Čísla versus Bílý dům: Trumpův zákaz nedává smysl | info.cz

Články odjinud

Čísla versus Bílý dům: Trumpův zákaz nedává smysl

Lidé ze Sýrie, Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska a Súdánu dočasně (s výjimkou Syřanů) nesmí do Spojených států. Tato zpráva v uplynulých dnech ovládla světová média a vyvolala pobouření, solidaritu a rozsáhlé protesty. Prezident Donald Trump ale svůj dekret obhajuje. Chce prý ochránit svoji zemi před terorismem, který může být v těchto zemích - označovaných za "rizikové" - zakořeněn. Jenže statistika ukazuje, že útoky mají občané těchto sedmi států na svědomí v naprosto minimální míře. Nepatří navíc ani mezi nejčastější přistěhovalce, a naopak občané ze statisticky rizikovějších zemí mají dveře nadále otevřené.

Spojenými státy procestuje ročně skoro osm milionů lidí. Jezdí jako turisté, pracovně, za studiem nebo třeba navštívit příbuzné. Nejčastěji jde o Mexičany, Kanaďany, Brity, Japonce a Číňany. Uprchlíků a žadatelů o azyl pak přijali Američané loni 85 tisíc, uvádí statistiky Pew Research Center. Vedou mezi nimi imigranti z Konga, za ně se loni zařadili Syřané a následují běženci z Barmy.

Federální ministerstvo vnitřní bezpečnosti přijalo v roce 2015 celkem 730 tisíc žádostí o občanství. Ani mezi nimi nebyli na prvních příčkách lidé z arabských zemí postižených opatřením, ale Mexičani, Indové a Filipínci. Ze „zakázaných zemí“ přijaly Spojené státy v uplynulém roce asi 37 tisíc lidí.

Ačkoli rok 2016 byl podle televizní stanice CNN vlivem války na tento počet rekordní, Syřanů bylo přesto „jen“ 14 procent ze všech žadatelů o azyl v USA.

Muslimských imigrantů žije ve Spojených státech podle Pew Research Center ze všech legálních přistěhovalců jen zhruba desetina. V USA tak žije podle dostupných údajů asi 3,3 milionu muslimů. Navíc Američanů, kteří konvertovali k islámu je zhruba stejně, jako původně muslimských Američanů, kteří přešli na jinou víru nebo se víry vzdali úplně, uvádí stanice CNN.

Teroristi ze zakázaných zemí nepochází

Trumpův zákaz cestování ze sedmi zemí za účelem ochrany před terorismem navíc nesedí ani s dalšími statikami. Za posledních 40 let totiž za teroristickými útoky v zemi nestál nikdy přistěhovalec právě z těchto států, tvrdí studie Cato Institutu. „Máte šanci 0,00003 procenta, že zemřete při útoku teroristy-cizince,“ píše CNN. „Ve Spojených státech nedošlo v minulém roce k žádnému úmrtí způsobenému extremisty s rodinným zázemím v těchto zemích,“ uvádí i nejnovější studie ze severokarolínské univerzity.

V průměru rukou islámského extremisty zemře na území celých Spojených států za rok asi devět lidí, a to když se zohlední i loňský útok v Orlandu, kde muslimský útočník zavraždil 49 lidí. Pro porovnání: obětí "běžné" vraždy je v zámořské zemi ročně asi 13 tisíc a třeba autonehoda připraví ročně o život v průměru 37 tisíc lidí. 

Představují riziko, na seznamu ale chybí

Proč právě na těchto sedm států padl prst Donalda Trumpa? Jsou chudé, Sýrie je navíc zmítána v ničivé občanské válce, jiné se zase z konfliktu sotva vzpamatovávají, připomíná deník The New York Times. 

„Naproti tomu ostatní sousední muslimské země nejsou na seznamu, i když někteří z jejich občanů představují stejně velké nebezpečí, ne-li větší, exportu terorismu do Spojených států. Mezi nimi jsou Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Egypt. Drtivá většina lidí, kteří žijí v těchto zemích, stejně jako lidí, kteří žijí v oněch sedmi, na něž se vztahuje zákaz imigrace, jsou klidnými občany a dodržují zákony. Avšak tyto tři země vyvážely v minulosti terorismus do Spojených států,“ píše v článku pro The New York Times harvardský profesor Richard Painter a Norman Eisen, mimochodem bývalý velvyslanec v Česku a spolužák Baracka Obamy.

Co má podle nich sedmička zakázaných společného? Trump v nich nemá na rozdíl od Egypta, Emirátů nebo Saudské Arábie byznys, píší. Na seznamu zemí se stopkou do USA nejsou podle Paintera s Eisenem ani další země, které by riziko teoreticky mohly představovat – Turecko, Indie či Filipíny. Mimochodem i tam má Trump podnikatelské aktivity (nutno dodat, že kontroly nad nimi se při nástupu do funkce do velké míry vzdal). V Emirátech má dokonce po sobě pojmenovaný golfový rezort a luxusní rezidenční čtvrť, v Egyptě měl Trump podle listu dvě registrované společnosti a i v Saúdské Arábii stihl magnát vybudovat byznys. Trumpovo okolí tuto spojitost odmítá.

Jedno procento muslimů

Muslimská populace ve Spojených státech není velká. Přesto má podle demografů ambici prudce růst. Vyznavačů islámu žije v zámořské velmoci asi jen jedno procento z celkové populace. Například židovskou víru přiznává v průzkumech Pew Research Center 1,8 procenta Američanů a hinduistů je necelé procento. Očekává se ovšem, že do roku 2050 se počet muslimů v USA zdvojnásobí.

Za posledních dvacet let zaznamenaly sice Spojené státy značný nárůst muslimských přistěhovalců, demografové ale prognózu připisují trendu většího počtu dětí v muslimských rodinách. „Naše projekce naznačují, že americká muslimská populace poroste rychleji než hindská populace a mnohem rychleji než židovské obyvatelstvo v příštích desetiletích,“ vysvětluje Pew Research Center. Muslimové se podle výzkumníků centra už v roce 2040 stanou za křesťany druhou nejsilnější náboženskou skupinou v zemi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud