Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínu svírá strach z nákazy HIV. Virem omylem zdravotníci nakazili i pacienty v nemocnici

Čínu svírá strach z nákazy HIV. Virem omylem zdravotníci nakazili i pacienty v nemocnici

Půl milionu lidí trpí v Číně virem HIV, nebo jeho rozvinutou formou AIDS. Nejméně 14 pacientů se navíc v poslední době nakazilo virem HIV nebo žloutenkou v čínských nemocnicích. Může za to neopatrnost zdravotníků, kteří některé jednorázové nástroje používali na více pacientech.

V čínské nemocnici v Zhejiangu se nejméně pět pacientů nakazilo virem HIV. Nákaza se na ně přenesla kvůli tomu, že zdravotníci opakovaně použili při vyšetření bez dezinfekce nebo výměny nasogastrickou sondu. Zaměstnance nemocnice, kteří osudově pochybili, zatkla policie, další dostali administrativní tresty.

Na východě země v provincii Schandong onemocnělo devět pacientů žloutenkou typu B. I zde za rozšíření nákazy mohl personál. Zdravotníci nepostupovali správně při hemodialýze, kterou podstupují nemocní s poruchou ledvin. Chybující zaměstnanci dostali výpověď, vyšší nadřízené dokonce sesadili ze stranických komunistických postů.

Poškození pacienti by měli dle sdělení nemocnic dostat odškodnění a potřebnou léčbu. Není ale jasné, kolik dalších lidí se ještě mohlo nakazit. Oba incidenty zřejmě ještě více otřesou důvěrou veřejnosti v čínský zdravotní systém. Ten v posledních letech poškodily úplatkářské kauzy a také používání neschválených léčebných metod. V Číně se HIV navíc velice rozšířilo od 90. let, kdy nemocnice řádně netestovali dárce krve. Podle čínských odhadů se tak nakazilo virem HIV 30 až 50 tisíc lidí.

Čínský systém zdravotní péče se stará o 1,4 miliardy pacientů. Co se týče množství prodaných léků, je Čína celosvětově na druhém místě hned po Spojených státech amerických. Podle údajů z roku 2014 trpí v zemi virem HIV, případně jeho rozvinutou formou AIDS, půl milionu lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744