Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děripaska má občanství na Kypru. Ruský oligarcha z aféry Nasti Rybky „potřebuje cestovat“

Děripaska má občanství na Kypru. Ruský oligarcha z aféry Nasti Rybky „potřebuje cestovat“

Oleg Děripaska, který je pokládaný za člověka blízkého Kremlu, si koupil občanství Kypru. Mluvčí ruského oligarchy potvrdil, že Děripaska obdržel kyperský pas, což vysvětlil "potřebou neustálého cestování po světě". Uvedl to dnes list Kommersant s odvoláním na Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP).

Současně ujistil, že se to nijak nedotkne placení daní v Rusku. Děripaska "bezpochyby zůstává občanem Ruska, kde se narodil, kde žije jeho rodina a kde jsou soustředěny jeho podnikatelské zájmy", prohlásil podle agentury Interfax.

Děripaska podle OCCRP získal kyperský pas ještě loni, nepovedlo se mu to však na první pokus. Původně si žádost podal ještě v roce 2016, ale neuspěl, protože byl v té době vyšetřován v Belgii kvůli podezření z praní peněz. Děripaska později předložil potvrzení od belgických úřadů, že vyšetřování ukončily pro nedostatek důkazů.

Kyperské občanství dovoluje cestovat po státech Evropské unie bez víz, které ruští občané potřebují. Pořízení kyperského pasu vyžaduje investovat do nemovitostí na ostrově dva miliony eur (asi 51 milionů Kč), anebo 2,5 milionu eur (asi 63 milionů Kč) do místních firem či státních dluhopisů.

Děripaska nedávno ohlásil odchod z firem zapojených do sporu o akcie v ruské firmě Norilsk Nickel. Prý se chce zaměřit na svého výrobce automobilů GAZ, včetně strategického partnerství s automobilkou Volkswagen, která by mohla získat podíl v této ruské společnosti.

Děripaskovo jméno se nedávno objevilo ve skandálu okolo běloruské "eskortní" modelky zvané Nasťa Rybka a také v souvislosti s Paulem Manafortem, bývalým šéfem volební kampaně Donalda Trumpa.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1