Děláte puč proti justici. Předsedkyně Nejvyššího soudu zkritizovala polskou vládu za reformy | info.cz

Články odjinud

Děláte puč proti justici. Předsedkyně Nejvyššího soudu zkritizovala polskou vládu za reformy

Předsedkyně polského Nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová obvinila vládu z puče proti justici. Kabinetu v otevřeném dopise vytkla jeho kroky při změnách systému soudnictví. Napsala, že vláda balancuje nad propastí, do které může spadnout celý národ. Není to poprvé, co se od soudců ozývá tvrdá kritika. Kabinet za změny, které posilují politický vliv na úkor nezávislé justice, čelí bezprecedentním krokům ze strany Evropské komise, se kterou je na to konto v hlubokém sporu.

Gersdorfová uvedla, že soudní reformy, které se počátkem týdne rozhodl podepsat prezident Andrzej Duda, by byly převratem ve struktuře jednoho z nejdůležitějších orgánů státu.

„Útok nebyl proveden použitím vojenských nebo polovojenských sil, ale přijetím neústavních řešení,“ píše Gersdorfová v dopise, o kterém informoval například server Politico.

Kritici tvrdí, že reforma zesílí politickou kontrolu nad soudním systémem. Opatření například umožní propouštět soudce nejvyššího soudu snížením zákonem stanoveného věku pro odchod do důchodu. O složení soudcovské rady bude napříště místo samotných soudců rozhodovat Sejm, v němž má konzervativně nacionalistická vládní partaj Právo a spravedlnost pohodlnou většinu.

Není to navíc jediná oblast, ve které politická reprezentace země posiluje svůj vliv. Kritika v poslední době míří například i na úpravu volební zákona, který vláda reformovala v polovině prosince. Budoucí hlasování se díky němu opět dostávají pod taktovku politiků - konkrétně ministra vnitra - na úkor nezávislé volební komise.

Kroky polské konzervativní vlády se dlouhodobě nezamlouvají liberální opozici ani Evropské komisi. Ta ve středu zahájila řízení podle článku 7 Smlouvy o EU kvůli údajnému odklonu země od hlavních hodnot a pravidel osmadvacítky. Postup by nakonec mohl vést až k pozastavení hlasovacích práv Polska v unii, ačkoli k tomu vede ještě dlouhá cesta a není to pravděpodobné. Brusel k aktivaci článku 7 sáhl vůbec poprvé v historii.

Polská vláda má nyní tři měsíce k nápravě. Varšava se ale brání a tvrdí, že změny jsou nezbytné k boji s korupcí a modernizaci právního systému, v němž přetrvávají prvky z dob komunistického režimu. Opakovaně také zaznívá argument, že změny "jsou pro lidi" a proti "elitám", vůči kterým se polští konzervativci s opovržením vymezují.

Krok EU polská vláda označila za politicky motivované rozhodnutí a oznámila, že v kritizovaných reformách bude pokračovat nehledě na hrozby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud