Čistky v Turecku před volbami pokračují. Ankara zadržela 47 údajných stoupenců neúspěšného puče | info.cz

Články odjinud

Čistky v Turecku před volbami pokračují. Ankara zadržela 47 údajných stoupenců neúspěšného puče

Turecká policie zadržela 47 příslušníků armády při operaci namířené proti údajným stoupencům nepovedeného pokusu o státní převrat. Zadržení jsou podle úřadů přívrženci tureckého imáma Fethullaha Gülena, kterého prezident Recep Tayyip Erdogan viní ze zosnování pokusu o převrat v roce 2016. Gülen žije dlouhodobě v exilu ve Spojených státech a odmítá jakoukoli účast na puči. Informoval o tom dnes televizní kanál CNN Turk.

Operace, která začala v úterý, mířila na 124 lidí v turecké armádě. Podezřelí podle úřadů působili jako poradci v náboženských otázkách vysoce postaveným členům armády. Většina osob byla zadržena ve města Konya v centrálním Turecku, ale celá operace se dotkla 31 provincií. V neděli se budou v Turecku konat prezidentské a parlamentní volby.

Od nepovedeného pokusu o převrat bylo v Turecku zadrženo 160.000 lidí a ze služby byl propuštěn téměř stejný počet státních zaměstnanců, uvedla v březnu OSN. Více než 50.000 zaměstnanců státní správy bylo obžalováno a uvězněno po celou dobu soudního řízení.

Kritici Erdogana viní, že nepovedený pokus o puč zneužívá k umlčení opozice. Erdogan namítá, že opatření jsou nezbytná pro zajištění národní bezpečnosti.

Podle průzkumů veřejného mínění Erdogan v nadcházejících volbách mandát obhájí, ale možná až ve druhém kole začátkem července.

INFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armáděINFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armáděautor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud