Čistky a razie pokračují. V Turecku se stále zatýká kvůli nevydařenému puči | info.cz

Články odjinud

Čistky a razie pokračují. V Turecku se stále zatýká kvůli nevydařenému puči

Turecké úřady vydaly zatykače na dalších 140 lidí kvůli jejich údajnému napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož příznivce Ankara viní z předloňského pokusu o převrat. Mezi lidmi, jejichž zatčení bylo nařízeno, jsou i desítky vojáků, informovala dnes agentura Reuters.

Policie provedla rozsáhlou operaci související s vyšetřováním údajného puče, při níž bylo na popud prokuratury v centrální provincii Konya zatčeno 70 aktivních členů turecké armády. Vyšetřovatele na jejich stopu přivedly výpovědi dříve zatčených vojáků, uvedla agentura Reuters. Dalších 18 lidí bylo zatčeno při vyšetřování vedeném istanbulskou prokuraturou.

Po neúspěšném pokusu části armády o převrat v červenci 2016 turecké úřady zintenzivnily pronásledování údajných příznivců hnutí Fethullaha Gülena, který žije v USA a jehož vydání Ankara zatím neúspěšně požaduje.

Za rok a půl bylo v souvislosti s pokusem o puč propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 160.000 lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50.000 lidí skončilo za mřížemi. Ve vězení je nyní v Turecku podle novinářské asociace i na 150 novinářů, řada z nich je obviněna z podpory teroristické skupiny, jíž prokuratura míní Gülenovo hnutí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud