Demokraté reagují na Trumpa: Přehlížíte střední třídu. A zeď vám jen tak nepovolíme | info.cz

Články odjinud

Demokraté reagují na Trumpa: Přehlížíte střední třídu. A zeď vám jen tak nepovolíme

Populární afroamerická politička Stacey Abramsová v oficiální odpovědi demokratů na poselství prezidenta Donalda Trumpa o stavu unie vyčetla šéfovi Bílého domu a republikánům, že se nezajímají o střední třídu. Po Abramsové v plénu za demokratickou stranu hovořil také kalifornský nejvyšší prokurátor Xavier Becerra, který v projevu ve španělštině přislíbil právně napadnout jakýkoli Trumpův pokus vyhlásit kvůli usnadnění stavby zdi na hranicích s Mexikem stav nouze.

K přednesení oficiální odpovědi na prezidentovo poselství, které je výsadou americké vládní opozice, si demokraté vybrali Abramsovou, která je označována za vycházející hvězdu demokratů. V loňských volbách ucházela o křeslo guvernérky Georgie, v souboji ale těsně prohrála s republikánem Brianem Kempem. Nyní se stala první černoškou, která v Kongresu vystoupila s odpovědí na poselství amerických prezidentů.

Abramsová prohlásila, že nejen v její domovské Georgii, ale po celých Spojených státech lidé usilují o to, aby se zařadili do střední třídy, která je zárukou ekonomické stability. "Místo toho jsou ale naděje rodin drceny vedením republikánů, které ignoruje skutečný život, nebo mu prostě nerozumí," řekla.

Podobně jako Trump vyzvala také Abramsová k překonání stranických rozepří, aby se politici mohli vrátit k naplňování slibu rovných příležitostí pro všechny. Poznamenala ale, že Trumpova agenda týkající se ochrany klimatu, kontroly zbraní, práv homosexuálů, ochrany pracujících či potratů je v rozporu s progresivním politickým přístupem.

Po Abramsové přednesl projev v rámci oficiální demokratické odpovědi Becerra. Hovořil španělsky a zaměřil se na Trumpův prozatím neuskutečněný předvolební slib postavit na hranicích s Mexikem zeď, která by zabránila nelegální migraci a pašování zbraní a drog. Trump ve sporu s demokraty o financování stavby řekl, že pokud nedostane peníze, zváží vyhlášení stavu nouze na americko-mexickém pomezí, aby mohl v budování bariéry obejít Kongres.

"Myšlenka vyhlásit neexistující stav nouze na hranicích, aby se za účelem zaplacení zdi ospravedlnilo vyplenění fondů pro oběti požárů, záplav, hurikánů a sucha, je nejen nemorální, ale také protiprávní," řekl Becerra. Ujistil zákonodárce, že vyhlášení stavu nouze napadne v okamžiku, kdy prezident takové mimořádné opatření vyhlásí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud