Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínou otřásají pracovní podmínky v jedné z továren, nespokojení dělníci zmizeli

Čínou otřásají pracovní podmínky v jedné z továren, nespokojení dělníci zmizeli

Do skandálních rozměrů narostla represe dělníků a jejich podporovatelů v továrně Jasic Technology na jihu Číny. Za snahu o vytvoření legálních odborů úřady zatím v červenci zadržely třicet aktivistů (čtrnáct z nich dosud není na svobodě). Během srpna zmizela i známá maoistická aktivistka Šen Meng-jü. V pátek pořádkové složky zadržely dalších asi čtyřicet studentů a studentek, kteří se kvůli organizaci podpory dělníků z Jasic shromáždili v bytě nedaleko epicentra dění (China Labour Bulletion uvádí přes padesát). Jejich video zachycující některé okamžiky policejního zásahu obletělo sociální sítě a zpravodajské weby po celém světě.

Úřady, jež aktivisté oslovili několika otevřenými dopisy a dovolávali se u nich komunistické solidarity, nyní bedlivě cenzurují veškeré zmínky o Jasic a Šen Meng-jü. Zdá se ale, že se situace komunistické moci vymyká z rukou: délka protestů, houževnatost protestujících i míra medializace jsou bezprecedentní.

“Nikde to nebylo horší než v Jasic”

Poměry v továrně Jasic Technology byly moc i na poměrně otrlé čínské pracující:

  • Bývalí dělníci z Jasic, kde je zaměstnáno přes tisíc lidí, říkají, že podmínky v továrně jsou zoufalé. “Někdy jsme pracovali měsíc v kuse bez jakéhokoli volna,” říká pětadvacetiletá Chuang Lan-feng, bývalá zaměstnankyně, kterou zatkli za protesty. “Nenechali nás odejít, a dokonce nás sledovali na záchodech.” A dodává: “Dělala jsem ve spoustě továren, a nikde to nebylo tak strašné jako v Jasic.”

Zaměstnanci dle China Labour Bulletinu také uvádějí, že byli měsíčně obíráni o stovky jüanů na výplatě. Management totiž svévolně dělníkům měnil rozvrhy směn, neplatil jejich sociální pojištění nebo příspěvky do fondu na bydlení. Opakované stížnosti u oficiálních odborů nebyly podle dělníků k ničemu, akce se tedy chopila Šen Meng-jü – absolventka prestižní čínské univerzity:

  • Mohla dostat lukrativní práci někde ve vládě nebo u některého z internetových gigantů, místo toho šla pracovat do továrny na autosoučástky v Kuang-čou, aby se mohla věnovat aktivismu.

Chovejte se podle direktiv ústřední vlády

Šen z továrny vyhodili už v květnu, ale v úsilí založit nezávislé odbory pokračovala. Začátkem července propustilo vedení za podobné aktivity dalších sedm zaměstnanců, načež v továrně vypukly nepokoje opět podporované maoistickou organizací, kterou vedla právě Šen Meng-jü. Aktivistka v té době také sepsala otevřený dopis Ťia Lejovi, majiteli továrny a delegátu šenčenského shromáždění lidových zástupců v jedné osobě (delegátkou tohoto Stranou plně kontrolovaného orgánu je i personální vedoucí Jasic Technology).

V dopise Šen vyzývá zodpovědné osoby k okamžité nápravě situace a místní vládu a federaci odborových svazů k ochraně práv pracujících podle “direktiv od ústřední vlády”.

Po dvou týdnech protestů nicméně pořádkové složky zatkly 29 lidí (propuštěné dělníky, jejich souputníky a příbuzné) za rozdmýchávání konfliktů a nepokojů. Šen Meng-jü zadrželi neznámí lidé po dalších několika týdnech přímo během večeře s otcem. Další její osud je zatím nejasný – pravděpodobně zůstává v tzv. domácím vězení.

Blížící se tajfun

Tento pátek přidaly čínské úřady ještě další zářez: Podle zveřejněných videí 24. srpna vtrhli policisté do bytu v městě nedaleko Šen-čenu. V bytě se shromáždilo na čtyřicet dalších aktivistů připravených pomáhat dělníkům, a policie všechny pozatýkala.

Těžko věřit, že by jednali proti “direktivám ústřední vlády”. (Další podrobnosti, zejména k metodám zatýkání, na twitterovém účtu reportérky Reuters Sue-Lin Wong, zde v postu CDT.)

