Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ďábel, co zabil vlastního bratra.“ Letáky upozorní Severokorejce, že Kim nechal zavraždit příbuzného

„Ďábel, co zabil vlastního bratra.“ Letáky upozorní Severokorejce, že Kim nechal zavraždit příbuzného

Jihokorejští aktivisté hodlají znovu využít balon plněný plynem a pošlou přes hranici do ostře střežené totalitní země miliony letáků. Hodlají v nich informovat o smrti Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora, kterého vražedkyně v Malajsii otrávily smrtícím plynem VX. Panuje přesvědčení, že za jeho smrtí stál vůdce KLDR a tamní režim. O plánech aktivistů informovala agentura AFP.

Světová média žijí záhadnou vraždou už přes dva týdny, nakolik se o ní ale ví v KLDR samotné, není příliš jasné. Jihokorejští aktivisté se chtějí zasadit o to, aby se alespoň někteří Severokorejci podstatné informace dozvěděli.

Letáky, které přes hranici ponese balon naplněný plynem, budou obsahovat detailní informace o vraždě a údajně i snímky Kim Čong-nama na letišti. Přiložený text má o jeho příbuzném stojícím v čele KLDR referovat jako o „Ďáblovi, který zabil vlastního bratra“. Má se jednat o miliony kusů.

„Letáky začneme roznášet v polovině března,“ řekl podle agentury AFP známý aktivista Park Sang-Hak, který se roky snaží zbourat kult osobnosti panující v Severní Koreji a balony se zakázanými nebo nedostupnými texty už k tomu v minulosti použil.

Brutalitu Kima mají v letácích dokládat i informace jihokorejských špionů o tom, jak režim a jeho tajné služby údajně nakládají s vlastními vlivnými postavami, které v určitou chvíli prostě přestanou být pohodlné.

Kim Čong-nama zavraždily 13. února na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru dvě ženy, které k němu zezadu přistoupily a vetřely mu do obličeje smrtící látku VX. Jedna z nich uvádí, že si myslela, že jde o žert. Vyšlo najevo, že čin spáchala nejspíš za směšnou odměnu.

Severní Korea zapojení do případu navzdory všem podezřením důrazně odmítá. Malajsii a jižního souseda nařkla ze spiknutí a má s nimi kvůli případu vyhrocené vztahy. O oběti vraždy státní média v KLDR informují jen pod pseudonymem a nezmiňují jakoukoli spojitost s vůdcem země.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744