Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další otočka Donalda Trumpa. Proč teď hájí NATO?

Další otočka Donalda Trumpa. Proč teď hájí NATO?

Během své předvolební kampaně Donald Trump několikrát řekl, že Severoatlantickou unii považuje za zastaralou. Nezastupuje podle něj americké hodnoty a nevadilo by mu, kdyby se NATO úplně rozpustilo. Teď ale říká vedení aliance něco úplně jiného.

Generální tajemník NATO Jens Stoletenberg řekl britské televizi BBC, že Donald Trump ho v posledním rozhovoru ujistil, že Spojené státy se cítí plnou součástí aliance.

„Trump mně i dalším evropským lídrům po svém zvolení jasně řekl, že on a Spojené státy budou i nadále plně podporovat NATO. Americké závazky vůči Evropě budou platit."

Britská média tak mluví o dalším v sérii ústupků, které Trump od svého zvolení dělá.

Trump NATO kritizoval hlavně za to, že Spojené státy do něj přispívají výrazně více, než dávají jiné státy, a nemají z toho velkou výhodu. Postupy aliance nazval hlavně v oblasti boje proti terorismu za zastaralé.

To Stoltenberg v rozhovoru pro BBC odmítl. NATO podle něj „hraje v boji proti terorismu klíčovou roli."

„Naše největší vojenská operace, ta v Afghánistánu, byla přímou odpovědí na teroristický útok ve Spojených státech," řekl v Londýně Stoltenberg. 

V otázce financování dal ale generální tajemník aliance Trumpovi za pravdu. „Není spravedlivé, že je břemeno v podobě financování NATO tak nevyrovanané. Rád bych viděl více spojenců, kteří zvýší výdaje na obranu."

Více než žádaná dvě procenta HDP dává na obranu jen malá část členů. Kromě Spojených států například Velká Británie, Řecko, Estonsko a Polsko. Trump ve své předvolební kampani hrozil, že zemím, které tento cíl nesplňují, Spojené státy nebudou muset v případě hrozby pomoci. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1