Pokusy zmizelé lidi kontaktovat končí neúspěšně.

  • V rozhovorech s Reuters den před zátahem popsalo 15 aktivistů z případu Jasic úsilí úřadů přinutit je, aby se stáhli. Úřady například nahnaly rodiče aktivistů do Kuang-tungu, a v hotelech jim organizovali školení, jak vychovávat děti … Ministerstvo školství před pěti dny rozeslalo na univerzity upozornění, že mají studentům zabránit v cestě do provincie Kuang-tung (podle screenshotů zpráv, které univerzity poslaly studentům).

Univerzity prý zdůvodňují upozornění různými nebezpečími, která studentům v Kuang-tungu hrozí, včetně blížícího se tajfunu nebo možnosti zatažení do pyramidového schématu podnikání. Obojí může koneckonců sloužit jako svého druhu metafora…

Otevřené dopisy uzavřené moci

Jednou z padesáti nejnověji zatčených je i Jüe Sin, absolventka slavné Pekingské univerzity (Bej-ta). Ta je čínským úřadům a pozorovatelům Číny známá už z kauzy týkající se bývalé spolužačky, která spáchala sebevraždu poté, co ji údajně znásilnil jeden z profesorů. Jüe Sin se postavila na její stranu, aby posléze ona i její rodina čelila šikaně ze strany úřadů. To se stalo předmětem prvního z jejích známých otevřených dopisů.

Stejnou formu protestu Jüe Sin také zvolila pro komunikaci s generálním tajemníkem KS Číny Si Ťin-pchingem a Ústředním výborem, když jim psala o Jasic. Otevřený dopis stihla odeslat, ještě než zmizela spolu s desítkami svých protestujících kolegů (překlad do angličtiny China Digital Times).

Jüe Sin v dopise mnohokrát striktně odmítá politizaci protestů a účast zahraničních nepřátelských sil (z oficiálního pohledu Strany obvyklého viníka všech čínských nepokojů). Odvolává se na moudrost a komunistického ducha současných čínských vůdců, především Siho samotného, a společnou práci všech na uskutečnění “čínského snu”. Ze selhání viní konkrétní jednotlivce, “síly temnoty”.

  • Zastupuji všechny členy solidární skupiny, když vyjadřuji ústřednímu vedení Strany a generálnímu tajemníku Siovi, že já i celá skupina budeme posilovat své politické vědomí, víru v marxismus-leninismus a Maovo myšlení, budeme pevně stát po boku pracující třídy, a odhodlaně bránit čínský socialismus a jedinou lidově demokratickou vládu. Dokud nebudou všichni zadržení dělníci bez obvinění propuštěni na svobodu, zlé místní síly podrobeny vyšetřování a základní práva a zákonné postavení dělníků zaručeno, budeme pokračovat v boji.

Co je čistá víra a co taktika, těžko říci. Poté, co podobnou rétoriku důvěry ve Stranu použil v závěrečné řeči před soudem slavný disident Liou Siao-po, odsoudili ho k trestu vysokému i na čínské poměry, a ve vězení nakonec také zemřel na zanedbanou rakovinu jater. Doufejme spolu s mladými maoisty, že jejich statečný boj bude mít mnohem lepší výsledky.

Méně, zato všude a s internetem

Na přesné zhodnocení toho, co se v letech po nástupu generálního tajemníka Si Ťin-pchinga k moci stalo s dělnickým hnutím v ČLR, je ještě brzy. Údaje se také kvůli zvyšující se kontrole obyvatelstva i zahraničních organizací shromažďují čím dál tím obtížněji. Podle expertů ale lze říci, že zatímco rozsáhlé protesty v továrnách dosáhly svého vrcholu kolem roku 2015, menší protesty, ovšem v mnohem širším spektru odvětví i regionů, stále pravidelně propukají po celé zemi.

Rádio Svobodná Asie (RFA) cituje výroční zprávu China Labour Bulletinu:

  • Dělnické hnutí vstoupilo do nové fáze: organizovanější a zacílená kolektivní akce, kdy pracující využívají nejnovější internetové a telekomunikační technologie, aby účinněji dosahovali svých cílů.

Studenti po boku dělníků

Nápadným rysem této série událostí je aktivní účast řady studentů a čerstvých absolventů, kteří se po boku dělníků účastní boje za lepší pracovní podmínky, ba dokonce tento boj iniciují a organizují. Stovky univerzitních studentů v celé zemi rozeslaly skrze sociální média otevřené dopisy na podporu pozatýkaných dělníků.

