Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Desetitisíce Rumunů na nohou: Proč protestují proti vládě a jakou roli hrají emigranti?

Desetitisíce Rumunů na nohou: Proč protestují proti vládě a jakou roli hrají emigranti?

Rozsáhlé protesty v posledních dvou dnech ochromily rumunskou metropoli. V ulicích Bukurešti i dalších měst demonstrovalo v pátek přes 50 tisíc lidí, desetitisíce vyšly do ulic i včera. Žádají vyšetření korupčních kauz a rezignaci vlády. Do protestů se zapojila velká část Rumunů žijících v zahraničí.

Co se děje v Rumunsku?

Demonstrace začaly v pátek před sídlem vlády v Bukurešti. Zúčastnění požadovali rezignaci vlády sociální demokracie. Akce se zúčastnilo přes 50 tisíc obyvatel. Poté, co se údajně jeden z demonstrujících pokoušel dostat do budovy, propukly nepokoje. Lidé začali na policisty házet dlažební kostky a láhve, bezpečnostní složky zase nasadily vodní děla a slzný plyn. Zraněno bylo asi 400 lidí, ve vězení jich skončilo kolem třiceti. Ošetření muselo vyhledat asi třicet policistů. Prezident Klaus Iohannis zásah odsoudil. “Odsuzuji policejní zásah, který byl značně nepřiměřený,” uvedl dle BBC prezident. Záběry, které se objevily na sociálních sítích, například ukazují, že policisté bili i ty demonstranty, kteří měli ruce nad hlavou a vzdávali se. Protesty pokračovaly i v sobotu.

Kdo protestuje?

Pátečních protestů se zúčastnilo asi 50 tisíc lidí. Další desetitisíce přišly v Bukurešti i dalších městech protestovat v sobotu. Významnou část protestujících přitom tvoří údajně emigranti, kteří přijeli demonstrovat do své rodné země za zlepšení životních podmínek. “Chceme opravené cesty a moderní školy a nechceme už dávat úplatky nalevo, napravo,” řekla reportérovi AFP Ileana Anghelová, která přijela s manželem ze Španělska. “Korupce a zpronevěra, to jsou zbraně, které tady používá vládnoucí třída,” potvrdil zase 60letý Vlad, který přiletěl protestovat z New Yorku. “Přišla jsem sem poté, co jsem v televizi viděla, co se tady dělo v pátek - policejní brutalita proti poklidným demonstrujícím. Moje děti pracují ve Španělsku a rády by se vrátily. Teď to ale není možné, protože politici myslí jen na sebe a nedělají nic pro lidi,” postěžovala si 64letá Floarea Toaderová, která se k demonstracím připojila v sobotu.

Co předcházelo páteční demonstraci?

Rumuni demonstrují proti vládě sociální demokracie (PSD) už od počátku roku 2017, kdy se dostala k moci. Podle kritiků se politici snaží utajit velké korupční aféry, což vyvrcholilo v červenci odvoláním prokurátorky Laury Codruty Kovesiové, která byla pověřena prošetřováním úplatkářství ve vyšších státních sférách.

Proč Rumuni protestují?

Rumunsko patří v Evropě k zemím s nejvyšší mírou korupce a zároveň s nejnižšími příjmy. Podle Světové banky pracuje až pět milionů Rumunů v zahraničí, to je zhruba čtvrtina národa. Protestující, kteří přijeli z ciziny, uváděli, že se chtějí do své země vrátit, ale vzhledem ke katastrofálním podmínkám a všudypřítomné korupci to nyní není možné.

Jak reaguje zahraničí?

Obavu nad posledním vývojem politické situace v zemi vyjádřila už po odvolání Kovesiové Evropské komise i americká vláda. “Silně odsuzujeme brutální zákroky v Bukurešti, při kterých byli zranění demonstrující i novináři. Očekáváme vysvětlení situace,” uvedl dle televize Deutsche Welle rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz. Rakouská televize ORF uvedla, že při nepokojích byl zraněn jeden z jejich kameramanů, kterého zbili policisté, zatímco redaktora stejné stanice údajně natlačili na zeď.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1