konferenci v severokorejské metropoli Pchjongjangu.

OSN se snaží shromáždit 111 milionů dolarů na pomoc pro šest milionů lidí v KLDR. Peníze by měly být investovány do zdravotní a potravinové pomoci a zajištění pitné vody. Zatím se podařilo vybrat deset procent z této částky, díky darům švédské, švýcarské a kanadské vlády.

Zbrzděný růst, který je hlavním ukazatelem podvýživy, byl zaznamenán u 20 procent severokorejských dětí, zatímco v roce 2011 bylo takto postiženo 28 procent dětí, sdělil Lowcock. Zdůraznil přitom, že 20 procent je stále velmi vysoké číslo.

„Příliš mnoho vody je znečištěné. To způsobuje nemoci a ohrožuje vývoj řady dětí,“ konstatoval dále Lowcock. Upozornil také na nedostatek léků a lékařského zařízení v KLDR. Jedna z nemocnic, kterou tento týden navštívil, měla léky pouze pro 40 ze 140 lidí, kteří se tam léčí s tuberkulózou. Lékaři v nemocnici tak stojí před těžkým rozhodováním, dodal Lowcock.

Podle OSN potřebuje humanitární pomoc v Severní Koreji 40 procent obyvatel, tedy více než deset milionů lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744