Fakt, že jedna z hlavních aktivistek, Šen, je členkou maoistické revoluční organizace, je zase připomínkou “politického dilematu”, které pro dnešní čínskou moc představuje osobnost Mao Ce-tunga. Na jednu stranu inspirující autokrat, který současnému čínskému vůdci v mnohém imponuje, na druhou stranu možný symbol revoluce pro miliony chudých.

  • Zatímco Strana uctívá Maa jako vůdce, který založil Lidovou republiku 1. října 1949, musela zároveň veřejně uznat, že se dopustil některých “vážných politických omylů”. Ke strhávání lokálních soch Maa vedly obavy oficiálních míst z potenciálního využití portrétu Velkého Kormidelníka miliony chudých lidí a obětí vyvlastnění, včetně venkovské armády stěžovatelů – mnozí z těchto lidí přišli o své pozemky či domovy kvůli zástavbě podporované vládou.

Maoistická Utopia vs. čínská komunistická strana

Za vlády generálního tajemníka Si Ťin-pchinga bylo postupně zavřeno mnoho webů “nalevo od čínského režimu” (jako třeba ne vždy sympatický maoistický web Utopia, na jehož stránkách lze najít texty opěvující jaderné zkoušky severokorejského režimu coby příspěvek k míru na Korejském poloostrově). Po proběhnutí politicky citlivých událostí byly zase zpřístupněny. Jak poznamenává konkrétně k příkladu Utopie David Bandurski z China Media Project:

  • Osud Utopie… je přesvědčivou ilustrací nynějšího odhodlání vedení Strany vynutit si a zachovat ideologickou jednotu kolem ústřední postavy Si Ťin-pchinga. Není prostě možné, aby nějaký liberální pravicový stranický časopis otevřeně hovořil o historii a obhajoval konstitucionalismus jako způsob řešení čínských problémů. Stejně tak není přijatelné, aby web na krajní levici psal tak, jako kdyby cesta vpřed vedla přes návrat k Maově ideologii. Nalevo či napravo, všichni se musejí sejít “u jádra”.

Text vyšel v rámci projektu Sinopsis, který se zaměřuje na dění v Číně a její zájmy v zahraničí.

Sinopsis

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Může vyklíčit nová totalita. Lidé milují Babiše, protože podvádějí stejně jako on, tvrdí Kroupa

Vyslechl už stovky příběhů politických vězňů, ale i donašečů StB. Většinu z nich si mohou zájemci prohlédnout v nejrozsáhlejší pamětnické databázi v Evropě – Paměti národa. Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa už hleděl do očí lidem, kteří trpěli za nacismu i komunismu, ale i těm, kteří za jejich útrapy mohli. Je možné, že se podobní lidé brzy opět dostanou k moci. „Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů,” vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Kroupa.

Kolik příběhů Paměť národa zhruba uchovává?

V databázi jsme zpřístupnili příběhy kolem čtyř tisíc lidí. Ve skutečnosti jich máme ale kolem sedmi tisíc. Řadu z nich ještě zpracováváme a nechceme publikovat nedokončenou práci. Další část vzpomínek, které ještě nejsou veřejné, pořídili žáci a studenti v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Pak máme nahrávky, které nejsou přístupné veřejnosti, protože pamětník si to nepřál, těch je jen několik desítek. 28. října, přesně po deseti letech od vzniku webu Paměti národa, chceme spustit novou podobu této jedinečné databáze s novým designem a novým způsobem, jak příběhy zveřejňovat. Uvažujeme o tom, že zpřístupníme i ty nahrávky, které anonymizujeme. Hlavně Paměť národa proměníme v komfortní publicistický web pro širokou veřejnost, ale zároveň ji ponecháme jako rozsáhlý archiv zpřístupňující celé neupravované mnohahodinové nahrávky určené pro studenty, učitele, spisovatele, scénáristy, a pro ty, kteří ke své práci prostě potřebují celý záznam a písemnou a fotografickou dokumentaci.

Link

Proč se někteří pamětníci rozhodli své vzpomínky poskytnout, ale zakázali je publikovat?

