Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čtyři roky od jezídské genocidy: Většina lidí se stále pohřešuje, města jsou v troskách

Čtyři roky od jezídské genocidy: Většina lidí se stále pohřešuje, města jsou v troskách

Jezídové jsou tady občany čtvrté nebo páté kategorie. Ti, kteří byli zodpovědní za bezpečnost, se o nás nezajímají,“ tvrdí starosta Sindžáru Fahad Hamid Omar. Místo je neoficiálním centrem náboženské komunity jezídů, kterou v uplynulých letech tvrdě pronásledovali a vyvražďovali teroristé samozvaného Islámského státu (IS). Ačkoli v těchto dnech uplynuly čtyři roky od jezídské genocidy a město bylo osvobozeno už v roce 2015, dosud ho tvoří převážně trosky. Uprchlí jezídové se nemají kam vrátit a riziko dalšího násilí proti komunitě může být blíže, než se zdá.

Islamisté rozpoutali peklo v Sindžáru po noční ofenzivě a dobytí města 3. srpna 2014. Muže systematicky vyvražďovali, ženy zotročovali a přisvojovali si je. Tisíce dalších obyvatel před násilím prchly do hor, kde musely bojovat o život v nehostinných podmínkách.

Podle starosty se ani dnes nedá odhadnout, kolik jezídů přišlo o život. Pohřešuje se jich ale asi 15 tisíc. Kolem sedmi tisíc žen a dětí útočníci odvlekli a o více než polovině z nich dodnes nejsou žádné zprávy. U hranic města dle televize Deutsche Welle pomalu travou zarůstají čtyři masové hroby. Kdo všechno v nich leží, není jasné.

Sindžár byl osvobozen už v roce 2015 – v držení extremistů byl rok. Přesto jsou jeho ulice i dnes zdevastovanější, než ty ve 120 kilometrů vzdáleném Mosulu, odkud se podařilo Islámský stát vytlačit o poznání později a po intenzivnějších bojích. Nefunguje tu infrastruktura a stále tu není bezpečno. Jezídové se tak nemají kam vrátit a zůstávají například v uprchlických táborech. Obnova vázne a místní viní centrální vládu, že jejich osud přehlíží.

Jezídové
Náboženská komunita s historickými kořeny v Íránu a současným centrem v kurdské oblasti Iráku, kde žijí statisíce jejích příslušníků. Zhruba stotisícová diaspora je v Německu. Pojí se s nimi pověst tajné islámské sekty, kvůli které opakovaně čelí pronásledování, často ze strany muslimů označujících je za rouhače. Jezídové ve své víře mísí prvky z řady světových náboženství a sami o sobě tvrdí, že jsou vyznavači nejstaršího náboženství na světě.

Je zde stále řada nezlikvidovaných náloží. Irácká vláda by se měla víc snažit. Projevů už bylo dost, ale udělali zatím málo,“ tvrdí pro web Kurdistan24 zakladatelka a ředitelka nadace Free Yezidi Foundation Pari Ibrahimová a dodává „Jezídové jsou prakticky vytlačováni za hranice Iráku, protože nemají šanci se sem vrátit.“

Situace v Ninivském guvernorátu, ve kterém Sindžár leží, je i po osvobození od IS nejistá. Podle odborníků zde sílí vliv Íránu, který měl o toto strategické území vždy zájem. Íránci chtějí to místo změnit, aby zde získali ještě větší vliv. Proto potřebují, aby většinovými obyvateli byli šíité. Hromadně skupují za velké peníze pozemky od zdejších křesťanů, kteří je ochotně prodávají, protože to vidí jako dobrou možnost k útěku z oblasti,“ vysvětluje poradce projektu Iraq Haven Project Loay Mikhael. Jde podle něj také o střípek v dlouhodobém úsilí Íránců o zisk pozemní cesty ke Středozemnímu moři. Mikhael se podivuje, že tato snaha nijak nevzrušuje Spojené státy.

Co ale zřejmě není Američanům lhostejné, jsou právě životy Jezídů. Alespoň to minulý týden na tiskové konferenci oznámil viceprezident Mike Pence. Trumpova administrativa prý chystá spuštění záchranného fondu, jehož finance by měly být použity právě na pomoc Jezídům a obnovu jejich vesnic. Pence uvedl, že na odminování oblasti Spojené státy poskytly letos už 90 milionů dolarů a dalších 17 letos ještě poskytnou. Zapojit do obnovy by se ale měla i místní vláda.

Většina obyvatel Sindžáru, až 400 tisíc lidí, je stále bez domova. Přežívají v uprchlických táborech převážně na kurdských územích. Co se změnilo oproti roku 2014? Problémy, které existovaly už tehdy, jsou tu stále a k nim mnoho dalších,“ popisuje tíživou situaci v oblasti zástupce kurdské samosprávy Bayan Abdul Rahman.

V oblasti pomáhá i Česko. Jak kurdskému zpravodajskému webu Rudaw řekl generální konzul v Irbílu Michal Svoboda, ČR přispěla realizací zdravotnického centra nebo pekárny a chystá zřízení azylového domu pro ženy.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1