Další záhadná smrt v ruské režii: Muž, který v Británii vyšetřoval vraždu Litviněnka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další záhadná smrt v ruské režii: Muž, který v Británii vyšetřoval vraždu Litviněnka

Další záhadná smrt v ruské režii: Muž, který v Británii vyšetřoval vraždu Litviněnka

Vyšetřoval smrt Alexandra Litviněnka. Jeho práce pomohla s odhalením, že se bývalý špión stal obětí atentátu, který pravděpodobně nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Vědec Matthew Puncher za to však zaplatil životem. A navzdory závěrům police to vypadá, že se o něj nepřipravil sám.

Puncher, expert na měření radiace, pomáhal s vyšetřováním vraždy někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka. Byl to právě on, kdo určil množství polonia v Litviněnkově těle. Loni v květnu ho ale policie nalezla ubodaného ve vlastním domě.

Případ uzavřela jako sebevraždu. Server Buzzfeed minulý týden upozornil, že podobně postupovala i u dalších kontroverzních událostí. S odvoláním na zdroje v amerických tajných službách uvedl, že se pokaždé nejspíše jednalo o vraždu s ruským podílem.

Buzzfeed zveřejnil, že na území Velké Británie došlo k 14 vraždám, na nichž se Rusové podíleli. Zabití byli byznysmeni, oligarchové nebo kritici současného vedení Kremlu. Jejich vraždu měla na svědomí ruská mafie nebo tajné služby. Stejný web nyní tvrdí, že mezi zmíněným počtem byl i Puncher.

Server se opět opírá o zdroje z řad amerických špiónů. Ti poukázali i na podivnou práci vyšetřovatelů. V tom se s nimi shodují i někteří britští agenti. Bývalý člen protiteroristické jednotky Scotland Yardu například tvrdí, že by policie měla případ vyšetřovat jako atentát. „Sebevražda několika ranami nožem je velice neobvyklá,“ praví.

Zjištění Buzzfeedu staví do ještě horší pozice britskou vládu a hlavně premiérku Theresu Mayovou. Ta v posledních dnech čelí tlaku veřejnosti i členů vlastní strany. Konzervativci ji po volbách, v nichž ztratila parlamentní většinu, prakticky odepsali. Britové zase kritizují její necitlivou komunikaci po požáru londýnského bytového domu s desítkami obětí.

Mayová má ale kromě premiérské i ministerskou kariéru. Šest let byla ministryní vnitra zodpovědnou i za chod policejních složek. Období jejího úřadování na ministerstvu se přitom shoduje s dobou některých podivných úmrtí s ruskou stopou.

Britská vláda odmítla Puncherův případ jakkoli komentovat. Stejně postupovala i v souvislosti s dalšími 13 mrtvými. Jako důvod uvádí obavy o národní bezpečnost. Buzzfeed připomíná, že to byla právě Mayová, která ze stejných pohnutek intervenovala za pozdržení veřejného prošetřování Litviněnkovy smrti.

Její nástupkyně Amber Ruddová se zase nechala slyšet, že by národní bezpečnost mohlo ohrozit zveřejnění některých okolností smrti ruského bankéře Alexandra Perepiličného. Také on podle americký špiónů patři mezi zmíněných 14 ruských obětí ve Velké Británii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.