Pro nás je velice důležité, aby každá vzpomínka měla svého jmenného vypravěče, ale jsou lidé, kteří se bojí k vlastnímu příběhu přihlásit. Tak například: když jsme natáčeli lidi, kteří prošli sovětskými gulagy, někteří se nám svěřili, že i dnes mají strach z tajných služeb Ruské federace. Pak jsou tady i pamětníci, kteří se za svůj příběh prachobyčejně stydí. Vypráví s velkými detaily, ale s podmínkou, že neprozradíme jejich jméno. Mají obavy, jak by veřejnost jejich vysvětlení přijala, někteří souhlasili, že je můžeme jmenovitě publikovat až po jejich smrti. Jsou to ale jen výjimečné případy a velmi to zvažujeme. Jde například o některé udavače Státní bezpečnosti.

Jaké to je mluvit s člověkem, který Vám líčí, jak ubližoval jiným lidem? Je těžké v té chvíli zachovat novinářský odstup?

Paměť národa dává prostor lidem, aby vyprávěli svůj příběh tak, jak uznají za vhodné. Nechodíme lynčovat. Jsem vděčný, že tito lidé vypráví. Je výjimečné rozpovídat člověka, který se dopouštěl zločinů třeba v 50. letech. Někteří současnou dobu berou jako dočasnou a mají pocit, že se režim brzo překlopí a oni se opět chopí kormidla. Chápou to tak, že byli dočasně poraženi, ale blíží se doba, kdy nám to natřou. S tím jsem se taky už několikrát setkal. Svůj příběh nám ale svěřují i lidé, které jen trápí svědomí. Krátce před svojí smrtí mi popisovali, za jakých okolností se k udávání dostali, že vnímali svojí situaci bezvýchodně a chtěli využít nabízené cesty, jak si zařídit pohodlnější život. Nejeden z nich mi řekl, že je mu to líto a že si tím zkazil život. Bohužel ale převažuje u bývalých fízlů a donašečů názor, že taková holt byla doba. Osobní charakterové selhání vylučují.

A dostanou se podle Vás komunisté opět k moci? Platí výrok, že historie se opakuje?

Komunisté či jiní darebáci. Dříve nebo později ano. A ten výrok platí i neplatí. To, co se děje, je vždycky jiné, ale přitom můžeme vidět historické paralely. Přítomnost neexistuje bez minulosti a bez znalosti minulosti nemůžeme předvídat. Tvrdím, že ten okřídlený výrok „kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“ dává smysl jakožto morální apel. Takže by měl podle mě znít „chovejme se tak, jako kdyby se historie mohla opakovat“. Určité tendence a podobnosti s dobou před rokem 1989 nelze nevidět. Přehnaná loajalita k těm, kdo jsou zrovna u moci, nedostatek odvahy ve veřejném životě, bezzásadovost, nenávist k náboženským či etnickým menšinám stejně jako rozšířená česká xenofobie mají určitě kořeny i v době komunistického experimentu.

3677646:article:true:true:true

Dnešní politická atmosféra těmto odpudivým vlastnostem spíš nahrává. Někteří podnikatelé nám třeba řeknou, že by Paměť národa rádi podpořili. Jenže mají obavu, když rýpeme do Babiše, že by mohli mít problémy. Ale také jich naštěstí moc není. V lidech také přetrvává shovívavost k totalitnímu komunistickému režimu, zvlášť k době normalizace. Jezdili do Jugošky, měli zajištěnou rekreaci, na Vánoce kolekci, na ulicích nebyli bezdomovci a nebyl problém s uprchlíky. Děsivý omyl. Lidé zapomínají nesvobodu té doby a na zločiny, které komunisté páchali.

Ale o KSČM teď nejde. U ní aspoň víme, s kým máme tu čest. Horší jsou údery z jiných a nečekaných stran. Třeba mě mrzí, jak se zachovala ČSSD. Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů. Stačí jim říci, že tohle všechno vyřeším, když mi do toho ostatní nebudou kecat, Parlament je žvanírna a zdržuje mě od makání. Omezíte veřejnoprávní média, ty nejčtenější si koupíte, šlápnete na krk občanskému sektoru – neziskovkám, zkomplikujete spolkaření, podnikání začnete masivně kontrolovat a zčásti i ovládat. Přesně tak se rodí diktátoři a totalitní režim.

