Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínský obr CITIC převezme podíl CEFC i v ruské státní Rosněfti

Čínský obr CITIC převezme podíl CEFC i v ruské státní Rosněfti

Podle ruského listu Vědomosti převezme po “bankrotu CEFC” čínská státní agentura CITIC i jeho podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť. Vědomosti citují dva na sobě nezávislé zdroje. Podle prvního by měl CITIC převzít podíl CEFC v Rosněfti, včetně pětiletého závazku dodávek 10 mil tun ropy ročně, přímo, tedy bez účasti CEFC, prostřednictvím své divize CITIC Resources. Druhý zdroj uvádí, že podle alternativního plánu by měl CITIC převzít podíl v Rosněfti prostřednictvím singapurské pobočky CEFC, která přejde do portfolia CITICu.

CITIC postupně přebírá konglomerát v celé jeho dosti složité organizační struktuře. Přebrat by měl i akvizice CEFC v ČR. Některé z nich, jako fotbalový klub Slávie nebo pivovar Lobkovicz, možná přenechá dalším čínským společnostem.

České vedení společnosti CEFC Europe v čele s bývalým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a bývalým eurokomsařem Štefanem Fülem již také plynule přešlo do nově založené společnosti CITIC Europe. Tvrdík a Füle současně stojí v čele Smíšené česko-čínské komory, soukromého subjektu pověřeného mj. Ministerstvem práce a průmyslu koordinací hospodářské spolupráce s ČLR v rámci “Čínsko-českého centra pro spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka”, zřízeného při čínské Státní komisi pro rozvoj a reformy (NDRC, bývalá Plánovací komise).

CITICCITICautor: Info.cz

Soud se chystá v USA, nikoliv v ČLR

V soukromé společnosti CEFC dochází k de facto znárodnění čínským státem v nepřítomnosti jejího nominálního zakladatele a “předsedy” Jie Ťien-minga. Ten je od února zadržován na neznámém místě blíže neurčenými orgány KS Číny. I po svém “zmizení” zůstává nadále poradcem českého prezidenta Zemana, až do “rozhodnutí soudu”. Žádný soud s Jie Ťien-mingem se ovšem neplánuje; dosud nebyl z ničeho ani formálně obviněn. Čínská státní televize pouze nedávno mimoděk zmínila, že měl uplácet provinčního tajemníka KS Číny za účelem přístupu k milardovým půjčkám od státní Čínské rozvojové banky.

V nejbližší době by se nicméně měl konat soud s jiným představitelem CEFC, “generálním tajemníkem” jejího stejnojmenného neziskového křídla Patrickem Ho. Ten je v USA obviněn rovněž z korupce, a sice z uplácení předsedy Valného shromáždění OSN a vysokých afrických představitelů, včetně prezidentů Čadu a Ugandy. Předsedovi VS OSN Samu Kutesovi měl v roce 2015 převést na soukromý účet půl milionu dolarů poté, co se stal Jie Ťien-ming jeho “čestným poradcem”. Téhož roku jmenoval Jieho svým čestným poradcem také český prezident Zeman.

Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který mapuje dění v Číně a její zájmy v zahraničí.

Sinopsis

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1