Desetitisíce Rumunů na nohou: Proč protestují proti vládě a jakou roli hrají emigranti? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Desetitisíce Rumunů na nohou: Proč protestují proti vládě a jakou roli hrají emigranti?

Desetitisíce Rumunů na nohou: Proč protestují proti vládě a jakou roli hrají emigranti?

Rozsáhlé protesty v posledních dvou dnech ochromily rumunskou metropoli. V ulicích Bukurešti i dalších měst demonstrovalo v pátek přes 50 tisíc lidí, desetitisíce vyšly do ulic i včera. Žádají vyšetření korupčních kauz a rezignaci vlády. Do protestů se zapojila velká část Rumunů žijících v zahraničí.

Co se děje v Rumunsku?

Demonstrace začaly v pátek před sídlem vlády v Bukurešti. Zúčastnění požadovali rezignaci vlády sociální demokracie. Akce se zúčastnilo přes 50 tisíc obyvatel. Poté, co se údajně jeden z demonstrujících pokoušel dostat do budovy, propukly nepokoje. Lidé začali na policisty házet dlažební kostky a láhve, bezpečnostní složky zase nasadily vodní děla a slzný plyn. Zraněno bylo asi 400 lidí, ve vězení jich skončilo kolem třiceti. Ošetření muselo vyhledat asi třicet policistů. Prezident Klaus Iohannis zásah odsoudil. “Odsuzuji policejní zásah, který byl značně nepřiměřený,” uvedl dle BBC prezident. Záběry, které se objevily na sociálních sítích, například ukazují, že policisté bili i ty demonstranty, kteří měli ruce nad hlavou a vzdávali se. Protesty pokračovaly i v sobotu.

Kdo protestuje?

Pátečních protestů se zúčastnilo asi 50 tisíc lidí. Další desetitisíce přišly v Bukurešti i dalších městech protestovat v sobotu. Významnou část protestujících přitom tvoří údajně emigranti, kteří přijeli demonstrovat do své rodné země za zlepšení životních podmínek. “Chceme opravené cesty a moderní školy a nechceme už dávat úplatky nalevo, napravo,” řekla reportérovi AFP Ileana Anghelová, která přijela s manželem ze Španělska. “Korupce a zpronevěra, to jsou zbraně, které tady používá vládnoucí třída,” potvrdil zase 60letý Vlad, který přiletěl protestovat z New Yorku. “Přišla jsem sem poté, co jsem v televizi viděla, co se tady dělo v pátek - policejní brutalita proti poklidným demonstrujícím. Moje děti pracují ve Španělsku a rády by se vrátily. Teď to ale není možné, protože politici myslí jen na sebe a nedělají nic pro lidi,” postěžovala si 64letá Floarea Toaderová, která se k demonstracím připojila v sobotu.

Co předcházelo páteční demonstraci?

Rumuni demonstrují proti vládě sociální demokracie (PSD) už od počátku roku 2017, kdy se dostala k moci. Podle kritiků se politici snaží utajit velké korupční aféry, což vyvrcholilo v červenci odvoláním prokurátorky Laury Codruty Kovesiové, která byla pověřena prošetřováním úplatkářství ve vyšších státních sférách.

Proč Rumuni protestují?

Rumunsko patří v Evropě k zemím s nejvyšší mírou korupce a zároveň s nejnižšími příjmy. Podle Světové banky pracuje až pět milionů Rumunů v zahraničí, to je zhruba čtvrtina národa. Protestující, kteří přijeli z ciziny, uváděli, že se chtějí do své země vrátit, ale vzhledem ke katastrofálním podmínkám a všudypřítomné korupci to nyní není možné.

Jak reaguje zahraničí?

Obavu nad posledním vývojem politické situace v zemi vyjádřila už po odvolání Kovesiové Evropské komise i americká vláda. “Silně odsuzujeme brutální zákroky v Bukurešti, při kterých byli zranění demonstrující i novináři. Očekáváme vysvětlení situace,” uvedl dle televize Deutsche Welle rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz. Rakouská televize ORF uvedla, že při nepokojích byl zraněn jeden z jejich kameramanů, kterého zbili policisté, zatímco redaktora stejné stanice údajně natlačili na zeď.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.