Když se zeptáte lidí, co pro ně znamená svoboda, tak většina řekne, že „dělat si co chce“, a k tomu potřebujete peníze. Pro diktátora je tak nejsnazší lidem naslibovat bohatství a bezpečnost, ve skutečnosti pak všechny ožebračí a ohrozí. Podívejte se třeba na Venezuelu. Jedna z nejbohatších zemí na ropu a jak tam vypadá onen slibovaný ráj na zemi – socialismus? To bohatství pro každého? Lidé tam umírají hlady. Milion lidí ze země prchnul jen za posledních pár let, denně se snaží utéct pět tisíc zoufalých lidí. Jak tento diktátorský režim reaguje? Uzavírá hranice a pronásleduje oponenty.

Link

I když se Vám už podařilo nasbírat tisíce vzpomínek, je přesto osobnost, kterou jste zaznamenat nestihli, a mrzí Vás to?

Těch je obrovské množství. A mrzí mě to moc. Škoda, že jsme s Pamětí národa začali tak pozdě, až v roce 2001. Jeden z úplně prvních pamětníků, za kterým jsem se vydal, byl nesmírně zajímavý válečný veterán z východní fronty druhé světové války, vězeň gulagů a politický vězeň. Žil v Karlových Varech a já jsem se na ten rozhovor hrozně těšil. Když jsem za ním přijel, tam řekl mi, že si to rozmyslel, že nechce, ať se obrátím na tiskového mluvčí obce legionářské. Dodnes mě mrzí, že jsem mu nedokázal vysvětlit, o co nám jde. Nestihli jsme například Rudolfa Pernického, legendárního parašutistu z války a bývalého politického vězně, nebo osudy třeba pátera Josefa Zvěřiny nebo Jiřího Dienstbiera staršího. S Václavem Havlem jsme natočili jen asi hodinu, ale pak už mu nebylo dobře a k dalším setkáním nedošlo. Máme tak zdokumentované jen jeho vzpomínky na dětství a mládí. Ale i dnes takřka denně někdo vzácný a důležitý pro Paměť národa zemře a my ho třeba sice máme mezi těmi, které chceme oslovit, ale už je pozdě, nestihli jsme ho. Je nás málo a nemáme dost peněz, abychom se rozšířili. Skládáme rozpočet na Paměť národa především ze soukromých darů.

Zaznamenáváte pouze vzpomínky přímých účastníků událostí, nebo třeba v případě jejich úmrtí zpovídáte i potomky a příbuzné?

Řada příběhů na Paměti národa přináší svědectví o někom jiném, se kterým vypravěč trávil část života a vzpomínky na něj může předat. Třeba s generálem Heliodorem Píkou jsme mluvit pochopitelně nemohli, ale s jeho synem Milanem ano. Dáváme prostor i příbuzným, ale vždy pečlivě zvažujeme, protože zaznamenat a zpracovat něčí paměti stojí několik tisíc korun. Je důležité si ale uvědomit, že i děti politických vězňů nesou samy velice silné svědectví o životě, který byl tím utrpením maminky nebo tatínka zásadně poznamenaný.

V poslední době se často mluví o tom, že společnost je rozdělená. Co nebo kdo ji rozděluje?

Žijeme v době, kdy dostávájí opět nemalý prostor různé ideologie založené na násilí. Na jedné straně v globálním měřítku to je jistě islamismus, politický islám. Na druhé straně hlásají násilí ti, kteří volají po boji proti islámu a uprchlíkům. A ještě navíc se zaštitují křesťanstvím. Právě ti stejně jako islamisté ničí demokracii nebo ji chtějí takzvaně „řídit“. Někteří politici promyšleně šíří nenávist a manipulují, ti ostatní často přizvukují. Dost to připomíná dobu, kdy se rodila masová podpora komunismu. Co jiného než násilí proti nějaké menšině hlásá marxistická nebo nacistická ideologie. Principy jsou podobné. Vždy jsou založené na nenávisti k nějaké skupině třeba majetných lidí, sudeťáků, židů, cikánů, věřících, homosexuálů… Politici si vědomě a účelově s nenávistí zahrávají, přiživují je – nenávist vůči uprchlíkům, náboženským menšinám, takzvaným. „pravdoláskařům“, „pražské kavárně“. To vytváří strašně nebezpečné klima nenávisti. Stačí dost málo, abyste paušálními polopravdami skupinu pomluvili a už máte své voliče, kteří vás v boji proti nim následují.

