Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další záhadná smrt v ruské režii: Muž, který v Británii vyšetřoval vraždu Litviněnka

Další záhadná smrt v ruské režii: Muž, který v Británii vyšetřoval vraždu Litviněnka

Vyšetřoval smrt Alexandra Litviněnka. Jeho práce pomohla s odhalením, že se bývalý špión stal obětí atentátu, který pravděpodobně nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Vědec Matthew Puncher za to však zaplatil životem. A navzdory závěrům police to vypadá, že se o něj nepřipravil sám.

Puncher, expert na měření radiace, pomáhal s vyšetřováním vraždy někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka. Byl to právě on, kdo určil množství polonia v Litviněnkově těle. Loni v květnu ho ale policie nalezla ubodaného ve vlastním domě.

Případ uzavřela jako sebevraždu. Server Buzzfeed minulý týden upozornil, že podobně postupovala i u dalších kontroverzních událostí. S odvoláním na zdroje v amerických tajných službách uvedl, že se pokaždé nejspíše jednalo o vraždu s ruským podílem.

Buzzfeed zveřejnil, že na území Velké Británie došlo k 14 vraždám, na nichž se Rusové podíleli. Zabití byli byznysmeni, oligarchové nebo kritici současného vedení Kremlu. Jejich vraždu měla na svědomí ruská mafie nebo tajné služby. Stejný web nyní tvrdí, že mezi zmíněným počtem byl i Puncher.

Server se opět opírá o zdroje z řad amerických špiónů. Ti poukázali i na podivnou práci vyšetřovatelů. V tom se s nimi shodují i někteří britští agenti. Bývalý člen protiteroristické jednotky Scotland Yardu například tvrdí, že by policie měla případ vyšetřovat jako atentát. „Sebevražda několika ranami nožem je velice neobvyklá,“ praví.

Zjištění Buzzfeedu staví do ještě horší pozice britskou vládu a hlavně premiérku Theresu Mayovou. Ta v posledních dnech čelí tlaku veřejnosti i členů vlastní strany. Konzervativci ji po volbách, v nichž ztratila parlamentní většinu, prakticky odepsali. Britové zase kritizují její necitlivou komunikaci po požáru londýnského bytového domu s desítkami obětí.

Mayová má ale kromě premiérské i ministerskou kariéru. Šest let byla ministryní vnitra zodpovědnou i za chod policejních složek. Období jejího úřadování na ministerstvu se přitom shoduje s dobou některých podivných úmrtí s ruskou stopou.

Britská vláda odmítla Puncherův případ jakkoli komentovat. Stejně postupovala i v souvislosti s dalšími 13 mrtvými. Jako důvod uvádí obavy o národní bezpečnost. Buzzfeed připomíná, že to byla právě Mayová, která ze stejných pohnutek intervenovala za pozdržení veřejného prošetřování Litviněnkovy smrti.

Její nástupkyně Amber Ruddová se zase nechala slyšet, že by národní bezpečnost mohlo ohrozit zveřejnění některých okolností smrti ruského bankéře Alexandra Perepiličného. Také on podle americký špiónů patři mezi zmíněných 14 ruských obětí ve Velké Británii.