Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cohen: Jsem připraven na spor s prezidentem, ve spolupráci s Muellerem budu pokračovat

Cohen: Jsem připraven na spor s prezidentem, ve spolupráci s Muellerem budu pokračovat

Bývalý osobní právník Donalda Trumpa Michael Cohen, který byl dosud americkému prezidentovi zcela loajální, je připraven plně spolupracovat se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, i kdyby to vedlo ke sporu s prezidentem. Cohen to prohlásil v dnes zveřejněném rozhovoru s televizí ABC News. Analytici Cohenova slova hodnotí jako první náznak toho, že by mohl opustit Trumpův tábor.

„V první řadě jsem oddán své ženě, dceři a synovi,“ řekl Cohen na dotaz, jak by se zachoval, kdyby si musel vybrat mezi rodinou a prezidentem. „Rodina a vlast jsou u mě na prvním místě,“ dodal.

Cohen také jasně prohlásil, že je připraven spolupracovat s Muellerem, který rozplétá roli Ruska během prezidentských voleb v USA v roce 2016. Mueller se nyní zaměřil na Trumpův volební štáb a na to, zda jeho členové nebyli ve spojení s Moskvou. Trump i Rusko takovou předvolební spolupráci popírají.

Cohenova nynější slova se značně odchylují od jeho dřívějších prohlášení, kdy tvrdil, že udělá cokoli, aby prezidenta chránil, a že je připraven se postavit i kulce mířící na Trumpa. Nyní Cohen očividně počítá s možností, že se ho Trump či jeho právní tým pokusí zdiskreditovat.

„Kvůli něčí obranné strategii ze sebe neudělám boxovací pytel,“ řekl Cohen na možnost, že by ho Trump hodil přes palubu. „V tomto příběhu to nejsem já, kdo je padouch. A nedovolím nikomu, aby mě takto vykresloval,“ prohlásil.

Cohen byl Trumpovým nejbližším spolupracovníkem, v médiích pak byl označován za toho, kdo po Trumpovi dává věci do pořádku. Je také tím, kdo stojí v ústředí Trumpovy kauzy s pornoherečkou Stephanií Cliffordovou, která je v branži známá jako Stormy Daniels. Cliffordová tvrdí, že s Trumpem měla v minulosti poměr, což prezident odmítá. S Cohenem uzavřela Cliffordová před prezidentskými volbami výměnou za finanční odškodnění smlouvu o mlčenlivosti. Cohen trvá na tom, že jí 130.000 dolarů (asi 2,7 milionu Kč) vyplatil z osobních důvodů. Trump mezitím i přes odmítání pletek se Stormy Daniels připustil, že právníkovi částku uhradil.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744