Diktátor si v tu chvíli obléká uniformu, opentlí se krvavými symboly. Ano, symboly je dost prozrazují. Všimněte si třeba, jaké klikyháky, odkapávající písmo používají třeba neonacisté, kapely jako Ortel, šibenice na náměstích, placky s přeškrtnutou mešitou... A také jak mluví. Používají arogantní útočné fráze nadřazenosti a pohrdlivost, odmítají chodit do diskuzí. To přeci známe z minulosti. Třeba: „Nevyšším přáním je vůle lidu!“, „Kolik ti je, aby ses do toho pletl?“ a „Politické neziskovky rozkrádají stát.“ Jen mimochodem, jedinými politickými neziskovkami jsou samy politické strany. To, že někdo z neziskových organizací kritizuje vládnoucí garnituru, je přece zcela v pořádku, je to přirozený demokratický a sebevědomý občanský postoj, který ovšem strašně vadí arogantním politikům opilým mocí.

Link

Myslíte, že Češi se nedokázali vyrovnat s minulostí?

Důležité je osobní vyrovnání. V rodinách se minulost mnohdy raději ani neotvírá, zůstává tabu. Pokud se člověk s tím, co se dělo, nevyrovná, nesrovná se a nevyjasní si, co bylo špatně, může i příště zaváhat. Jiný druh vyrovnávání se s minulostí, která s tím osobním a společenským souvisí, je soudní vyrovnání, spravedlnost. To se nepodařilo a napravit se to už nedá. Generace bývalých politických vězňů odchází a spravedlnosti se dočkali jen ve výjimečných případech. Je to hrozná tragédie. Bohužel je to i tím, že se tady režim držel tak dlouho, takže zajistit důkazy po několika desítkách let je prostě těžké nebo takřka nemožné. Problém je také v tom, že soudci často měli v rodině nějakého komunistu, byli vychovávaní v komunismu, nebo sami měli stranickou knížku. Jak mohou nezaujatě soudit? Dneska platí, že kde není žalobce a obžalovaný, není ani soudce. A tak o zločinech a bolesti, kterou nacisté a komunisté způsobili, lze už jen vyprávět. A to je taky hodně důležité, abychom nezapomněli.

Je tedy podle Vás český národ národem bez paměti?

Zdá se mi, že český národ je spíše hlavně národem pragmatiků, kteří se snadno vzdávají principů, protože nám to přinese určité výhody, komfort a klid. Podle mého i to je důvod, proč vítězí ANO, dřív klausovská ODS. A také tím pádem není problém vládnout s komunisty, i když voličům slibovali, že to nikdy neudělají. Voliči jsou holt také pragmatici. Pod heslem „stabilní vláda“ nebo „lepší komouši než okamurovci“, se ovšem skrývá touha po moci doprovozená působivým politickým marketingem. Lidé se rádi nechávají nakrmit heslem „bude líp“, a bodrým vystupováním. Tisíce lidí pana Babiše nekriticky miluje. Zeptejte se jich proč? Odpovědi vás dost překvapí. Třeba: „Je už dost bohatý, takže nemusí krást.“ nebo „Myslí to s námi dobře. Rozumí nám.“ „Zatočí s politickými zločinci, co nás tu osmadvacet let okrádají.“ Jsou jim jedno jeho podvody třeba s Čapím hnízdem, koncentrace moci, estébácká minulost. Proč to tolerují? Proč ho volí? Protože to dělají taky. Přemýšlí, jak obejít finanční úřad, získat peníze na úkor někoho jiného a ještě mít škodolibou radost, že se to tak povedlo. Čtyřicet let se tady kradlo. Říkalo se, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Lidem to poničilo charakter. Demokracie je slabá, když nemá dost politiků a dost voličů charakterních, chytrých a vzdělaných, kterým jde o princip.

Link

Nedávno jste publikovali výzkum, podle kterého polovina mladých lidí netuší, co se stalo v roce 1938. Máte nápad, jak by se ta situace dala zlepšit?

