Cohen: Jsem připraven na spor s prezidentem, ve spolupráci s Muellerem budu pokračovat | info.cz

Články odjinud

Cohen: Jsem připraven na spor s prezidentem, ve spolupráci s Muellerem budu pokračovat

Bývalý osobní právník Donalda Trumpa Michael Cohen, který byl dosud americkému prezidentovi zcela loajální, je připraven plně spolupracovat se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, i kdyby to vedlo ke sporu s prezidentem. Cohen to prohlásil v dnes zveřejněném rozhovoru s televizí ABC News. Analytici Cohenova slova hodnotí jako první náznak toho, že by mohl opustit Trumpův tábor.

„V první řadě jsem oddán své ženě, dceři a synovi,“ řekl Cohen na dotaz, jak by se zachoval, kdyby si musel vybrat mezi rodinou a prezidentem. „Rodina a vlast jsou u mě na prvním místě,“ dodal.

Cohen také jasně prohlásil, že je připraven spolupracovat s Muellerem, který rozplétá roli Ruska během prezidentských voleb v USA v roce 2016. Mueller se nyní zaměřil na Trumpův volební štáb a na to, zda jeho členové nebyli ve spojení s Moskvou. Trump i Rusko takovou předvolební spolupráci popírají.

Cohenova nynější slova se značně odchylují od jeho dřívějších prohlášení, kdy tvrdil, že udělá cokoli, aby prezidenta chránil, a že je připraven se postavit i kulce mířící na Trumpa. Nyní Cohen očividně počítá s možností, že se ho Trump či jeho právní tým pokusí zdiskreditovat.

„Kvůli něčí obranné strategii ze sebe neudělám boxovací pytel,“ řekl Cohen na možnost, že by ho Trump hodil přes palubu. „V tomto příběhu to nejsem já, kdo je padouch. A nedovolím nikomu, aby mě takto vykresloval,“ prohlásil.

Cohen byl Trumpovým nejbližším spolupracovníkem, v médiích pak byl označován za toho, kdo po Trumpovi dává věci do pořádku. Je také tím, kdo stojí v ústředí Trumpovy kauzy s pornoherečkou Stephanií Cliffordovou, která je v branži známá jako Stormy Daniels. Cliffordová tvrdí, že s Trumpem měla v minulosti poměr, což prezident odmítá. S Cohenem uzavřela Cliffordová před prezidentskými volbami výměnou za finanční odškodnění smlouvu o mlčenlivosti. Cohen trvá na tom, že jí 130.000 dolarů (asi 2,7 milionu Kč) vyplatil z osobních důvodů. Trump mezitím i přes odmítání pletek se Stormy Daniels připustil, že právníkovi částku uhradil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud