Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínský vůdce Si se prohlásil za apoštola volného obchodu. Skutečnost je ale jiná

Čínský vůdce Si se prohlásil za apoštola volného obchodu. Skutečnost je ale jiná

Ekonomická globalizace je nezvratný trend, je třeba spolupracovat a nelze se řídit zákony džungle, prohlásil v pondělí čínský prezident a generální tajemník vládnoucí komunistické strany Si Ťin-pching. Obhajoval volný obchod a stěžoval si na přístup Spojených států. Na své návštěvě Číny ho podpořil i český prezident Miloš Zeman, který se označil za zastánce liberalismu. Experti ale varují, že z Pekingu se sice ozývají slova o liberalismu, Čína se však stále uzavírá zahraničním obchodníkům.

Čína se snaží ukázat, že není jen vývozcem, jak ji obviňují vyspělé země, ale také významným dovozcem a garantem svobody mezinárodního obchodu. Zorganizovala proto v Šanghaji dvoutýdenní mezinárodní dovozní veletrh China International Import Expo. Podle Pekingu je v pondělí otevřený veletrh největším veletrhem na světě, zúčastní se ho přes tři tisíce firem, sto tisíc obchodníků a navštívilo ho několik zahraničních státníků včetně například litevské prezidentky Dalii Grybauskaitėové, prezidenta Dominikánské republiky Danila Mediny nebo českého prezidenta Miloše Zemana.

Čínský prezident a vůdce vládnoucí komunistické strany Si Ťin-pching při této příležitosti přednesl projev, v němž zdůraznil nezastavitelnost globalizace a přislíbil další otevírání čínského trhu zahraničním obchodníkům a investorům. Komentátoři to hodnotí jako snahu nahradit Spojené státy v roli propagátora volného mezinárodního obchodu a podporovatele mezinárodních obchodních organizací. Si Ťin-pching také nepřímo obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa, který přivedl Spojené státy na pokraj velké obchodní války s Čínou, z dravčího a neférového chování.

„Jak se globalizace prohlubuje, praktiky 'zákonů džungle' a přístup 'vítěz bere vše' vytvářejí cestu do slepé uličky,“ prohlásil čínský komunistický vůdce se zřejmou narážkou na Donalda Trumpa, který si neustále stěžuje, že na současném stavu obchodu tratí Spojené státy, které by naopak měly získávat. Slovům Si Ťin-pchinga přizvukoval i český prezident Miloš Zeman, který se s čínským prezidentem tentýž den setkal. Podle agentury ČTK vyjádřil solidaritu s Čínou v souvislosti s obchodní válkou, která podle něj vůči ní ze strany Spojených států směřuje. „Důvod, který mě k tomu vede, je velice prostý. Jsem proti jakémukoliv protekcionismu,“ prohlásil Miloš Zeman.

INFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezkaINFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezkaautor: INFO.CZ

USA sice začaly jako první proti Číně uplatňovat nová cla, ale americký prezident Donald Trump si z velké části oprávněně stěžoval na předchozí čínské praktiky, které neměly s volným obchodem nic společného. Trumpovi šlo primárně o to, že Čína má velký obchodní přebytek se Spojenými státy, ale jeho konání podpořilo rovněž to, že Peking uplatňoval vyšší dovozní cla na americké zboží než Washington na čínské. V průměru o několik procentních bodů. Trump si také stěžoval na to, že čínské firmy i zaměstnanci státu se pokouší krást americké vynálezy a patenty. V Číně se to svým způsobem stalo státní politikou a nepřímo součástí státní strategie „Made in China 2025“. Nehledě na to, že v Číně existují celá odvětví, kam nesmějí vkročit cizí firmy.

Čínský prezident teď v Šanghaji tvrdil, že je pro volný obchod a sliboval snížit překážky pro cizí investice v Číně. Jenže šlo o všeobecnou proklamaci. Nic konkrétního. Téměř to samé prohlásil už na prestižním Světovém ekonomickém fóru ve švýcarské Davosu loni v lednu a poté letos v dubnu v čínském Hainanu na Boao Forum for Asia, což je čínská obdoba Davosu. Žádné velké otevření čínské ekonomiky se ale v posledních letech ani měsících nekonalo. „Když řeknete naše dveře a náš trh jsou otevřeny, je to velmi dobré. Teď je ale důležité, aby Čína naplnila svá slova činy,“ zhodnotil vystoupení čínského prezidenta pro list Financial Times belgický ministr Kris Peeters.

Si Ťing-pching teď slíbil uvolnit omezení pro zahraniční investory do čínského zemědělství, hornictví, školství a zdravotnictví, ale to už udělal několikrát. Navíc se v Číně chystají přijmout nový zákon o zahraničních investicích. Ten sice usnadní život zahraničním podnikatelům, ale zároveň pro ně nadále zůstane velká část čínské ekonomiky uzavřena a Peking se k nim bude chovat jinak, tedy méně příznivě než k vlastním firmám. Jak píše americký list The Wall Street Journal, analytici upozorňují na to, že Si Ťin-pching rozhodně nechystá žádné velké ekonomické reformy.

Evropští podnikatelé kritizují čínského prezidenta za „reformní deficit,“ tedy zpomalení protržních reforem, které začaly v osmdesátých letech minulého století. Ve skutečnosti nasazuje v mnoha směrech právě opačný kurs. Podporuje například slučování státních podniků do velkých konglomerátů, přičemž tvrdí, že se musí stát pilířem čínské ekonomiky. Pod stranickou kontrolu se rovněž snaží dostat i velké soukromé firmy.

Si ale zároveň hledá spojence ve své obchodní válce se Spojenými státy. Snaží se zabránit tomu, aby se proti Pekingu spojily USA a státy Evropské unie a přidaly se k nim další země jako Japonsko. K tomu má sloužit i veletrh v Šanghaji a projevy o čínské podpoře volného obchodu. Peking se tím snaží získat na svoji stranu menší země včetně České republiky. Mimochodem, v Šanghaji nebyli zastoupeni na nejvyšší úrovni politici z USA, Japonska či Západní Evropy, zato zde bylo několik zástupců východoevropských zemí a států třetího světa.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232