Máme třeba projekt Příběhy našich sousedů. Ten spočívá v tom, že žáky a studenty učíme, jak hledat a zpracovávat zajímavé osudy. Ukazujeme jim, jaké dobrodružství mohou při hledání příběhů zažít a jak úžasné je mluvit se starými lidmi a objevovat jejich životy. Na závěr půlročního projektu pak studenti vystoupí před publikem, kterému převypráví pamětníkův příběh a řeknou, co při tom objevili zajímavého. Zjistí tak nejen něco o historii. Projekt Příběhy našich sousedů sbližuje generace – tu mladší a nejstarší. Dědečkové a babičky se setkávají s mladými lidmi a obě dvě generace si na sebe udělají čas. Starý člověk vypráví svůj příběh a i děti – tedy žáci a studenti – jim říkají o svém pohledu na svět. Nejednou jsme se setkali s tím, že vznikla velká přátelství, děti chodí k pamětníkům pravidelně, pomáhají jim, a třeba je učí jak zacházet s mobilem nebo počítačem. Pamětníci mají radost, když vidí, že jejich příběh nebude zapomenutý a posloužil něčemu dobrému. A studenti zase vidí, že staří lidé jsou úžasní, a mají životní zkušenosti. Nevím přesně, jak změnit výuku systémově, ale tvrdím, že do výuky patří příběhy. Byli jsme přizvaní, abychom diskutovali nad takzvaným Rámcovým vzdělávacím programem, ale myslím, že to je jen základ, doporučení ministerstva. Zásadně záleží na učitelích a jejich snaze a ta, jak se zdá, roste.

Nyní chystáte velkou výstavu ke stému výročí založení republiky. Umístit ji chcete na Letnou do podzemních prostor pod bývalým Stalinovým pomníkem. Proč zrovna tam?

Stalin je úžasné místo. Je tam podzemní sloupová síň s neuvěřitelnými možnostmi vystavování. Něco podobného v Praze nenajdete. V podzemí budeme vyprávět příběhy z války a komunismu a v další části se návštěvník stane dokonce svědkem bitvy o Anglii z kokpitu pilota RAF, přenesme ho prostřednictvím animovaných triků do dobytčího vagonu, na samotku 50. let, do ulic 21. srpna 1968 a na Národní třídu 17. listopadu 1989. Stalin je místo úžasné i svým horizontem nad Prahou. Postavíme na něm padesát metrů dlouhou a pět metrů vysokou zeď symbolizující rozdělenou společnost, jakoby berlínskou zeď, symbol totalitních režimů.

3744652:article:true:true:true

Stalin je uprostřed krásného parku. Když se zajedete podívat do zahraničních muzeí o totalitních režimech, bývají obklopeny zelení. Člověk se ztiší a je připravenější nechat se vést příběhy do minulosti. Mimochodem v Polsku za posledních tuším pět let vznikly nejméně čtyři muzea reflektující totalitní režimy, jedno se zabývá Solidaritou, druhé druhou světovou válkou, třetí historií polských židů a tak dále. Každé z nich je v obrovských a nesmírně architektonicky zajímavých a oceňovaných stavbách, hlavní moderní expozice jsou v podzemí. A každé stálo přes miliardu. U nás takové muzeum chybí, vynechám-li památník Vítkov s výstavou plnou vitrín. Chtěli bychom zde vytvořit Institut Paměti národa. Nyní ale chystáme na onom místě, kde by podle mě mohlo takové expoziční místo a zdaleka ne tak drahé vzniknout, velkou výstavu ke stému výročí republiky. Chceme používat nové technologie, videomapping, působivé instalace vyprávějící příběhy a přinášející svědectví o 20. století. Chceme ukázat, že to umíme a že by to stálo za dlouhodobou expozici.

Link

Jak dlouho výstava na místě bude?

Výstava potrvá do té doby, dokud nám to úřady povolí. Zatím máme svolení od 1. října do poloviny prosince. Co bude dál, o tom rozhodne nová politická reprezentace Prahy.

Jak se vám daří výstavu financovat?

Skučíme. A všechno se snažíme umenšit, zlevnit. Máme spoustu nápadů, ale nemáme dost peněz. Například je potřeba desítky velmi výkonných projektorů, abychom mohli pracovat s celým prostorem. Musíme vestavět do podzemí tunely. Na realizaci projektu sbíráme peníze na našich webových stránkách www.nastalina.cz. Zájem přispěvatelů je zatím největší od vzniku Post Bellum a Paměti národa. Lidé už nám poslali více než tři miliony korun. Přispěli i větší donátoři. Další tři miliony nám poskytl magistrát a v tuto chvíli nám chybí asi dva miliony do ideálního stavu. Každá koruna je pro nás teď vzácná. Dary nejsou jen úžasnou pomocí, ale obrovskou vzpruhou, že o co se snažíme, má smysl a veřejnost o to stojí. Za to moc děkuji.

 35718