Čínská ekonomika ztrácí dech. Aktivita v továrnách poprvé za více než dva roky klesla | info.cz

Články odjinud

Čínská ekonomika ztrácí dech. Aktivita v továrnách poprvé za více než dva roky klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru Číny v prosinci poprvé za více než dva roky klesla. Zpráva, kterou dnes zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším signálem oslabení poptávky a rostoucího tlaku na druhou největší ekonomiku světa. Sektoru služeb se však daří.

Oficiální index nákupních manažerů (PMI), který je považován za barometr zdraví firem ve zpracovatelském sektoru, klesl v prosinci na 49,4 bodu, tedy pod důležitou hranici 50 bodů, která odděluje růst aktivity od poklesu. Aktivita klesla poprvé od července 2016 a index je nejníže od února 2016. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení indexu jen na 49,9 bodu.

Rostoucí tlak na továrny signalizuje, že ekonomika ztrácí na rychlosti a zvyšují se rizika jak pro Čínu, tak pro globální ekonomiku, zvláště kvůli přetrvávajícímu obchodnímu napětí mezi USA a Čínou.

Nové vývozní zakázky klesly již sedmý měsíc za sebou kvůli slábnoucí vnější poptávce. Dílčí index nových vývozních zakázek se snížil na 46,6 bodu ze 47 bodů v předchozím měsíci. Střednědobý a dlouhodobý výhled pro vývoz nevypadá podle ekonomů příliš optimisticky.

Oproti tomu index PMI měřící aktivitu v sektoru služeb dále rostl, a to na 53,8 bodu z listopadových 53,4 bodu. Sektor služeb se na výkonu čínské ekonomiky podílí více než polovinou. Růst mezd dává čínským spotřebitelům možnost více utrácet. Důvěra a poptávka spotřebitelů se však v poslední době zhoršily ve znamení rostoucího tlaku na ekonomiku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud