Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská čistka amerických informátorů. Zabili a uvěznili jich desítky, zásadně tak ochromili CIA

Čínská čistka amerických informátorů. Zabili a uvěznili jich desítky, zásadně tak ochromili CIA

Čínská vláda nechala v letech 2010 až 2012 uvěznit nebo zabít až dvacet lidí, kteří působili jako informátoři americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Podařilo se jí tak ochromit činnost této výzvědné agentury v nejlidnatější zemi světa, napsal americký list New York Times. CIA odmítla článek komentovat.

Podle NYT není jasné, zda Číňané dokázali informátory odhalit díky práci dvojího agenta nebo hackerskému útoku proti CIA. Zničili ale síť informačních zdrojů, jejíž vytvoření trvalo léta. Jeden ze spolupracovníků CIA byl podle tří nejmenovaných zdrojů, na něž se odvolává NYT, zastřelen před vládní budovou. Šlo údajně o varování ostatním lidem předávajícím informace americké straně.

Čtyři bývalí činitele CIA listu NYT řekli, že tok informací z čínského vládní aparátu začal vysychat v roce 2010 a o rok později začali mizet informátoři. Aby tyto události vyšetřily, zahájily CIA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) operaci nazvanou Medojed. Vyšetřovatelé přezkoumávali všechny operace výzvědných služeb v Pekingu a prověřovali všechny zaměstnance americké ambasády v čínském hlavním městě. Dopracovali se k bývalému tajnému agentovi CIA, který pracoval v oddělení pro Čínu, neměli však dostatek důkazů pro to, aby ho mohli zatknout. Nyní prý žije v jiné asijské zemi.

Podle některých zdrojů se jména informátorů dostala k Číňanům díky napadení tajného komunikačního systému CIA. Jiní se domnívají, že se tak stalo v důsledku nedbalosti: že agenti se na místa srazů dostávali vždy stejnou cestou, se svými zdroji se setkávali na stejných místech nebo v restauracích, v nichž byla nainstalována odposlouchávací zařízení.

Kolem roku 2013 se Číňanům přestalo dařit odhalovat agenty pracující pro Spojené státy a CIA se od té doby snaží svoji síť informátorů obnovit, tvrdí NYT.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1